spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın dost olmayan ülkelerle arasındaki finansal işlemlerde büyük düşüş

Rusya’nın dost olmayan ülkelerle arasındaki finansal işlemlerde büyük düşüş

Rusya Federal Mali Takip Servisi (Rosfinmonitoring) Başkanı Yury Chikhanchin, ülkenin hükümet tarafından belirlenen “Rusya’ya dost olmayan ülkeler” listesinde adı geçen tüm ülkeler arasındaki finansal işlemlerin yüzde 80 oranında azaldığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede konuşan Chikhanchin, ülkede kara para aklamaya izin veren yasadışı platformların da son yıllarda yarı yarıya azaldığını vurgularken, bu sektörle çalışan ve kara para aklama faaliyetleri talep eden işletme sayısının da üç kat düştüğünü belirtti.

Şüpheli nakit ve kara para aklama faaliyetlerinde bulunan şirketlerin giderek kredi kuruluşları ile çalışmaya başladığına işaret eden Rosfinmonitoring Başkanı, öte yandan uluslararası kara para izleme prosedürlerinin de Batı yaptırımlarında etkilendiğini iletti.

Chikhanchin, Rusya’nın suçtan kaynaklanan kara para aklama eylemleri ve terörizmin finansmanına karşı kurulan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) organizsyonundan çıkarılmasına ilişkin Batı ülkelerinin girişimlerde bulunduğunu aktardı.

Rosfinmonitoring Başkanının raporundan sonra söz alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’yı Mali Eylem Görev Gücü (FATF) üyeliğinden çıkarmaya çalışan ülkelerin eylemlerinin şaşırtıcı olduğunu vurgularken, “Rusya’yı FATF organizasyonundan çıkarırlarsa, Rusya’nın katılımı olmadan kara para aklanmasına karşı nasıl mücadele edecekler?” yorumunu yaptı.

Putin, görüşmede, Batı yaptırımları sonrası ülkedeki iş dünyası üzerindeki yükü azaltmanın önemini vurgularken, Rusya Federal Mali Takip Servisi’nin de bu konuda dikkat etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img