spot_img
24.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemVershinin: Rusya, 2022 sonuna kadar 37 milyon ton tahıl ihraç etmeyi bekliyor

Vershinin: Rusya, 2022 sonuna kadar 37 milyon ton tahıl ihraç etmeyi bekliyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin, ülkenin mevcut tarım yılında dünyaya 37 milyon ton tahıl ihraç edeceğini öngördüğünü bildirdi.

Önümüzdeki yıl Rusya tarafından ihraç edilen tarım ürünü hacminin 50 milyon tonu bulacağını ekleyen Vershinin, “Pozitif tahıl hasadı verileri, halihazırda buğday fiyatlarında düşüşe neden oluyor. Yakın zamanda Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) gıda fiyat endeksinin yükseldiğini söylemesine rağmen fiyatlar üst üste üçüncü aydır düşüyor” diye konuştu.

Vershinin, mevcut tarım yılında Rusya’nın tahıl ihracatının 37 milyon tona, gelecek yıl ise 50 milyon tona ulaşmasının beklendiğini vurgularken, ayrıca buna on milyon ton gübrenin de ekleneceğini aktardı.

Diplomat, Ukrayna tahılının ihracatı için Rusya’nın girişimiyle açılan koridorların kullanılmadığına dikkat çekerken, “Ukrayna’dan gelen tedarik sıkıntısı büyük ölçüde diğer üreticiler tarafından telafi edilirken, Rusya’nın Ukrayna limanlarından açtığı insani yardım koridorları kullanılmıyor. Ancak bildiğiniz gibi burada müzakere çalışmaları sürüyor ve umarız çok yakın zamanda olumlu sonuç verir” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) tarafından Rusya’ya karşı ilan edilen yaptırımlar nedeniyle yükselen ve tamamen mantıksız hale gelen gemi sigortalama oranlarının Rus tahıl ve gübre ihracatını engellediğini ifade eden Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, sözlerine şu şekilde sürdürdü:

“AB liderleri, tahıl ve gıda sevkiyatına doğrudan yaptırım uygulamadıklarını söylemelerine rağmen, dolaylı yaptırımlardan da bahsetmekte fayda var. Asıl mesele ifadeler değil, asıl mesele eylemlerdir. İşlemlere, finansal hizmetlere, lojistik hizmetlere, limanlarımıza giren gemilere ve özellikle Avrupa Birliği başta olmak üzere yabancı limanlara giren gemilerimize fiziksel bir yasak var. Bu nedenle, yaptırımların hiçbir şeyi etkilemediğini söylemek, gıda sevkiyatlarına yaptırım uygulanmadığını açıklamak yanlış olur. Rus bayraklı gemiler için getirilen yasaklar, gemiler için sigortalama üzerindeki kısıtlamalar ve tamamen mantıksız sigorta oranları, tahıl tedarik etmenin imkansız hale gelmesine yol açıyor. Doğrudan yaptırımlar dolaylı olarak tüm alanları etkiliyor.”

Vershinin, Birleşmiş Milletler (BM) tahminlerine göre dünyanın hayat pahalılığında bir kriz yaşadığını vurgularken, bu krizin bir takım küresel oyuncuların teminatsız borçlarının birikmesi ve kontrolsüz para salımından kaynaklanan enflasyon ve dünyaya dayatılan zorunlu alternatif enerjiye geçiş baskıları nedeniyle artan enerji fiyatları kaynaklı olduğunu belirtirken, siyasallaşma ve rekabetçi olmayan unsurlardan dolayı küresel ekonominin krizde olduğunu ifade etti.

“Bu duruma yaptırımlarla birlikte akaryakıt ve gübre fiyatlarındaki artıştan, tedarik zincirlerinin bozulmasından, piyasalardaki spekülasyon ve panikten, fırlayan gıda fiyatlarına kadar enerji işbirliği mücadelesi çabaları neden oluyor” diyen Vershinin, Rusya’nın Batılı ülkeleri Rusya ve Ukrayna’dan gıda tedarikinde yaşanan sorunları siyasal amaçlarla kullanmak yerine gıda tedarikleri için fırsatlar yaratmaya çağırdığını sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri António Guterres, yakın zamanda yaptığı açıklamada, Ukrayna ve Rusya’dan gelen gıda ürünlerinin yanı sıra Rus gübrelerinin dünya pazarlarına geri dönüşü için siyasi önlemler alınmasının birlikte mümkün olduğunu söylemiş, bu yıl birçok bölgede açlıktan kaçınmak için bunun derhal yapılması gerektiğine inandığını vurgulamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img