spot_img
27.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiBloomberg: Rusya, teknik temerrüde düştü

Bloomberg: Rusya, teknik temerrüde düştü

Uluslararası finans, ekonomi verisi ve haber platformlarından ABD’li haber ajansı Bloomberg, bu sabah itibariyle Rusya’nın 1998’den beri ilk kez temerrüde düştüğünü duyurdu.

27 Mayıs’ta Rusya Maliye Bakanlığı’nın 2026 ve 2036’da vadesi dolan iki Eurobond ödemesini dolar ve Euro cinsinden ödemesi gerektiğini hatırlatan ajans, ancak daha önce bu ödemeleri yapabilen Maliye Bakanlığı’nın ABD Hazinesi’nin lisans yenilemeyi reddetmesi sonrası ödemelerini gerçekleştiremediğini aktardığı haberinde, “Rusya, yaptırımlar çerçevesinde dış borcunu ödemek için tahvil borcu ödeme aracısı olan Ulusal Uzlaştırma Depozitosu üzerinden Eurobond 2026 kapsamında 71,25 milyon ABD doları, Eurobond 2036 kapsamında ise 26,5 milyon Euro tutarında kaynak aktarmış, ancak bu ödemeler sahiplerine ulaşmamıştır” ifadelerini kullandı.

Bloomberg, varsayılan teknik temerrüdün 27 Haziran Pazartesi itibariyle meydana geldiğine işaret ederken, öte yandan bu temerrüdün sembolik olduğunun altını çizerek zaten Rusya Maliye Bakanlığı için çok az şey ifade ettiğini de yazdı.

Bununla birlikte Rusya’nın 1918’den beri ilk kez egemen döviz borcunu temerrüde düşürerek, yabancı alacaklılara ödeme yollarını kesen Batı yaptırımları sonucu son yatırımcılara ödeme gerçekleştiremediğini hatırlatan ajans, “Rusya’nın temerrüde düştüğü” ile ilgili resmî açıklamanın genellikle derecelendirme kuruluşlarından geldiğini, ancak Batı yaptırımları sonrası uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Rusya ile ilgili kredi notlarını geri çektiğini de ekledi.

Bloomberg’in haberiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Vladimir Cabarov, Rusya’nın temerrüde düştüğü iddialarının yalan olduğunu vurgularken, Rusya Merkez Bankası varlıklarını dondurarak çalan Batı’nın kendisinin temerrüde düştüğünü ifade etti.

Kişisel Telegram hesabında konuşan Cabarov, “Batı bankaları, ülkemize ait birçok fonu dondurdu, hatta çaldı. Küstah bir şekilde ödeme yapmıyorlar ve alaycı bir şekilde Rusya’nın yükümlülüklerini yerine getirmediğini söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda ülkenin temerrüde düşebilmesi konusuna açıklık getiren Maliye Bakanı Anton Siluanov, “Temerrüt, borçlu olan tarafın, yani Rusya’nın ödeme yapmamasıdır. Ancak biz ödemeyi yapıyoruz ama sorun şu ki yatırımcılarımız bu ödemeleri alamayacak. Muhabir bankalar ile takas sistemleri ödemeleri yasaklıyor. İkincisi ise yabancı yatırımcıların bizden ödeme almaları açıkça yasaklanmış durumda” diye konuşmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img