spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 2 Temmuz 2022

Rusya’da dün neler oldu? 2 Temmuz 2022

Dün, 2 Temmuz 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Hükümet, tahıl ihracatı üzerindeki vergi hesaplamalarında dolardan vazgeçiyor

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, hükümetin buğday, arpa ve mısır üzerindeki ihracat vergisi hesaplamalarında ABD doları yerine Rus rublesinin kullanılacağı kararnameyi imzaladı.

Daha önce tahıl ihracatı üzerindeki vergileri dolar cinsinden hesaplayarak duyuran hükümetin temmuz itibariyle vergi hesaplamalarını ruble üzerinden yapacağı vurgulanan hükümet açıklamasında, yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Rusya’dan ihraç edilen hububat, ayçiçek yağı ve küspe üzerindeki ihracat vergisi hesaplarında tek para biriminin ruble olacağı bildirildi.

İhracata getirilecek vergilerin ruble cinsinden hesaplanması için Merkez Bankası’ndan gelen verilere dayanarak belirlenecek ABD dolarının aritmetik ortalamasının dikkate alınacağı belirtilirken, yasal bilgi portalında yayınlanan karar metninde yer alan açıklamada, “Buğday vergisinin hesaplanması için taban fiyat 15 bin ruble olacaktır. Arpa ve mısır için ihracat vergisi hesaplarında taban fiyat ton başına 13 bin 875 ruble, ayçiçek yağında 82 bin 500 ruble ve ayçiçeği küspesinde (tohumu) 13 bin 875 ruble olarak belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Overchuk, AEB ülkeleri arasındaki ticarette ulusal para biriminin payını açıkladı

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Aleksey Overchuk, Rusya ile birlikte Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın üyesi olduğu Avrasya Ekonomik Birliği’nde (AB) toplam ticarette ulusal para birimlerinin payını açıkladı.

AEB ülkeleri arasında gerçekleşen ticarette ulusal para birimlerinin payının yüzde 75’e ulaştığını söyleyen Overchuk, dolar ve Euro’nun itibarsızlaşması ve  düşük güvenilirlikleri nedeniyle Avrasya ülkeleri için ulusal para biriminde karşılıklı ticaret sistemine geçmenin önemli hale geldiğini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı, dolar ve Euro ile ticaretten tamamen vazgeçmeyi hedef olarak belirlemediklerinin de altını çizerek, “Elbette kendimizi kimseden soyutlamayacağız. Hala küresel ekonomik sistemin bir parçasıyız. Dünyada bizi destekleyen ve ortaklığını sürdüren çok daha fazla ülke var” ifadelerini kullandı.

Rusya, Ukrayna’nın Mıkolayiv bölgesinde 39 yönetim merkezi ve 2 mühimmat deposunu vurdu

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’nın Mıkolayiv bölgesinde Ukrayna ordusuna ait 39 yönetim merkezi ile 2 mühimmat deposunun vurulduğunu söyledi.

Ukrayna güçlerinin tüm yönlerde kayıplar yaşadığını aktaran Koneşankov, Rusya Silahlı Güçlerinin Ukrayna’daki askeri unsurlara yönelik saldırılarına devam ettiğini belirtti.

Konaşenkov, son 24 saatte Ukrayna ordusunun 10. dağ tugayı askerlerinin yüzde 50’sini kaybettiğini belirterek Artemivsk yerleşim biriminin bulunduğu bölgede Rusya Havacılık ve Uzay Savunma Kuvvetlerince yüksek hassasiyetli silahla 30. Mekanize Tugayının geçici konuşlandırma merkezine saldırı düzenlendiğini aktaran Konaşenkov, bu saldırıda yaklaşık 120 Ukrayna askeri ile 15 askeri teçhizatın imha edildiğini aktardı.

Perakende ticaret cirosu düşüşünü sürdürüyor

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), bu yıl ülkede ilk kez nisan ayında düşmeye başlayan perakende ticaret cirosunun mayıs ayında da düşüşünü sürdürdüğünü bildirdi.

Rosstat tarafından paylaşılan raporda, mayıs ayında perakende ticaret cirosunun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10’dan fazla düşerek 3,4 trilyon rubleye gerilediği belirtilirken, “Mayıs 2022’deki perakende ticaret cirosu, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 3,417 trilyon ruble ile yüzde 10’dan daha fazla düşüş göstermiştir” ifadelerine yer verildi.

Ocak-Mayıs 2022 döneminde perakende ticaret cirosunun 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 2,1 düşerek toplamda 17,031 trilyon rubleye ulaştığını bulan Rosstat, mayıs ayında, büyük ve orta ölçekli ticari kuruluşların çevrimiçi satış hacimlerinin nisan ayına göre karşılaştırılabilir fiyatlarla yüzde 3,4 azaldığını, ancak Mayıs 2021’e kıyasla 1,1 kat arttığını vurgularken, çevrimiçi satışların toplam perakende cirosu içindeki payının yüzde 6,4’lük Mayıs 2021 istatistiklerine kıyasla yüzde 8,5’e yükseldiğini bildirdi.

Rusya basınından kısa kısa

Ukrayna’da Rus güçlerinin kontrolündeki Karadeniz limanı Berdyansk’tan yola çıkan tahıl yüklü ilk gemi Türkiye’ye ulaştı. Rus basını, Jibek Joly adlı geminin Karasu limanına girdiğini bildirirken, Ukrayna, “çalıntı Ukrayna tahılı taşıdığı” gerekçesiyle Türkiye’den gemiye el koymasını ve soruşturma başlatmasını talep etmişti.

Ünlü çizgi film kahramanı Cheburashka’nın yaratıcısı karikatürist Leonid Shwartzman 101 yaşında hayatını kaybetti.

JPMorgan Chase, G7 ülkelerinin Rus petrolüne fiyat sınırı koyması halinde Moskova’nın buna üretimi azaltarak karşılık vereceğini vurgulayarak, petrol savaşında varil fiyatının 380 dolara kadar ulaşacağını bildirdi.

Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov, Rus güçlerinin Lisiçanask’ın kontrolünü ele geçirdiğini söyledi. Bu bilgi Lugansk Halk Cumhuriyeti yönetimi tarafından da teyit edidi.

Avrupa Posta Operatörleri Birliği Post Europe, Rus devlet posta servisi Pochta Rossii ve Belarus posta hizmeti Belpochta’nın üyeliklerini askıya aldı. PostEurop’un kararının Pochta Rossii sevkiyatlarını etkilemeyeceği açıklandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img