spot_img
27.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiIKEA’nın Rusya'daki varlıkları için alıcı bulmakta zorlanacağı tahmin ediliyor

IKEA’nın Rusya’daki varlıkları için alıcı bulmakta zorlanacağı tahmin ediliyor

TASS haber ajansına konuşan uzmanlar, Rusya’daki dört fabrikasını da satma niyetini açıklayan İsveçli mobilya üreticisi IKEA’nın mobilya pazarında benzeri olmadığı için alıcı bulmakta zorlanacağını bildirdi.

Rusya’da faaliyet gösteren bilgi ve analitik ajansı Infoline’ın genel müdürü Ivan Fedyakov, fabrikalar tarafından üretilen ürün çeşitliliğinin mobilya pazarındaki diğer oyunculara uyarlanabileceğini belirtirken, muhtemelen IKEA fabrikalarının şirketin Rusya ayağını yöneten ekibe satılabileceğini de öngörüyor.

Ülkedeki bir diğer mobilya perakende ağı Hoff’un IKEA’nın varlıklarını satın almayı düşünmeye hazır olduğunu aktaran Fedyakov, ancak yerli şirketin bu büyüklükteki varlıkları satın alabilmesinin zor olduğunu, piyasada böyle bir satın alma anlaşması yapmak için IKEA kadar maddi kaynaklara sahip olabilecek bir oyuncunun bulunmadığını ekledi.

Fedyakov, fabrikalar tarafından üretilen ürünlerin diğer oyunculara uyarlanabilmesi alternatifinin en gerçekçi gibi yol olarak gördüğünü belirtirken, “Ancak, mobilya satışları şu anda yüzde 30 ila 40 oranlarında düşüyor ve büyük olasılıkla düşmeye devam edecek. Bu da bu işin gelişimini zorlaştırabilir” diye konuştu.

IKEA’nın Rusya’da devasa bir işi olduğunu hatırlatan uzman, İsveçli şirketin mobilya satışlarından 2021 yılında elde ettiği gelirin 190 milyar rubleye ulaştığını, sahip olduğu Mega Alışveriş Merkezleriyle birlikte ise toplam gelirinin 300 milyar rubleyi aştığını söyledi.

Yerli mobilya üreticisi ve perakende ağı Hoff’un IKEA’ya en yakın oyuncu olduğu için böyle bir anlaşmanın mantıklı göründüğüne dikkat çeken Fedyakov, “Ancak sorun şu ki Hoff’un 2021 yılı geliri, IKEA’ya kıyasla yaklaşık 44 milyar rubleyle birkaç kat daha az. Bununla birlikte Hoff şirketi, son zamanlardaki aktif büyümesini bankalardan büyük ölçekli krediler alarak gerçekleştirdi. Bu macera onlar için büyük risk taşıyacaktır” ifadelerini kullandı.

Fedyakov’a göre, segmentteki diğer şirketler arasında anlaşmayı tamamlayabilecek oyuncu bulunmazken, Azeri iş adamı Aras Agalarov’un sahip olduğu Crocus Group’un büyük sorunları olduğunu, şirketin pandemi sırasında yediği darbeden henüz kurtulamadığını aktardı.

Fransız Leroy Merlin’in ise şu anda Rusya’ya yatırım yapamayan yabancı bir şirket olduğunu hatırlatan Infoline Genel Müdürü, bir Rus yatırımcıya satılan OBI’nin ise pazardaki büyüklüğü nedeniyle rekabet kuralları gereği IKEA varlıklarını satın almaya hak kazanamayacağını sözlerine ekledi.

Yakın zamanda Moskova Bölgesi Valisi Andrey Vorobyev, yakın zamanda tüm faaliyetlerini sonlandırarak Rusya’dan ayrılacağını duyuran İsveçli mobilya üreticisi IKEA’nın ülkedeki varlıklarının satın alınması için şimdiden üç veya dört alıcının başvuru yaptığını bildirmişti.

IKEA’nın kararına rağmen bölgede ağırlıklı olarak yabancı şirketlerin faaliyetlerine devam etmekte olduğunun altını çizen Vorobyev, ancak pazardan ayrılacağını duyuran IKEA’nın fabrikaları için şimdiden alıcılar olduğunu, yakın zamanda kime satılacağının netleşeceğini ifade etti.

3 Mart’ta Rusya ve Belarus’daki faaliyetlerini askıya alan IKEA, 15 Haziran’da ise Rusya’daki fabrikalarını satacağını, perakende mağazalarını da kapalı tutmaya devam edeceğini duyurmuştu.

Şirket, IKEA’nın Rusya’daki üretim varlıklarından kurtulacağını ve dört fabrikasını da satacağını açıklarken, şimdiden Leningrad, Kirov ve Novgorod bölgesindeki fabrikalara müşteri arandığını vurguladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img