spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 20 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 20 Haziran 2022

Dün, 20 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Rusya, Kaliningrad’a mal geçişini kısıtlayan Litvanya’ya protesto notası verdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kaliningrad bölgesine malların demir yolu ile geçişini kısıtlama kararı alan Litvanya’ya protesto notası gönderdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Litvanya’nın, Kaliningrad bölgesine malların demir yolu ile taşınmasına yönelik kısıtlama kararı aldığı anımsatıldı.

Açıklamada, bu kararın, “Rusya ve Avrupa Birliği (AB) arasında Kaliningrad bölgesine malların taşınması ile ilgili 2002’de yapılan anlaşmayı ihlal ettiği” ve “düşmanca” olduğu vurgulandı.

Bu nedenle Litvanya’nın Moskova Büyükelçiliğinde görevli Maslahatgüzar Virginia Umbrasene’nin Bakanlığa çağrıldığı kaydedilen açıklamada, “Maslahatgüzara, Litvanya topraklarından Kaliningrad bölgesine çeşitli malların demir yoluyla geçişine Rus tarafı bilgilendirilmeden getirilen kısıtlama nedeniyle protesto notası verildi. Maslahatgüzardan bu kısıtlamaların derhal kaldırılması istendi. Eğer Kaliningrad ve Rusya’nın geri kalan toprakları arasında yük taşımacılığı yeniden sağlanmazsa, Rusya, ulusal çıkarlarını koruma hakkını kendisinde saklı tutuyor.” ifadelerine yer verildi.

Litvanya’nın Kaliningrad ile ilgili kararı her şeyin ihlalidir

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov da Litvanya’nın Kaliningrad ile ilgili kararının “benzeri” olmadığını belirterek “Bu, her şeyin ihlalidir. Bunun, AB’nin uyguladığı yaptırımların, malların geçişini kapsaması yönündeki kararından kaynaklandığını anlıyoruz. Bunun da yasa dışı olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Peskov, durumun “çok ciddi” olduğunu vurgulayarak “Bu nedenle herhangi bir önlem ve karar alınmadan önce durum, derin bir analizin yapılmasını gerektiriyor. Bu analiz önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleştirilecek.” diye konuştu.

Litvanya yönetimi, Rusya ile kara bağlantısı olmayan ve Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında yer alan Rus bölgesi Kaliningrad’a demiryolu üzerinden transit mal sevkiyatını AB kararıyla engellediğini, kendi kararı olmadığını açıkladı.

Kuzey Akım, AB’nin yaptırımlarından dolayı zarar görüyor

Kuzey Akım doğalgaz boru hattı meselesine değinen Peskov, bu hattın AB’nin uyguladığı yaptırımlardan dolayı “zarar gördüğünü” belirtti.

Peskov, “Boru hattındaki türbinlerin iyice onarılması gerekiyor. Bazı türbinler, geri gönderilemiyor. Yani Avrupalılar, türbinleri yerine koymuyor. Gazın gönderilmesi için gerekli malzemeler yok. Bu kriz, Avrupa’nın eliyle yaratıldı.” dedi.

Maliye Bakanlığı, bu yıl bütçe açığı öngörüyor

Rusya Maliye Bakanlığı, güncellediği 2023 bütçe, vergi ve gümrük tarife politikaları ile 2024 ve 2025 planlama dönemi için taslak kılavuz ilkeleri raporunda, devlet bütçesinin önümüzdeki üç yıl boyunca açık vereceğini kaydetti.

2023-2025 bütçe taslağında açık meydana geleceği ifade edilen yeni raporda, Maliye Bakanlığı’nın beklentilerine göre bu yılki bütçe açığının 1,665 trilyon rubleyi bulacağı vurgulanırken, 2023’te ise federal bütçe açığı 1,591 trilyon rubleye, 2024’te 1,413 trilyon rubleye, 2025’te ise 1,358 trilyon rubleye düşecek.

Dolar, 2015 seviyesini gördü

Hükümet ve Merkez Bankası’nın aldığı hamlelere rağmen değer kaybını sürdüren ABD doları, Moskova Borsası (MOEX) döviz işlemlerinde 55,6 rubleye gerileyerek 2015 seviyesine ulaştı.

Son haftalarda düşüş eğilimini sürdüren dolar kuru, dünkü işlemler sırasında yerel saatle 15.06’da yine 97 kopeek değer kaybına uğrayarak 54,44 rubleye kadar gerilerken, uzmanlar, 3 Haziran 2015’ten bu yana ilk kez bu seviyede işlem gören doların yükselmesindeki en büyük engelin iş piyasalarda katlanarak artan döviz arzı olduğunu vurguluyor.

Belousov: Dolar kurunu yükseltmek için çalışıyoruz

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, Rusya hükümetinin halihazırda dolar kurunun 70 ila 80 ruble bandına geri döndürmek için çalıştığını bildirdi.

