spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya'daki nüfusun geliri açısından lider bölgeler belirlendi

Rusya’daki nüfusun geliri açısından lider bölgeler belirlendi

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti tarafından uzmanların katılımıyla gerçekleştirilen araştırmalar, 2022’nin ilk yarısında Rusya’da hane halkı geliri sıralamasında Yamalo-Nenets, Nenets Özerk Okrugları ve başkent Moskova’nın nüfusun geliri açısından lider bölgeler olduğunu ortaya çıkardı.

Uzmanlar, son yıllarda bu bölgelerdeki çalışan maaşlarının hem nominal hem de reel olarak arttığını vurgularken, nüfusun sosyal açıdan savunmasız birçok kesimi için maddi destek programlarının da genişletildiğini ifade etti.

Rusya nüfusunun geliri açısından lider bölgeler derecelendirmesine yine geçen yıl olduğu gibi Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nin liderlik ettiğini yazan ajans, ikinci sırada başka bir kuzey petrol ve doğalgaz bölgesi Nenets Özerk Okrugu’nun yer aldığını, bu iki kuzey bölgesinde Rus standartlarına göre birçok insanın yüksek düzeyde maddi refaha sahip olduğunu belirtti.

Rusya’nın başkenti Moskova, ortalama gelirin yüksek olduğu bölgeler sıralamasında üçüncülüğe erişirken, başkenti daha sonra sırasıyla Chukotka Özerk Okrugu ve Magadan Bölgesi takip etti.

Doğalgaz kaynaklarının işlendiği bölgeler arasında yer alan Sakhalin Bölgesi, yüksek geliri açısından altıncı sırada yer alırken, en yüksek hane halkı gelirine sahip ilk on bölge arasında aynı zamanda St. Petersburg, Khanty-Mansiysk, Yugra, Moskova Bölgesi ve Murmansk Bölgesi de yer aldı.

Araştırmanın sonuçlarına göre 21 bölgedeki yoksulların payının ülkedeki tüm yoksullara payı yüzde 10’un altında olurken, aynı zamanda 2022’de yoksulluk oranının çok yüksek olduğu bölgelerin sayısının da azaldığı belirlendi.

Araştırmalar, en yoksul bölgeler arasında yer alan Rus bölgeleri arasında yoksul nüfusun payındaki düşüşün Tuva Cumhuriyeti’nde son bir yılda yüzde 34’ten yüzde 29,4’e, İnguşetya Cumhuriyeti’nde ise yüzde 30’dan yüzde 29,7’ye düştüğünü gösterirken, analistler, gelecek yıl gelir artışı ve yoksulluğun azaltılması ile ilgili olumlu eğilimlerin beklenmemesi konusunda da uyardı.

Uzman tahminlerine göre Rusya ekonomisinin daralmasıyla hane halkı gelirleriyle birlikte reel gelirlerde de düşüşün başladığı, nüfusun reel gelir artışının yeniden başlamasının ancak 2023 yılında beklenebileceği ifade ediliyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img