spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiTaşıt kredisinde ortalama tutar artıyor

Taşıt kredisinde ortalama tutar artıyor

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu (NBKI), Rus bankaları tarafından verilen taşıt kredilerinde ortalama tutarın Mayıs 2022’de 1,23 milyon rubleye yükseldiğini bildirdi.

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu’nun ülkedeki 4 bin kredi kuruluşunun verilerine dayanarak yayınladığı araştırmada, mayıs ayında verilen taşıt kredilerinin ortalama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,1 artarak 1 milyon 230 bin rubleye ulaştığı kaydedildi.

Öte yandan ortalama taşıt kredisi tutarının bu yılın yaptırımlar öncesi şubat ayına kıyasla yüzde 8,9 daha düşük olduğu belirtilen raporda, Mayıs 2022’de Rusya’da verilen taşıt kredilerinde ortalama tutar açısından birinciliği 1 milyon 820 bin rubleyle başkent Moskova alırken, ikinci sırada kredi ortalamasının 1 milyon 510 bin rubleye ulaştığı Moskova Bölgesi, üçüncü sırada ise taşıt kredisi ortalamasının 1 milyon 470 bin rubleye çıktığı St. Petersburg yer aldı.

Krasnoyarsk’ta ortalama taşıt kredisi tutarı 1,35 milyon ruble olurken, Krasnodar’da ise bu rakam 1,33 milyon rubleye yükseldi.

Rus bankaları tarafından taşıt kredilerindeki ortalamalarda en önemli artış yüzde 15,7 ile Kaluga Bölgesi’nde gözlemlenirken, artış oranları Omsk’ta yüzde 10,8, Altay’da ise yüzde 10,1 olarak belirlendi.

Aynı zamanda, ortalama taşıt kredisi tutarı Tula Bölgesi’nde yüzde 10,7 düşüş gösterirken, Moskova Bölgesi’nde alınan taşıt kredileri ortalamasındaki gerileme yüzde 5,3’lere ulaştı.

Düşük arz nedeniyle otomobil fiyatlarındaki artışın sürdüğüne de işaret eden Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu pazarlama müdürü Aleksey Volkov, bununla birlikte taşıt kredilerindeki büyümenin büyük bir kısmının ertelenen talep ve Merkez Bankası tarafından indirilen faiz oranlarından kaynaklandığını da sözlerine ekledi.

Batı yaptırımları sonrası lojistikte krizin gittikçe derinleştiği Rusya’da otomobil satışlarında büyük düşüş yaşanırken, mayıs ayı itibariyle verilen taşıt kredilerinde artış kaydedildiğini doğrulayan Sberbank basın servisi, açıklamasında, “Mayıstaki hacimlerde yaşanan artışın temel nedeni faiz indirimi ve oto bayilerinin taşıt fiyatı politikasını yumuşatması olmuştur” ifadelerine yer verdi.

Haziran ayında taşıt kredilerine taleplerde artışın süreceğini aktaran bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu NRA analisti Natalia Bogomolova, öte yandan yaptırımlar, üretimde kısıtlama ve yüksek fiyatlar nedeniyle sıfır km otomobil bulmakta zorlanan tüketicilerin ikinci el oto piyasalarına yöneldiğini aktardı.

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu’nun (NBKI) verilerine göre, nisan ayında ülkedeki bankalar tarafından sıfır km ve ikinci el otomobiller için verilen taşıt kredilerinde ortalama kredi tutarı, bir önceki aya göre yüzde 8 düşüşle 1 milyon 170 bin rubleye gerilerken, öte yandan geçen yılın nisan ayına kıyasla ortalama tutarlarda yüzde 13,8 artış meydana geldi.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 2022’nin sonunda Rusya’da binek otomobil pazarının 2021’e göre yüzde 55 oranında daralacağını bildirdi.

Nisan 2022 tarihinde Rusya’da sıfır binek otomobil satışları yüzde 78,5 düşerken, toplamda 32 bin 706 araba satıldı.

Mayıs ayında ise Rusya’da otomobil satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83,5 azalarak 24 bine geriledi.

Merkezi Rusya’da bulunan Avrupalı İşletmeler Birliği (AEB) tarafından yayımlanan rapor, yaptırımlar nedeniyle otomobil sektöründeki daralmayı ortaya koydu.

Yeni otomobil satışlarının yüzde 83,5 azalarak 24 bine gerilediğinin kaydedildiği raporda, Rus otomobil üreticisi Avtovaz’ın yeni otomobil satışlarının da yüzde 84 düştüğü belirtildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img