spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusların haftalık harcamalarında düşüş kaydedildi

Rusların haftalık harcamalarında düşüş kaydedildi

Rusya’da faaliyet gösteren dev araştırma şirketlerinden olan Romir, Rusların haftalık harcamalarında düşüş kaydedildiğini belirttiği araştırmasında, 20-26 Haziran döneminde vatandaşların ortalama harcamalarının bir önceki haftaya göre yaklaşık yüzde 10 azaldığını açıkladı.

Mart ayı itibariyle tüketici taleplerinde büyük düşüş yaşanan Rusya’da, 20-26 Haziran haftasında hane halkı ortalama harcamalarının önceki haftaya göre yüzde 9,6 düştüğünü kaydeden şirket, yıllık bazda ise bu oranın yüzde 13,4 arttığını paylaştı.

Raporlama döneminde satın alımlarda ortalama fatura tutarının yüzde 4,5 oranlarında düşerek Rusların haftalık harcama endeksinin 5 bin 125 ruble olarak gerçekleştiği belirtilirken, ortalama harcama tutarı 661 rubleye ulaştı.

Ortalama tutarda gözlemlenen artış geçtiğimiz yılı aynı dönemine göre yüzde 10,4 olurken, mayıs sonunda Rusların haftalık harcamalarında artış yaşandığını hatırlatan Romir, haziran ayı sonunda kaydedilen harcamalardaki gerilemeyi yaz sezonuyla düşen tüketici talepleri ile ilişkilendirdi.

Reel gelirler düşüyor

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) tarafından hazırlanan rapora göre, Rusların 2022’nin ilk çeyreğinde harcanabilir reel geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 azaldı.

Rosstat’ın sosyo-ekonomik duruma ilişkin raporunda 2022’nin ilk üç ayında reel gelirlerde düşüş yaşandığı vurgulanırken, bundan önce harcanabilir reel gelirlerin 2021’in ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 6,8, üçüncü çeyrekte yüzde 8,8 ve dördüncü çeyrekte yüzde 0,5 arttığı kaydedilmişti.

Buna göre uzun zamandan bu yana ilk kez düşmeye başlayan Rusların reel gelirlerinde geçtiğimiz yıl yaşanan büyüme oranlarının 2020 pandemi yılına bağlı olduğu açıklanmıştı.

Ülkede vergi ve fatura gibi zorunlu ödemelerle mevcut enflasyona göre düzeltilmiş hane halkı net reel gelirin 2021’in sonunda yüzde 3,1 artarak 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı Rusya’da, Batı yaptırımları ve yüksek enflasyon oranları nedeniyle reel gelirlerdeki düşüşün başladığını vurgulayan Renaissance yatırım şirketi ekonomisti Sofia Donets, ilk çeyrekteki reel gelir düşüşünün fiyatlardaki keskin artışın sonucu olduğunun altını çizdi.

“Gelirler, yaklaşık yüzde 20’lik bir fiyat artışıyla başa çıkmakta zorlanıyor” diyen uzman, yüksek enflasyonun yıl boyunca reel harcanabilir gelirler üzerinde kademeli bir düşüşe neden olacağını söylerken, planlanan asgari ücret ve emekli maaş zamlarına rağmen reel gelirlerin yıl sonunda en az yüzde 5 düşeceğini ifade ediyor.

Rusya’da bu yılın ilk üç ayında maaş ve sosyal yardımlardan elde edilen reel gelirin payının ise tam tersine azaldığı kaydedilirken, 2022’nin ilk çeyreğinde reel emekli maaşları enflasyona yenilerek geçen yıl şubat ayına göre yüzde 7,1, mart ayına göre ise yüzde 8,3 azaldı.

Rosstat, Rus vatandaşları tarafından ilk çeyrekte harcanan 17,1 trilyon rublenin bir yıl öncesine göre yüzde 15,8 daha fazla olduğunu belirttiği raporunda, bu toplamın 14,6 trilyonunun mal alımı ve hizmet ödemeleri için harcandığını, vatandaşların tasarruflarının ise ilk çeyrekte 1,3 trilyon ruble azaldığını aktardı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img