spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMart ayında Rusya'dan yasa dışı çıkarılan para miktarı belirlendi

Mart ayında Rusya’dan yasa dışı çıkarılan para miktarı belirlendi

Moskova Başsavcısı Konstantin Bukreev, Rusya’da mevcut kısıtlamalara rağmen mart ayında Rusların gümrük memurlarının vicdansız çalışmaları nedeniyle Rusya’dan yurtdışına 8 milyon dolar para çıkardığını söyledi.

Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 285 ve 200.1 (resmi yetkilerin kötüye kullanılması ve bir grup insan tarafından özellikle büyük ölçekte işlenen nakit kaçakçılığı) sayılı yasalarına bağlı olarak iki dava açıldığına işaret eden Başsavcı, İnterfax’a yaptığı açıklamasında, “Mart ayında, Vnukovo Havalimanı gümrük çalışanlarının görevlerini uygunsuz bir şekilde yerine getirmeleri nedeniyle, ülke dışına yasadışı olarak 8 milyon dolar ihraç edildi” diye konuştu.

Bukreev, yasadışı nakit para çıkışı eylemleri kapsamında mart itibariyle 200’den fazla ihlal ortaya çıkarıldığını belirtirken, kolluk görevlileri tarafından 17 idari suç ve 8 ceza davası açıldığını sözlerine ekledi.

Rusya, Ukrayna’da askeri operasyonunun başlamasından sonra rublede yaşanan istikrarsızlık nedeniyle 10 bin ABD Doları eşdeğeri tutarındaki nakit döviz çıkışına kısıtlama getirmişti.

2 Mart’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle, ülkeden nakit olarak 10 bin dolar üzeri döviz çıkarılması yasaklandı.

Rusya’ya yönelik yaptırım uygulayan ülkelerin şirket ve vatandaşlarına çeşitli kısıtlamalar getirildiğine işaret edilen açıklamada, “Yeni tedbirlerle, bu tür yabancı kişiler ve şirketlere ruble cinsinden kredi ve kredi sağlamaya yönelik işlemler izne tabi kılınmaktadır.” denildi.

Rusya’dan nakit döviz çıkarılmasına yönelik de kısıtlamaların getirildiği belirtilen açıklamada, “Rusya’dan nakit olarak 10 bin dolar üzeri döviz çıkarılması yasaklanmıştır.” ifadesine yer verildi.

Daha önce Rusya’daki havalimanlarında vatandaşlar 10 bin dolar ve üstü nakit parayı kırmızı gümrük koridorunda deklare ederek yurtdışına çıkarabiliyordu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img