spot_img
-3.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya’dan Türkiye’ye Suriye uyarısı

Rusya’dan Türkiye’ye Suriye uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Rusya’nın Türkiye’yi Suriye’nin kuzeyinde gerilimi tırmandıracak adımlardan kaçınma çağrısı yaptığını söyledi.

Dışişlerinde düzenlenen basın toplantısında bir soru üzerine Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt oluşumlara karşı hazırlandığı askeri harekâtı değerlendiren Zakharova, “Türk ortaklarımızı oradaki gerilimi tehlikeli şekilde tırmandırabilecek adımların kaçınmaya çağırıyoruz. Suriye’nin meşru hükümetinin mutabakatı olmadan yürütülecek herhangi askeri harekatın ülkenin egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Sabah saatlerinde bir gün önceki Madrid Zirvesi’nde Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine vetosunu kaldırma kararını değerlendiren Zakharova, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in Kuzey Atlantik İttifakı’na girmesine rıza gösterdiğine ilişkin Sputnik radyosuna verdiği demecinde, NATO’nun üyelerini değnekle terbiye eden bir yapı olduğunu kaydederek, “NATO’da zaten ittifak üyelerinin bazı aktörlerle aynı fikirde olup olmadığına bakılmaksızın karar veriliyor. Değnek ile terbiyeyi meşrulaştıran NATO yapısı, birçok mutlak ilke ve gücün bulunduğuna inanan ve çoğulculuk ilkesini benimseyen ülkelerin anca kendisine ayrılan çerçevede eşit ve özgür olabileceğine inanıyor” diye konuşmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img