spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelATOR, iç turizmde en popüler tatil destinasyonlarını belirledi

ATOR, iç turizmde en popüler tatil destinasyonlarını belirledi

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), iç turizm aktivitelerine ilişkin verileri derlediği araştırmasında 2022 yılında en fazla turiste ev sahipliği yapacak dört yerli tatil destinasyonunu belirledi.

Tur operatörlerinin verilerine göre, bu yıl ana eğilimin kitlesel talebin yurtiçi destinasyonlara doğru kayması olduğunu vurgulayan ATOR, “Bu eğilim, Batı yaptırımları ve Rusların halen uçabilecekleri yabancı destinasyonlardaki tatil maliyetlerinin artması sonrası Rusların değişen tercihlerinden kaynaklanıyor. Bu nedenle daha önce olduğu gibi iç turizmde Krasnodar Krayı ve Kırım’ın sahil beldeleri lider olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte başkent Moskova ve St. Petersburg’a düzenlenen gezi turlarının popülaritesini kaybetmediği vurgulanırken, bu dört yerli tatil destinasyonunun ülkedeki toplam turist akışının yarısından fazlasını oluşturduğunun altını çizdi.

Soçi’nin geleneksel olarak diğer tüm destinasyonlar arasında liderliğini koruduğunu belirten uzmanlar, aynı zamanda Kuzey Kafkasya’ya doğa gezilerinde de büyük bir talep olduğuna işaret ederken, doğa gezisi imkanı sunan Kafkas Dağları ve diğer bölgelerin de giderek daha popüler hale geldiğini, bu tür gezilere yönelik rezervasyonlarda “gerçek bir patlama” yaşandığını ekledi.

Rusya’da faaliyet gösteren OneTwoTrip seyahat servisi, mayıs ayındaki uzun tatillerde Rus tatilcilerin en çok hangi yurtiçi destinasyonlarını tercih ettiğini belirlemişti.

Ruslar tarafından satın alınan uçak ve tren biletlerinin incelendiği seyahat servisi analizine göre, yerli turistlerin en sık tatile gittiği yurtiçi destinasyonları sıralamasında değişiklik olmazken, ilk sırada hâla başkent Moskova yer aldı.

İkinci sırada mayıs tatillerini geçirenlerin tercih ettiği lokasyon, ülkenin kültür başkenti St. Petersburg olurken, üçüncü sırada ise Rusya’nın güney tatil merkezi Soçi yer aldı.

St. Petersburg’a olan taleplerde yüzde 25 artış gözlemlendiğini kaydeden OneTwoTrip uzmanları, Soçi tatillerine taleplerde yüzde 23, Moskova seyahatlerine olan taleplerde ise yüzde 12 artış yaşandığını aktardı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img