spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaSporFIFA, Rusya’daki yabancı futbolcular hakkındaki kararını uzattı

FIFA, Rusya’daki yabancı futbolcular hakkındaki kararını uzattı

Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA), Rusya’dan ayrılmak isteyen yabancı futbolcular için yürürlüğe soktuğu geçici istihdam kurallarının süresini uzattı

Rusya’daki futbol takımlarında yer alan yabancı oyunculara ve antrenörlere sözleşmelerini sezon sonuna kadar tek taraflı olarak sonlandırabilme hakkı veren kararını 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatan FIFA, açıklamasında, Ukrayna’daki futbol kulüplerini korumak, yabancı oyuncu ve antrenörlerin Rusya’dan ayrılmasını kolaylaştırmak amacıyla 7 Mart’ta yürürlüğe giren düzenlemenin devam edeceğini ifade etti.

Buna göre Ukrayna Futbol Federasyonu ya da Rusya Futbol Birliği’ne bağlı kulüpler, yazılı olarak aksi kararlaştırılmadıkça 30 Haziran 2022 öncesinde kadrolarındaki yabancı oyuncu ve antrenörler ile karşılıklı bir anlaşmaya varmazlarsa söz konusu oyuncu ve antrenörler, sözleşmelerini 30 Haziran 2023’e kadar askıya alma hakkına sahip olacak.

Açıklamada ayrıca Rusya’nın Ukrayna’daki güç kullanımı kınanırken, barış çağrısında bulunuldu.

Yakın zamanda Rusya Premier Lig ekibi Spartak Moskova ile sözleşme imzalayan Polonyalı futbolcu Maciej Rybus, milli takım kadrosundan çıkarılmıştı.

Polonya Futbol Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, A milli takım teknik direktörü Czeslaw Michniewicz, Polonya formasını 66 kez giyen Rybus’la konuşarak, mevcut kulübünden dolayı kendisini eylül ayındaki kampa çağırmayacağı ve 2022 FIFA Dünya Kupası kadrosuna almayacağı bilgisini verdi.

NATO üyesi Polonya’nın futbol federasyonu, Rusya’nın Ukrayna’ya özel askeri operasyon sonrası 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off turnuvasında eşleştikleri Rusya Milli Takımı ile sahaya çıkmayı reddetmişti.

Polonya Milli Takımı, FIFA ve UEFA’nın Rus kulüpleri ve milli takımlarını ikinci bir duyuruya kadar organizasyonlarından men etmesinin ardından hükmen galip sayılmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img