spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 17 Temmuz 2022

Rusya’da dün neler oldu? 17 Temmuz 2022

Dün, 17 Temmuz 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Rusya, dış ticarette SWIFT’ten tamamen ayrılmayı planlıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ekonomiden sorumlu yardımcısı Maksim Oreshkin, Rusya’nın dış ticarette uluslararası mali mesajlaşma sistemi SWIFT’ten tamamen ayrılmayı düşündüğünü bildirdi.

Dış ticarette Rusya’nın bankalararası ödeme sistemi aracılığıyla yapılan işlemlerin artık gerekli olmayacağı şekilde ayarlama yapmayı planladığını söyleyen Oreshkin, konu hakkında yaptığı açıklamada, “SWIFT ile sorunumuzu çok basit bir şekilde çözecek, bunu gerekli olmayacak hale getireceğiz” diye konuştu.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı: Tetra Pak’ın Rusya’dan ayrılması söz konusu değil

baskılara rağmen ülkede çalışmaya devam edeceğini açıklayan gıda ambalajı, gıda paketleme ve işleme şirketi Tetra Pak’ın Rusya’daki işini satışa çıkarmayı düşünmediğini bildirdi.

Uluslararası ambalaj üreticisi Tetra Pak’ın Rusya’daki yan kuruluşu Tetra Pak JSC’nin satışının henüz görüşülmediğinin altını çizen Yevtukhov, şirketin ülkedeki tesisinin çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Mart ayında Rusya’dan yasa dışı çıkarılan para miktarı belirlendi

Moskova Başsavcısı Konstantin Bukreev, Rusya’da mevcut kısıtlamalara rağmen mart ayında Rusların gümrük memurlarının vicdansız çalışmaları nedeniyle Rusya’dan yurtdışına 8 milyon dolar para çıkardığını söyledi.

Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 285 ve 200.1 (resmi yetkilerin kötüye kullanılması ve bir grup insan tarafından özellikle büyük ölçekte işlenen nakit kaçakçılığı) sayılı yasalarına bağlı olarak iki dava açıldığına işaret eden Başsavcı, İnterfax’a yaptığı açıklamasında, “Mart ayında, Vnukovo Havalimanı gümrük çalışanlarının görevlerini uygunsuz bir şekilde yerine getirmeleri nedeniyle, ülke dışına yasadışı olarak 8 milyon dolar ihraç edildi” diye konuştu.

Scholz: Gerçek olan, emperyalizmin Avrupa’ya geri döndüğüdür

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, emperyalizmin Avrupa’ya geri döndüğünü belirtti.

Scholz, Frankfurter Allgemeine gazetesi için kaleme aldığı makalede, siyasetin gerçeğin görülmesiyle başladığının altını çizerek “Gerçek olan, emperyalizmin Avrupa’ya geri döndüğüdür.” ifadesini kullandı.

Birçok ülkenin yakın ekonomik ilişkilerin ve karşılıklı bağımlılıkların aynı zamanda istikrar ve güvenliği sağlayacağını umduğunu ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşla bu umudu gözle görülür şekilde yok ettiğini belirten Scholz, Rus füzelerinin sadece Ukrayna’yı değil, aynı zamanda Avrupa ve uluslararası barış düzenini de moloz haline getirdiğini vurguladı.

Rusya: Ukrayna’da Harpoon füzelerini ve HIMARS roket sistemini vurduk

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yüksek hassasiyetli silahlarla Odessa’da NATO ülkelerinden gönderilen “Harpoon” füzelerinin saklandığı bir depo ile Donetsk bölgesinde ABD yapımı HIMARS yüksek performanslı topçu roket sistemi fırlatıcısı ve taşıyıcısını vurduklarını bildirdi.

Havadan fırlatılan uzun menzilli yüksek hassasiyetli füzelerle Odessa’da bir sanayi kuruluşunun binalarının birinde bulunan NATO ülkeleri tarafından Ukrayna’ya gönderilen “Harpoon” gemisavar füzelerinin saklandığı bir deponun imha edildiği bilgisini paylaşan Konaşenkov, karadan fırlatılan yüksek hassasiyetli silahla Donetsk bölgesindeki Krasnoarmeysk yerleşim birimi yakınlarında ABD yapımı HIMARS yüksek performanslı topçu roket sisteminin fırlatıcısı ve nakliye aracının vurulduğunu aktardı.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Dmitry Medvedev, Kırım’a bir saldırı olması durumunda Ukrayna’yı “kıyamet günü” ile tehdit etti. Medvedev, Ukrayna veya NATO ülkelerinin Kırım’ı Rusya toprakları olarak tanımayı reddetmesinin Rusya Federasyonu için sistemik bir tehdit olduğunu vurguladı.

Bryansk Valiliği, Ukrayna ordusu tarafından Zernovo köyünün bombalandığını bildirdi. Ölü ve yaralı bulunmuyor.

Yunanistan’da bir Ukrayna kargo uçağının düşmesi sonucu tüm mürettebat hayatını kaybetti. Ukrayna havayolu Meridian’a aitti ve Sırp askeri kargosunu Bangladeş’e taşıdı.

Kamçatka’da helikopter kazası meydana geldi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, düşen Robinson helikopterinin enkazının bulunduğunu, kurtulanın olmadığını bildirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img