spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiTarım Bakanlığı, temmuz ayı ayçiçek yağı ihracat vergilerini belirledi

Tarım Bakanlığı, temmuz ayı ayçiçek yağı ihracat vergilerini belirledi

Tarım Bakanlığı, Rusya’dan ayçiçek yağı ihracatı üzerindeki vergiyi ton başına 8 bin 400 ruble olarak belirledi.

Hükümet kararı sonrası temmuz ayı için Rusya’dan ayçiçek yağı ihracatı vergisini dolar cinsinden ruble olarak yeniden hesaplayan bakanlık, ayçiçek yağı ihracatında uygulanacak vergiyi ton başına bin 800 dolarlık gösterge fiyat üzerinden hesaplarken, bununla birlikte ton başına 312,8 dolarlık piyasa fiyatı üzerinden hesapladığı ayçiçeği küspesi (tohumu) ihracat vergisinin ton başına bin 783 ruble olacağını açıkladı.

Tahılda ihracat vergisi hesaplamaları ruble ile yapılacak

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, hükümetin buğday, arpa ve mısır üzerindeki ihracat vergisi hesaplamalarında ABD doları yerine Rus rublesinin kullanılacağı kararnameyi imzaladı.

Daha önce tahıl ihracatı üzerindeki vergileri dolar cinsinden hesaplayarak duyuran hükümetin temmuz itibariyle vergi hesaplamalarını ruble üzerinden yapacağı vurgulanan hükümet açıklamasında, yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Rusya’dan ihraç edilen hububat, ayçiçek yağı ve küspe üzerindeki ihracat vergisi hesaplarında tek para biriminin ruble olacağı bildirildi.

İhracata getirilecek vergilerin ruble cinsinden hesaplanması için Merkez Bankası’ndan gelen verilere dayanarak belirlenecek ABD dolarının aritmetik ortalamasının dikkate alınacağı belirtilirken, yasal bilgi portalında yayınlanan karar metninde yer alan açıklamada, “Buğday vergisinin hesaplanması için taban fiyat 15 bin ruble olacaktır. Arpa ve mısır için ihracat vergisi hesaplarında taban fiyat ton başına 13 bin 875 ruble, ayçiçek yağında 82 bin 500 ruble ve ayçiçeği küspesinde (tohumu) 13 bin 875 ruble olarak belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Tarım Bakanlığı, alınan tedbirlerin ihracat vergisi hesaplamalarında döviz kurlarındaki dalgalanmaların etkisini azaltacağını ve yerli tarım ürünlerinin ihracatını destekleyeceğini vurgularken, vergilerin rubleyle yeniden hesaplanmasının aynı zamanda iç piyasada istikrarlı bir fiyat durumu sağlayacağını ekledi.

Daha önce, Tarım Bakanlığı, 1 Temmuz 2022’den itibaren Rusya’dan ayçiçek yağı ihracatına ilişkin verginin ton başına bin 800,2 dolarlık gösterge fiyatı hesaplamasında göre 525 dolardan 560,1 dolara yükseleceğini açıklamış, temmuz ayında ayçiçeği küspesi ihracat vergisinin ton başına 312,8 dolarlık gösterge fiyatı kapsamında 105 dolardan 89,4 dolara düşürüleceğini eklemişti.

Tarım Bakanlığı, belirlenen ayçiçek yağı ve ayçiçek yağı tohumu ihracat vergilerinin Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ülkeleri dışına yapılan ihracatlar için geçerli olacağının da altını çizdi.

İhracat vergilerinde artış kararının Rusya’nın iç pazarında ayçiçek yağı fiyatlarının dengelenmesi için alındığı ifade edilirken, uygulamanın vatandaşların uluslararası pazardaki fiyat artışlarından korunmasını ve Rusya’da ayçiçek yağı perakende fiyatlarının dengelenmesini amaçladığı da vurgulandı.

Dünyanın en büyük ayçiçeği ithalatçısı ülkelerinden olan Türkiye, bu ithalatı ağırlıkla Ukrayna ve Rusya’dan yapıyor.

Öte yandan Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim, Türkiye ve Avrupa ülkelerine ayçiçek yağı tedarikini olumsuz etkiliyor.

Rusya ve Ukrayna, küresel buğday ihracatının yüzde 30’unu, mısır ihracatının yüzde 20’sini ve ayçiçek yağı tedarikinin yüzde 76’sını oluşturuyor.

Türkiye, geçen yıl da Rus ayçiçek yağının en büyük ithalatçısı olmaya devam ederken, 12 ay boyunca Rusya’dan yüzde 42 artışla 913 bin ton ayçiçek yağı ithal ettiği, ithalatın parasal olarak 2,5 kat artarak 1,1 milyar dolara ulaştığı da biliniyor.

2020 yılında Türkiye’ye ihraç edilen ilk 3 ürün arasında yer alan ayçiçeği tohumu, 2021 yılında Rusya’dan tedarik edilmedi.

Türkiye’ye tarım ürünleri ihracatı gelecek tahminleri

Rusya Tarım Bakanlığına bağlı Federal Tarım İhracatı Geliştirme Merkezi Agroexport, 2030 yılına kadar Rusya’dan Türkiye’ye gıda tedarik potansiyelinin 5 milyar doları aşacağı vurgulanırken, potansiyeli olan tarım ürünleri arasında ayçiçek yağı, buğday, arpa, mısır ve baklagiller olduğu da aktarıldı.

 Aynı zamanda Türkiye’ye şeker pancarı ve etil alkol ihracat hacimlerinde de artış öngören Agroexport, ön verilere göre Rusya’nın genel olarak tarım ürünleri ihracatının 2021’de yüzde 22 artarak 36 milyar 36 milyon dolara yükseldiğini açıkladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img