spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiGazprom, Çin'e gaz ihracatının arttığını açıkladı

Gazprom, Çin’e gaz ihracatının arttığını açıkladı

Rusya’nın ulusal doğalgaz şirketi Gazprom ve Çin Halk Cumhuriyeti ile imzalanan sözleşme kapsamında Sibirya’nın Gücü doğalgaz boru hattı aracılığıyla Çin’e gaz ihracatının artmaya devam ettiğini bildirdi.

Şirket, resmi Telegram kanalında yaptığı açıklamada, Gazprom ve Çin arasındaki ikili uzun vadeli sözleşmenin bir parçası olarak Sibirya’nın Gücü doğalgaz boru hattı yoluyla Çin’e gaz ihracatının bu yılın ilk altı ayında yüzde 63,4 arttığı vurgulanırken, Sibirya’nın Gücü gaz boru hattı aracılığıyla Çin’e ilk boru hattı gaz tedarikinin 2019’un sonunda başladığı, 2020’de gaz ihracatının 4,1 milyar metreküpe ulaştığı, 2021’de bu hacmin 2,5 kat artarak 10,4 milyar metreküpe yükseldiği eklendi.

Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük İdaresi verilerine göre, bu yılın ocak-haziran döneminde Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacmi yıllık bazda 27,2 artarak 80,675 milyar dolara ulaştı.

Batı yaptırımları sonrası Avrupa ülkelerine ihracatı azalan Rusya’nın bu yılın ilk altı ayında Çin’e yaptığı ihracat hacmi yüzde 48,2 artışla 51 ,125 milyar dolara çıkarken, Çin’in Rusya’ya ihracatı ise ocak-haziran döneminde yüzde 2,1 artarak yaklaşık 29,55 milyar dolara çıktı.

Sadece haziran ayında iki ülke arasındaki ticaret hacminin 14,75 milyar doları bulduğuna işaret edilen raporda, Çin’in Rusya’ya ihracatının 5,02 milyar dolara, Rusya’dan ithalatının ise 9,748 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

2021 yılında Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacmi, bir önceki yıla göre yüzde 35,8 artarak 146,88 milyar dolara ulaşmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img