Bu yıl 25’incisi düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) gazetecilere konuşan Belousov, rublenin belirli bir seviyedeki istikrarını korumaya izin veren ana unsurun bütçe kuralı olduğunu vurgularken, “Dalgalı döviz kurunda istikrarı sağlamaya yardımcı olan mekanizmamız şu anda pratikte çalışmıyor. Ekonomi için en uygun dolar/ruble paritesi 70-80 ruble. Biz de bu seviyelere ulaşmak için şu an çalışıyoruz” diye konuştu.

AB’nin Kırım nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar uzatıldı

Avrupa Birliği, (AB) Kırım ve Sivastopol’ün 2014 yılında referanduma giderek Rusya topraklarına katılması nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımların bir yıl uzatılmasını kararlaştırdı.

İlk olarak 2014’te başlatılan yaptırımlar, Kırım ve Sivastopol’de üretilen ürünlerin AB’ye ithalatının yasaklanmasını, ayrıca bu bölgelerdeki altyapı ve mali yatırımlarla turizm hizmetlerini kapsarken, bunların dışında Kırım’daki şirketlere ulaştırma, telekomünikasyon ile petrol, gaz ve maden arama, üretim çalışmaları gibi enerji alanında bazı ürün ve teknolojilerin satışı da yaptırımlar kapsamında yasak durumda.

AB Konseyinden yapılan açıklamada, yaptırımların 23 Haziran 2023’e kadar uzatıldığı bildirildi.

Kudrin, hükümetin yeni ekonomi stratejisi hazırlaması için gereken zamanı belirledi

Rusya Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin, Batı yaptırımları sonrası hükümetin orta vadeli yeni ekonomik kuralları formüle etmesi ve ülke ekonomisi için yeni bir strateji geliştirmesinin iki ila üç ayı alabileceğini söyledi.

St.Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) oturum aralarında RBK’ya açıklamalarda bulunan Kudrin, “Yaptırımlardan sonra istediğimiz kadar kaynak olmamasına ve iş dünyasının çok fazla talebi olmasına rağmen, hükümetin Rus ekonomisini desteklemek için aldığı hızlı önlemler oldukça yeterli” diye konuşurken, öte yandan ekonomide yeni stratejinin planlanması için hala zamana ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Mutko: Rusların yüzde 40’ı, sıfır faizle bile konut kredisi alamıyor

Rusya’da inşaat sektörünü geliştirmek için kurulan devlet iştirakı finansal kuruluşu DOM.RF Başkanı Vitaly Mutko, halihazırda 2,2 milyon vatandaşın konut sahibi olabilmek için sıraya girdiğini belirtirken, Rus vatandaşlarının yaklaşık yüzde 40’ının, faiz oranları yüzde sıfır olsa bile konut kredisi alamadığını söyledi.

Rus tenisçi, Wimbledon’a katılabilmek için vatandaşlığını değiştirdi

Rus tenisçi Natela Dzalamidze, sezonun üçüncü grand slam turnuvası Wimbledon’a katılabilmek amacıyla Gürcistan vatandaşlığına geçti.

İngiltere basınında yer alan haberlere göre, Moskova doğumlu Gürcü asıllı 29 yaşındaki Dzalamidze, Belarus destekli Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle Belaruslu ve Rus tenisçilerin katılımına izin verilmeyen Wimbledon’da yer alabilmek için bu yönteme başvurdu.

Rusya basınından kısa kısa

Kırım’daki Chernomorneftegaz’ın üç sondaj platformu Ukrayna tarafından saldırıya uğradı. Kırım lideri Sergey Aksenov, Kırım’ın gaz arzının kesilmediğini söylerken, soruşturmanın başladığını aktardı.

AZUR air, yedek parça tasarrufu için filosunda bulunan 22 uçaktan 10’unun çalışmasını askıya alacağını duyurdu. Şirketin CEO’su Yevgeny Korolev, uluslararası uçuş programının artırılmasının planlandığını, ancak şirketin yaptırımlar yüzünden yedek parça sıkıntısı yaşadığını ekledi.

Moskova’daki bir mahkeme, Rusya Uzay Kuvvetlerinin Radyo Mühendisliği Birliği eski başkanını beş yıl hapis cezasına çarptırdı. Andrey Koban’ın Nijniy Novgorod Radyo Mühendisliği Araştırma Enstitüsü yönetiminden rüşvet olarak yaklaşık 12 milyon ruble aldığı tespit edildi.

10 yıl sonra ilk kez Rusya Federasyonu’nun bir temsilcisi Uluslararası Kızılhaç’ın yönetimine girdi. 19 Haziran’da yapılan oylamanın sonuçlarına göre, Rus Kızılhaç Başkanı Pavel Savchuk yönetim kurulu üyesi oldu.

Estonya, 10 Temmuz’dan itibaren Rusya’dan özel şahıslar tarafından yaptırıma tabi ürünlerin ithalatına yasak getirecek. Yasaklı ürünler listesi, alkollü içecekler, mobilya, odun, gübre ve lüks ürünleri içeriyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img