spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da yıllık enflasyon oranları açıklandı

Rusya’da yıllık enflasyon oranları açıklandı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 11 Haziran- 17 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 16,69’dan yüzde 16,42’ye geriledi.

Bakanlık tarafından paylaşılan raporda, 11 Haziran- 17 Haziran 2022 haftasında tüketici fiyatlarında yüzde 0,12 düşüş meydana geldiği vurgulanırken, yıllık bazda enflasyon oranlarının yavaşlamaya devam ettiği ve 17 Haziran itibariyle yıllık yüzde 16,42 seviyesine gerilediği vurgulandı.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığına göre, meyve ve sebzelerde devam eden deflasyon nedeniyle fiyatlardaki düşüşe en büyük katkı daha ucuz gıda ürünleri olmaya devam ediyor.

“Haziran ayında haftalık enflasyon oranlarındaki düşüş trendi devam ediyor” ifadelerine yer verilen Ekonomik Kalkınma Bakanlığı raporunda, tüketici fiyatları endeksine olumlu etkideki en büyük katkının meyve ve sebze fiyatlarında devam eden deflasyon olduğunun altı çizilirken, gıda ürünleri fiyatlarındaki düşüşün hızlanmasının yanı sıra diğer gıda ürünleri fiyatlarındaki büyümede de yavaşlamanın sürdüğü aktarıldı.

Bakanlığa göre, gıda ürünleri sektöründe fiyatlar yüzde 0,25 oranında azalırken, gıda dışı ürünler segmentinde ise fiyatların sadece yüzde 0,07 artışla neredeyse değişmediği vurgulandı.

Gıda dışı ürün segmentinde fiyatların üst üste ikinci hafta sabit kaldığı kaydedilirken, benzin fiyatlarının 15. haftadır düşüşte olduğu da eklendi.

Yakın zamanda konuşan Maksim Reshetnikov, bu yıl sonunda meydana gelecek enflasyon oranlarının bakanlığın daha önce açıkladığı yüzde 17,5’lik tahmininden önemli ölçüde daha düşük olacağını söylemişti.

Bu yıl 25’incisi düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) oturum aralarında gazetecilere konuşan Reshetnikov, mevcut enflasyonun yıl sonuna kadar çift haneli rakamlarda kalacağına emin olduklarını vurgularken, “Şu anda çift haneli kalacağına emin olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak yıl sonu göstergelerinin tahminlerimizden daha düşük olacağı aşikâr. Tüketici fiyatlarında art arda dördüncü hafta yükseliş yaşanmıyor. Bu da enflasyon oranlarının düşmeye devam edeceğine işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img