spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusların kredi kartı taleplerinde artış

Rusların kredi kartı taleplerinde artış

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu (NBKI) tarafından paylaşılan raporda, Rusya’da bankalar tarafından mayıs ayında 970 bin yeni kredi kartı çıkarılırken, bu sayının bir önceki aya göre yüzde 6 arttığı belirlendi.

Verilen kredi kartı sayısında yıllık bazda yüzde 6,9 oranında düşüş yaşandığını gözlemleyen NBKI, bankalar tarafından bireysel müşterilere en fazla yeni kredi kartının 71 bin 300 ile başkent Moskova’da verildiğini, Moskova Bölgesi’nin 51 bin 500 yeni kart sayısıyla ikinci, St. Petersbug’un ise 39 bin 100 yeni kredi kartıyla üçüncü sırada yer aldığını bildirdi.

İlk üç bölgeyi 38 bin 600 kredi kartıyla Krasnodar Krayı ve 34 bin 200 adetle Başkortostan Cumhuriyeti takip etti.

Mayıs ayında bankalar tarafından verilen kredi kartı sayısının nisan ayına kıyasla ülkenin hemen hemen tüm bölgelerinde arttığı belirtilen raporda, en önemli artış dinamiklerinin yüzde 12,6 ile Stavropol Krayı ve yüzde 11,1 ile Tula’da kaydedildiği, bu artışın son bir ayda İrkutsk’ta yüzde 10,4, Primorsky Bölgesi’nde ise yüzde 10,2 olarak gözlemlendiği belirtildi.

Başkent Moskova ve St. Petersburg’da ise bankalar tarafından verilen yeni kredi kartı sayısındaki artış oranı, sırasıyla yüzde 4,1 ve yüzde 6,2 olarak belirlendi.

Yakın zamanda kredi derecelendirme şirketi Equifax Kredi Bürosu, nisan ayında Rusya’daki bankalar tarafından verilen kredi kartı sayısının ilk kez 50 milyonu aştığını vurguladığı raporunda, 2,9 milyon kredi kartında vadesi 90 günlük vadesi geçen borç biriktiğini ifade etmişti.

Şirketin verilerine göre Rus bankalarının kredi kartı portföyü nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, verilen kredi kartı sayısı yüzde 1,3 artarak 50,1 milyon karta ulaştı.

Kredi kartı portföyünün hacmindeki büyümenin Rusya’da kredi kullanımın kendine özgü özelliği ile açıklanabildiği ifade edilen Equifax açıklamasında, kredi kartı sahiplerinin genellikle belirlenen limiti minimum miktarlarda kullandığı veya acil bir durum olana kadar kredi limitini hiç kullanmadığı vurgulandı.

Uzmanlar, şu anda meydana gelen limit artışlarının tüketicilerin daha önce kartlarda belirlenen limitleri daha aktif kullanmaya başlamasıyla meydana geldiğini belirtirken, ancak verilen kredi kartı sayısındaki büyümenin vadesi geçmiş borç miktarında artışa neden olduğu bildirildi.

Şirkete göre, vadesi 90 günden fazla geciken kredi kartı sayısı yüzde 2,2 artarak 2,913 milyon adede ulaşırken, bu rakamlar kredi kartı segmenti için yeni bir rekor oldu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img