spot_img
23.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin, Rusya’nın Ukrayna tahılını çaldığı iddialarını yalanladı

Kremlin, Rusya’nın Ukrayna tahılını çaldığı iddialarını yalanladı

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, gün içerisinde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da dile getirdiği “Rusya’nın Ukrayna tahılını çaldığı” iddialarını değerlendirdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, bu iddiaların Kiev tarafından atıldığını vurgulayarak, “Rusya, hiçbir zaman tahıl çalmamıştır” ifadelerini kullandı.

Peskov, Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin Kiev rejiminin isteğiyle tahıl çalındığı iddialarını araştıracağını hatırlatan gazetecilere, “Bu konuyla Rusya Savunma Bakanlığı ilgilenmektedir” diye konuştu.

Bugün İngiltere Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı Elizabeth Truss ile Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirdiği görüşmelerinin ardından basın açıklaması yapan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın Ankara’nın Rusya’dan çalıntı tahıl satın aldığı yönündeki iddialarını yalanlamıştı.

Çavuşoğlu, “Biz, Ukrayna’nın tahılının ya da herhangi bir ürününün, Rusya veya başka bir ülke tarafından alınıp gayrimeşru şekilde, illegal bir şekilde uluslararası piyasalara satılmasına da karşıyız. Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine de kesinlikle müsaade etmeyiz, bu konuda devletimizin ve yetkili kurumlarımızın kararlılığı tamdır.” dedi.

Ukrayna’dan tahıl ihracatını gerçekleştirmek için bir Birleşmiş Milletler (BM) planının olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Biz, çabalarımızı Birleşmiş Milletler ile sürdürüyoruz. Tabii hem Ukrayna ile hem de Rusya ile sürekli temas halindeyiz ve BM’nin bu planını gerçekçi bir plan olarak görüyoruz, uygulanabilir görüyoruz. O nedenle de güçlü şekilde destekliyoruz ayrıca bu sürecin meşruiyeti bakımından da önemli buluyoruz. BM’nin planı hakkında bilgileriniz vardır ama kısaca; İstanbul’da eğer anlaşma olursa, bir kontrol merkezi kurulacak ve Ukrayna karasularının hemen dışında güvenli bölge kurulacak.

Burada özellikle Ukrayna limanlarına gidecek gemilerin kontrolü de yapılacak, silah veya başka bir şey taşımadığından emin olmak için bu Rusya’nın da bir talebi. Dönüşte tabi gemilerin belirlenen ürünleri taşıdığından herkes emin olmak istiyor. Aslında baktığınız zaman gayet güzel ama tarafların anlaşması gerekiyor.”

Çavuşoğlu, BM’nin çabalarına ilaveten Türkiye’nin de gerek Ukrayna gerek Rusya ile görüşmeleri sürdürdüğünü hatırlattı.

Daha çok Rusya üzerinde odaklandıklarını, İstanbul’da teknik düzeyde bir toplantı gerçekleştirilmesinin planlandığını ve henüz bunun tarihinin belli olmadığını aktaran Çavuşoğlu, “Rusya’dan olumlu cevap bekliyoruz.” dedi.

Türkiye olarak ürünlerin bize gelmesine de müsaade etmeyiz

Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türkiye ziyaretinde de bu konuları ele aldıklarını, hem bakan düzeyinde hem de Lavrov ile gelen teknik ekiplerle Türkiye’nin teknik ekipleri ve uzmanları arasında görüşmeler gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Türkiye olarak BM ile çalıştıklarını, tüm tarafları çalışmalar hakkında bilgilendirdiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın tahıllarının çalındığına ilişkin iddiasına karşılık şunları kaydetti:

“Bu iddialar bize de geldi. Ukrayna tarafından da ara ara bu tür bilgiler geliyor. Biz, her iddiayı ciddiye alıyoruz ve ciddi şekilde araştırıyoruz, sonucunu da özellikle Ukrayna tarafına bildiriyoruz her seferinde. Aslında gayet basit, bu süreci takip etmek de kolay, 5-6 dolarlık bir programla hangi geminin nereden geldiği, ne taşıdığı bunlar takip ediliyor. Bırakın yetkilileri herhangi bir vatandaş bile elindeki telefona ya da bilgisayarına yüklediği programla uçakların ve gemilerin seyrüseferini gayet kolay şekilde takip edebilir.”

Aynı zamanda Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Izvestia gazetesine yaptığı açıklamada, ülkesinin Ukrayna buğdayını almadığını vurgulamış, Suriye’ye buğdayın yalnızca Rusya Federasyonu’ndan geldiğinin altını çizmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img