spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiSberbank ve VTB’den döviz havalelerine kısıtlama geldi

Sberbank ve VTB’den döviz havalelerine kısıtlama geldi

Rusya’nın en büyük iki kamu bankası olan Sberbank ve VTB’nin basın servisleri tarafından resmi haber ajansı RIA Novosti’ye yapılan açıklamada, bankalar arasında yapılan döviz cinsi havalelerin geçici olarak durdurulduğu bildirildi.

Sberbank basın servisi, bankalar arası döviz cinsi para transferlerinin piyasalardaki mevcut durum nedeniyle sınırlandırıldığını belirtirken, bankadan başka bir bankaya döviz cinsi para transferinin gerçekleşeceğinin garanti edilemeyeceğini vurguladı.

Döviz cinsinden planlanan para transferlerinin rubleye çevrilerek gerçekleştirilmesini tavsiye eden kamu bankası, bu kararın Merkez Bankası tarafından uygulanan döviz kısıtlamaları sonrası zorunlu olarak alındığını da ekledi.

Sberbank, diğer Rus bankalarına para transferi seçeneğini mobil uygulamadan kaldırırken, mevcut durumda mobil uygulamadan sadece ruble cinsinden para transferi gerçekleştirilebiliyor.

Rusya’nın ikinci büyük kamu bankası VTB’nin basın servisi, bankalar arası döviz cinsi havalelerin geçici olarak durdurulduğunu doğrularken, şu an için diğer bankalara döviz cinsinden transferlerin yapılamadığını, bu tür transferleri yapmak için alternatif kanalların geliştirilmesinin beklendiğini aktardı.

Kısıtlamaların yaptırımlar nedeniyle meydana geldiğine işaret edilen VTB, açıklamasında, “Belarus rublesi, Kazak tengesi, Ermeni dramı, Azerbaycan manatı ve ayrıca Vietnam Dongu para birimleriyle transferlerde sınırsız erişim sağlanmakta,aynı zamanda dış ticaret sözleşmeleri kapsamında Çin yuanı ve Hindistan rupisi cinsinde sınırsız para transferi gerçekleştirilmektedir” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, mayıs ayında yaptığı açıklamada, Rus bankalarının uluslararası yaptırımlar altında bilançolarını devalüe etmeye devam etmelerini, döviz pozisyonlarını mümkün olduğunca sınırlamaları gerektiğini söylemişti.

Haziran ayı başlarında Merkez Bankası, Rus bankalarının yaptırımlar nedeniyle döviz işlemlerinin hacmini azaltmaya devam etmeleri gerektiğini bildirmiş, müşterilerine döviz ürünleri sunmayı reddetmeleri konusunda uyarmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img