spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemLavrov, BM’nin Ukrayna’dan tahıl ihracatı koalisyonu oluşturma hedefini değerlendirdi

Lavrov, BM’nin Ukrayna’dan tahıl ihracatı koalisyonu oluşturma hedefini değerlendirdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler’in (BM) girişimiyle Ukrayna’daki tahıl ihracatı meselesinin çözülmesi için planlanan uluslararası koalisyon kurma girişimlerinin gerçekte Karadeniz bölgesindeki duruma müdahale etmeyi amaçladığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın resmi daveti üzerine Tahran’ı ziyaret eden Lavrov, İranlı mevkidaşı ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, BM himayesinde kurulması planlanan tahıl ihracatı koalisyonu konusuna değindi.

Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı için benzer prosedürlerin uygulanması adına kurulması gündeme gelen uluslararası koalisyonun aslında BM himayesinde Karadeniz bölgesinin içişlerine karışmayı amaçladığını vurgulayan Lavrov, bu çabaların farkında olduklarının altını çizdi.

Türkiye ile tahıl konusunda ortak anlayışa sahibiz

Kiev rejimi tarafından mayınlanan Karadeniz limanlarında mahsur kalan yük gemilerinin kurtarılmasının sağlanmasında herhangi bir sorun görmediklerini tekrarlayan Rusya Dışişleri Bakanı, “Biz, hiçbir şekilde sorun yaratmayacağımızı, aynı zamanda uluslararası sularda bu gemilerin güvenliğini Boğazlara kadar garanti ettiğimizi de dile getirdik. Zaten Türkiye ile bu konuda bir ortak anlayışımız var” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Tahran ziyaretinin ardından 23-24 Haziran tarihlerinde Azerbaycan liderliğiyle müzakerelerin de planlandığı Bakü’ye ziyaret gerçekleştiriyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, gün içerisinde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da dile getirdiği “Rusya’nın Ukrayna tahılını çaldığı” iddialarını değerlendirdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, bu iddiaların Kiev tarafından atıldığını vurgulayarak, “Rusya, hiçbir zaman tahıl çalmamıştır” ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Elizabeth Truss ile Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirdiği görüşmelerinin ardından basın açıklaması yapan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın Ankara’nın Rusya’dan çalıntı tahıl satın aldığı yönündeki iddialarını yalanlamıştı.

Çavuşoğlu, “Biz, Ukrayna’nın tahılının ya da herhangi bir ürününün, Rusya veya başka bir ülke tarafından alınıp gayrimeşru şekilde, illegal bir şekilde uluslararası piyasalara satılmasına da karşıyız. Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine de kesinlikle müsaade etmeyiz, bu konuda devletimizin ve yetkili kurumlarımızın kararlılığı tamdır.” dedi.

Ukrayna’dan tahıl ihracatını gerçekleştirmek için bir Birleşmiş Milletler (BM) planının olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Biz, çabalarımızı Birleşmiş Milletler ile sürdürüyoruz. Tabii hem Ukrayna ile hem de Rusya ile sürekli temas halindeyiz ve BM’nin bu planını gerçekçi bir plan olarak görüyoruz, uygulanabilir görüyoruz. O nedenle de güçlü şekilde destekliyoruz ayrıca bu sürecin meşruiyeti bakımından da önemli buluyoruz. BM’nin planı hakkında bilgileriniz vardır ama kısaca; İstanbul’da eğer anlaşma olursa, bir kontrol merkezi kurulacak ve Ukrayna karasularının hemen dışında güvenli bölge kurulacak.

Burada özellikle Ukrayna limanlarına gidecek gemilerin kontrolü de yapılacak, silah veya başka bir şey taşımadığından emin olmak için bu Rusya’nın da bir talebi. Dönüşte tabi gemilerin belirlenen ürünleri taşıdığından herkes emin olmak istiyor. Aslında baktığınız zaman gayet güzel ama tarafların anlaşması gerekiyor.”

Çavuşoğlu, BM’nin çabalarına ilaveten Türkiye’nin de gerek Ukrayna gerek Rusya ile görüşmeleri sürdürdüğünü hatırlattı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img