spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelGintsburg, COVID-19 aşısının geleceğini değerlendirdi

Gintsburg, COVID-19 aşısının geleceğini değerlendirdi

Dünyadaki ilk COVID-19 aşısını üreterek tescilleyen Rusya Sağlık Bakanlığı’na bağlı Gamaleya Araştırma Merkezi’nin direktörü Aleksandr Gintsburg, coronavirüs aşısının ülkenin aşı takvimine eklenerek kalıcı olması gerektiğini açıkladı.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) konuşan Gintsburg, Rusya’daki ulusal aşı takviminin genel olarak her şeyi içerdiğini, ancak özellikle coronavirüse karşı aşılamayı içerecek şekilde genişletilmesi gerektiğini vurgularken, “Ulusal aşı takvimimiz çocuk yaştan yaşlılığa kadar dünyada bilinen birçok hastalığa karşı çok etkili bir kalkan. Şu anda her şeyi içeriyor, ancak COVID-19 aşısının da eklenerek güncellenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Salgın hastalık olan COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili tüm sorunları çözmenin tek yolunun Sputnik V aşısının ulusal aşı takvimine dahil edilmesi olduğunu belirten Gamaleya Direktörü, ulusal takvime eklenmesiyle Sovyet döneminde olduğu gibi tüm nüfusun mutlaka aşılanması gerekeceği bir norm halini alacağını ekledi.

Gintsburg, Gamaleya Enstitüsü’nün şimdiye kadar 0-6 yaş arası çocuklar hariç tüm nüfus grupları için bir COVID-19 aşısı oluşturduğunu da söylerken, “Umarım yetişkinler için denenmekte olan aşımızı daha erken finanse edildiği takdirde 0-6 yaşındaki nüfusa da verebiliriz. Sonra tüm yaş kategorilerine sahip coronavirüs aşı yelpazesine sahip olacak, bu sayede toplumun tüm kesimini koruyabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Gintsburg, şubat ayında merkezin çocuklar için geliştirdiği COVID-19 aşısı Sputnik M’in klinik deneyleri için Moskova’da coronavirüs ile hiç karşılaşmamış çocukların bulunamadığını açıklamıştı.

6 ila 11 yaş arası çocuklarda gönüllülük esasına dayalı Sputnik M aşısı klinik deneyleri için başvurularda daha önce antikoru olmayan çocuğun tespit edilmediğini söyleyen Gintsburg, “Bu nedenle Sputnik M aşısının bu yaş kategorisindeki klinik denemelerine ilişkin protokolün değiştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Gintsburg, 6-11 yaş grubunun çocuklar için geliştirilen COVID-19 aşının ön klinik denemelerindeki başvurularda bu sonuca varıldığını vurgularken, “Bu yaş grubunda COVID-19 antikorları negatif olan çocuk yok… Moskova’da çocuklar arasında coronavirüs enfeksiyonuna yakalanmamış çocukları bulmak imkansız. Onları Moskova gibi büyük şehirlerden uzak bir yerde aramak için fikirler vardı, ancak biliyorsunuz, organizasyonel olarak bu gerçekçi değil” ifadelerini kullandı.

Kasım 2021’de 12-17 yaş grubu için Sputnik V’nin daha düşük dozunu içeren Sputnik M (Gam-COVID-Vak M) aşısını tescil eden Rusya Sağlık Bakanlığı, ocak ayında merkezin çocuklar üzerinde klinik denemelerini yapmasına izin vermiş, 31 Aralık 2023 tarihine kadar sürecek olan çalışmada 2 bin 200 gönüllünün görev yapacağını bildirmişti.

Gintsburg, ergenlerin aşılanmasından sonraki ender yan etkiler arasında sadece vücut sıcaklığının 37,4’e yükselmesinin tespit edildiğini aktarmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img