spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiSanayi ve Ticaret Bakanlığı: Tetra Pak'ın Rusya’dan ayrılması söz konusu değil

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı: Tetra Pak’ın Rusya’dan ayrılması söz konusu değil

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Viktor Yevtukhov, daha önce baskılara rağmen ülkede çalışmaya devam edeceğini açıklayan gıda ambalajı, gıda paketleme ve işleme şirketi Tetra Pak’ın Rusya’daki işini satışa çıkarmayı düşünmediğini bildirdi.

Uluslararası ambalaj üreticisi Tetra Pak’ın Rusya’daki yan kuruluşu Tetra Pak JSC’nin satışının henüz görüşülmediğinin altını çizen Yevtukhov, şirketin ülkedeki tesisinin çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Mayıs ayının sonunda şirkete yakın kaynakların resmi haber ajansı RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada, Tetra Pak’ın İsveç’teki merkezinin Rus yan kuruluşuyla bağlarını kestiği ve Rusya’daki operasyonlarını durdurduğu söylenmişti.

Bu haberleri yalanlayan Tetra Pak Rusya şirketinin basın servisi, ajansa uluslararası ambalaj üreticisinin Rusya pazarında faaliyet göstermeye devam ettiğini aktarmıştı.

“Şimdiye kadar Tetra Pak’ın pazardan çıkacağıyla ilgili bir konuşma yok” diyen Sanayi Bakan Yardımcısı Yevtukhov, Tetra Pak’ın fabrikasının da halihazırda çalıştığını ifade etti.

Yevtukhov, İsveç markasının Tetra Pak fabrikasını satma kararı alması durumunda, hükümet tarafından belirlenen ve dost olmayan ülkelere bağlı şirketlerin varlıklarıyla ilgili uygulamalara göre fabrikanın piyasa değerinden yüzde 50 daha düşük bir fiyata alınacağını vurgularken, satışı durumunda ödemelerin bir Rus bankası üzerinden yapılabileceğini, aynı zamanda paranın rubleye çevrilmesi zorunluluğu olduğunu sözlerine ekledi.

İsveç Ulusal Ticaret Kurulu, geçtiğimiz ay Rusya’da çalışmaya devam edeceğini açıklayan gıda ambalajı, gıda paketleme ve işleme şirketi Tetra Pak’ın Rusya’ya ürün ihracatını sürdürme talebini reddetmişti.

İsveçli Dagens Nyheter gazetesi tarafından paylaşılan haberde, mayıs ayının sonunda Tetra Pak’ın da aralarında bulunduğu bir dizi İsveçli şirketin Rusya’da yerelleştirilmiş üretim tesislerinin işletilmesi için gerekli ürünleri ihraç etmek amacıyla ülke hükümetine başvurduğu, özellikle Rusya’da her 10 süt ve meyve suyu ürününün 7’sini ambalajlayan İsveç menşeli Tetra Pak’ın Moskova bölgesindeki Lobnya fabrikasına insani gerekçelerle Rusya’ya ihracata izin vermesini istediği aktarıldı.

Tetra Pak’ın İsveç hükümetini Rusya’ya ihracatın durdurulması halinde şirketin varlıklarının kamulaştırılacağı, bunun da Rusya’ya şu anda sahip olmadığı teknolojilere erişim sağlayacağı konusunda uyardığı ifade edilen haberde, dolayısıyla Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik aldığı önlemlerin tam tersi etki yapacağının düşünüldüğü belirtildi

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img