spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya, dış ticarette SWIFT'ten ayrılmayı planlıyor 

Rusya, dış ticarette SWIFT’ten ayrılmayı planlıyor 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ekonomiden sorumlu yardımcısı Maksim Oreshkin, Rusya’nın dış ticarette uluslararası mali mesajlaşma sistemi SWIFT’ten tamamen ayrılmayı düşündüğünü bildirdi.

Dış ticarette Rusya’nın bankalararası ödeme sistemi aracılığıyla yapılan işlemlerin artık gerekli olmayacağı şekilde ayarlama yapmayı planladığını söyleyen Oreshkin, konu hakkında yaptığı açıklamada, “SWIFT ile sorunumuzu çok basit bir şekilde çözecek, bunu gerekli olmayacak hale getireceğiz” diye konuştu.

Oreshkin, bugün hükümetin temel görevinin yabancı ülkelerle ekonomik faaliyetler için rahat bir ortam yaratmak olduğunu söylerken, bu konudaki görüşmelerin yakında Türkiye ile başlayacağını, Çin ile ortaklıkta ise şimdiden önemli ilerlemeler kaydedildiğini dile getirdi.

Rusya ayrıca Çin ile yenilikçi fikirleri görüşmeye devam etme niyetinde olduğuna vurgu yapan Oreshkin, Rusya’nın kapalı bir ekonomi haline gelmeyeceğini, güvenilir finans sistemleri sayesinde tüm ülkelerle açık bir şekilde işbirliği yapacağını sözlerine ekledi.

Rusya’nın en büyük kamu bankası Sberbank’ın uluslararası mali mesajlaşma sistemi SWIFT ile bağlantısının 14 Haziran 2022 itibariyle kesildiği açıklanmıştı.

Mayıs ayında Rusya’ya karşı hazırlanan 6’ıncı yaptırım paketini duyuran Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaptırım paketinin, Sberbank da dahil olmak üzere üç Rus bankasının SWIFT’ten çıkarılmasını içereceğini belirterek, “Sonunda en büyük Rus bankası olan Sberbank’ın SWIFT ile olan bağlantısını kesiyoruz. Rusya’daki diğer iki büyük bankanın da SWIFT ile olan bağlantısını keseceğiz” diye konuşmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img