spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 16 Temmuz 2022

Rusya’da dün neler oldu? 16 Temmuz 2022

Dün, 16 Temmuz 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Aliyev, Rusya’yı Ermeni güçleri Karabağ’dan çıkarma sözünü tutmamakla suçladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Savunma Bakanlığının Ermeni silahlı güçlerin hazirana kadar Karabağ’dan çekileceğine dair söz verdiğini bildirerek, “Temmuzun ortasına geldik ama bu sorun çözülmedi. Ermenistan, 10 Kasım bildirisine aykırı davranmakta, yükümlülüğünü yerine getirmemektedir. 10 Kasım bildirisinde imzası bulunan Rusya tarafı da onları buna zorlamıyor. Elbette bu kabul edilemez bir durum.” dedi.

Gazprom, Çin’e gaz ihracatının arttığını açıkladı

Rusya’nın ulusal doğalgaz şirketi Gazprom ve Çin Halk Cumhuriyeti ile imzalanan sözleşme kapsamında Sibirya’nın Gücü doğalgaz boru hattı aracılığıyla Çin’e gaz ihracatının artmaya devam ettiğini bildirdi.

Şirket, resmi Telegram kanalında yaptığı açıklamada, Gazprom ve Çin arasındaki ikili uzun vadeli sözleşmenin bir parçası olarak Sibirya’nın Gücü doğalgaz boru hattı yoluyla Çin’e gaz ihracatının bu yılın ilk altı ayında yüzde 63,4 arttığı vurgulanırken, Sibirya’nın Gücü gaz boru hattı aracılığıyla Çin’e ilk boru hattı gaz tedarikinin 2019’un sonunda başladığı, 2020’de gaz ihracatının 4,1 milyar metreküpe ulaştığı, 2021’de bu hacmin 2,5 kat artarak 10,4 milyar metreküpe yükseldiği eklendi.

Şoygu, “Güney” ve “Merkez” askeri birliklerini denetledi

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Ukrayna’daki savaşta yer alan “Güney” ve “Merkez” Rus askeri birliklerini denetlediği bildirildi.

Açıklamada, “Şoygu, Kiev rejiminin Donbass ve diğer bölgelerdeki yerleşim birimleri sakinleri ile sivil altyapıya yönelik saldırılarını engellemek amacıyla tüm operasyonel yönlerde askeri birliklerin eylemlerini ileride artırma yönünde talimat verdi.” ifadelerine yer verildi.

Sri Lanka yakıt alımı için Rusya ile görüşüyor

Sri Lanka Enerji Bakanı Kanchana Wijesekera, hükümetin yakıt alımı için Rusya ile görüştüğünü söyledi.

ANI News’in haberine göre, Wijesekera, “Farklı ülkelere (yakıt için) talepte bulunduk. Bize yardımda bulunan herhangi bir ülkeyi takdir ediyoruz. Şu anda, Hindistan hükümeti bize kredi limiti sağlayan tek ülke.” dedi.

Kazakistan, Rusya’dan ayrılan yabancı şirketlere kapılarını açıyor

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Rusya’dan ayrılan şirketlerin uygun koşulların yaratılarak ülkede çalışabilmesinin sağlanması talimatı verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tokayev, yatırım sermayesi için küresel bir mücadeleye tanık olduklarını vurgularken, yaklaşık bin 400 büyük yabancı şirket Rusya’da faaliyetlerini askıya aldı veya Rusya pazarını tamamen terk etti. Hükümet, bunların Kazakistan’a taşınması için uygun koşullar yaratmalı” diye konuştu.

ABD Başkanı Biden: Orta Doğu’dan asla çekip gitmeyeceğiz

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin Orta Doğu bölgesinde aktif bir ortak olmaya devam edeceğini belirterek, “Asla çekip gitmeyeceğiz ve bölgede Çin, Rusya veya İran tarafından doldurulacak bir boşluk bırakmayacağız.” dedi.

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde 9 Arap ülkesinin liderlerinin katılımıyla düzenlenen “Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi”nde konuşan Biden, Rusya, Çin ve İran’ı hedef alarak, “Dünyada ve Orta Doğu’daki düzeni baltalamaya yönelik çabalara şahit oluyoruz.” diye konuştu.

Biden, “Çin’in Hint-Pasifik bölgesi başta olmak üzere dünyada baskılarını artırdığını, Rusya’nın komşusu Ukrayna’ya karşı acımasız ve haksız bir savaşı sürdürdüğünü, İran’ın ise Orta Doğu’daki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerine devam ettiğini” söyledi.

Buna karşılık ABD’nin bölgede aktif bir ortak olmaya devam edeceğini ve bölgedeki müttefiklerine terörle mücadelede destek olacağını ifade eden Biden, “Asla çekip gitmeyeceğiz ve bölgede Çin, Rusya veya İran tarafından doldurulacak bir boşluk bırakmayacağız.” dedi.

Rusya: Dnipro kentinde çok namlulu roketatarların onarımının yapıldığı fabrikayı vurduk

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’nın Dnipro kentinde çok namlulu roketatarların onarımının yapıldığı fabrikanın tesislerini yüksek hassasiyetli silahla imha ettiklerini söyledi.

Rus güçlerinin Ukrayna’daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini belirten Konaşenkov, son 2 günde Ukrayna ordusunun 115. Mekanize Tugayı’nın 600’e kadar askerini kaybettiğini ifade etti.

Ukrayna ordusuna ait “Su-25” ve 2 “Mig-29” savaş tipi uçağı, “Mi-8” ve “Mi-24” tipi helikopterler ile 14 insansız hava aracının düşürüldüğü bilgisini paylaşan Konaşenkov, Donetsk bölgesinde “Toçka-U” balistik füze ile 2 “Uragan” çok namlulu roketatar topunun ele geçirildiğini dile getirdi.

Rusya basınından kısa kısa

Rus hükümeti yurt dışından ithal edilen araçların tescil işlemlerini basitleştirirken, geçici olarak Rus GPS sistemi ERA-GLONASS acil çağrı cihazları olmayan araçların kullanılmasına izin verdi.

Suudi Arabistan 13 milyon varilden fazla petrol üretemeyeceğini açıkladı. Ülke bunu yapacak ekstra kapasiteye sahip olmadığını bildirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img