spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMishustin, hükümetin rezerv fonunu artırıyor

Mishustin, hükümetin rezerv fonunu artırıyor

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, dün akşam imzaladığı talimatla hükümet rezerv fonunu 1,6 milyar ruble artırdı.

Hükümetin basın servisi tarafından paylaşılan açıklamada, dış yaptırımlar karşısında ekonominin istikrarını sağlamaya yönelik önlemlere yönlendirilecek olan hükümet rezervlerinin artırılacağı bilgisi paylaşılırken, İlgili emrin Rusya Başbakanı Mihail Mishustin tarafından imzalandığı vurgulandı.

Belgeye göre, 2022 federal bütçesinde değişiklikler yapılırken, Rusya Federasyonu hükümetinin rezerv fonu hacminde 1 milyar 634 milyon 376 bin ruble artış gerçekleşecek.

Basın Servisi, bu yıl hükümetin Batı yaptırımları karşısında ekonominin ve işgücü piyasasının istikrarını sağlamak için rezerv fonu kullandığının altını çizerken, fondan tahsis edilen yardımların işsiz vatandaşların yeniden eğitilerek yeni iş kollarına yönlendirilmesi, bilişim endüstrisine desteklere ve ithal ikamesi için ihtiyaç duyulan ürün ve teknolojileri geliştiren sanayi kuruluşlarına imtiyazlı kredilere aktarıldığı belirtildi.

Rusya hükümeti, kendisine bağlı rezerv fonunu ülkede öngörülemeyen harcamaları ve federal öneme sahip projeleri finanse etmek için kullanma yetkisine sahip.

Mayıs ayında Başbakan Mishustin, hükümetin rezerv fonuna 791,6 milyar rublelik ek finansmana ilişkin kararname imzalamıştı.

Kaynakların yaptırımlar karşısında istikrarlı bir ekonomi sağlamak için kullanılacağı ve fonu artıracak fonların ülkenin bu yıl elde edilen petrol ve gaz gelirlerinden sağlanacağı bildirildi.

Mart ayı başlarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümete bu rezerv fonunun Devlet Duması’nın onayına bağlı olmadan kullanabilme hakkı veren yasayı imzalamıştı.

Geçtiğimiz yıl hükümet, rezerv fonundan 4 trilyon 60 milyar ruble ayırmıştı. Sayıştay’ın verilerine göre, koronavirüs salgınıyla mücadele için geçtiğimiz yıl 2 trilyon 860 milyar ruble tahsis edilmişti.

Rusya’da federal bütçenin bir parçası olan Hükümet Rezerv Fonu, federal bütçede petrol ve gaz gelirlerinde azalma olması durumunda devletin maddi yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak için kullanılıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img