spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 12 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 12 Haziran 2022

Dün, 12 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin’den Rusya Günü’nde bilim insanlarına Emek Kahramanı nişanı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Günü vesilesiyle Kremlin’de düzenlenen törende, aralarında ünlü Rus yönetmen Nikita Mikhalkov ve Yeni Rusya Devlet Senfoni Orkestrası’nın sanat yönetmeni dünyaca ünlü orkestra şefi Yuri Bashmet’in de bulunduğu sanatçı ve bilim adamlarına Emek Kahramanı nişanı verdi.

Putin, konuşmasında ülke vatandaşlarının birlik ve beraberliğinin önemine değindi.

Peskov, Amerikalı büyükelçilerin yabancı şirketleri tehdit ettiğini söyledi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, yakın zamanda başlayacak St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF) arifesinde TASS haber ajansı ile yaptığı röportajda, çeşitli ülkelerde görev yapan Amerikalı büyükelçilerin Rusya pazarına ilgi gösteren şirketleri adeta mali ölümle tehdit ettiğini söyledi.

Büyükelçilerin bu tür eylemlerinin şantaj ve haraç ile karşılaştırılabilir olduğunu vurgulayan Peskov, “Bütün ülkelerde 1990’ların başlarında Rusya tarihinden de iyi hatırladığımız gibi müstakbel haraççılara benzeyen Amerikan büyükelçileri var. Haraç ve şantajla uğraşan Amerikan büyükelçileri, özellikle Rusya ekonomisiyle ilişkisi olan veya ilgi duyan bu şirketleri dolaşıp onları mali ölümle tehdit ediyor. Ama bunların hepsi sona erecektir” diye konuştu.

SPIEF’e önceki yıllara kıyasla daha az Batılı ülke temsilcisinin geleceğini doğrulayan Peskov, ancak bu durumun Rusya için “Yeniden Doğu’ya yöneleceğiz” anlamına gelmediğini, dünyanın çok yönlü olduğunu ifade etti.

“Dünya çok kutuplu ve birçok alanı içine bulunduran çok yöne sahip” diyen Kremlin Sözcüsü, Doğu’da Çin, Hindistan, Endonezya ve Filipinler gibi yeni güç merkezlerinin var olduğunu, aynı zamanda Latin Amerika’nın unutulmaması gerektiğini de açıkladı.

Avrupa ülkelerinde de birçok şirketin var olduğunu söyleyen Peskov, “Ancak oradaki şirketlerin Rusya ile çalışabilmesi zor. Çünkü bu şirketlerin kollarını büküyorlar ve bunu yaparken nezaketten çok uzaklar” ifadelerini kullandı.

Zakharova: Rusya bir kez daha kendini bir devlet olarak kanıtlıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Rusya’nın bir kez daha boyunduruğu üzerinden atarak devlet, ülke ve halk olarak egemenlik yolunda kendini kanıtladığını belirtti.

Rusya Günü’nde Rossiya 1 televizyonuna konuk olan Zakharova, “Rusya Günü, bazen kulağa farklı geliyor. Ancak Son zamanlardaki durum göz önünde alındığında bir kez daha boyunduruğu üzerimizden atıyor, bir kez daha kendimizi bir devlet, ülke ve halk olarak kanıtlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya Günü’nün önemini anlamayanlara seslenen Zakharova, “Size St. Petersburg’a gelmenizi, müzelere gitmenizi tavsiye ediyorum. Gidin ve çocuklarınıza ülkemizin gerçek tarihini gösterin. Böylelikle çok eski zamanlardan beri topraklarımızı savunan halkımızın onuru, şanı ve cesareti olduğunu anlayacaksınız” vurgusunu yaptı.

Rusya’da McDonald’s restoranları yeni ismiyle tekrar açıldı

Ukrayna’daki askeri operasyon nedeniyle Rusya’da faaliyetlerini durduran McDonald’s restoranları, yeni bir marka adı altında bugün kapılarını tekrar açtı.

McDonald’s restoranlarının ülkedeki yeni ismi “Vkusno i toçka (Lezzetli ve nokta)” olurken, restoranlardaki McDonald’s logoları ve McDonald’s’a ait ürün isimleri değiştirildi.

McDonald’s’tan 19 Mayıs’ta yapılan açıklamada da şirketin Rusya’daki tüm restoranlarını, halihazırda gıda sektöründe faaliyet gösteren Aleksandr Govor adlı Rus iş insanına satmak için anlaşmaya vardığı bildirilmişti.

Rusya’nın Sibirya bölgesinde 25 McDonald’s restoranı da işleten Govor’un, ülkedeki 850 McDonald’s restoranı satın almayı ve farklı bir marka altında restoranları işletmeyi kabul ettiği kaydedilmişti.

Dün başkentte 12 restoranın açıldığı bildirilirken, pazartesi günü itibariyle 50 restoranın daha açılacağı, haziran ayı sonuna kadar ise açılan restoran sayısının 200 civarında olacağı öngörülüyor.

Zincirin yeni sahibi Aleksandr Govor, Rusya’daki restoranları 850’den 1000’e çıkarmayı planladıklarını açıkladı.

Rusya: Ukrayna’da ABD’nin verdiği tanksavar ve uçaksavar füze sistemlerini imha ettik

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Ternopil bölgesinde ABD ve Avrupa ülkelerinin tedarik ettiği tanksavar ve uçaksavar füze sistemlerinin bulunduğu deponun imha edildiğini bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’da askeri alanlara yönelik saldırılar düzenlediğini belirterek, “Ternopil bölgesinde bulunan Çortkiv yerleşim biriminin yakınlarında ABD ve Avrupa ülkelerinin Ukrayna yönetimine tedarik ettiği tanksavar ve taşınabilir uçaksavar füze sistemlerinin bulunduğu depo denizden fırlatılan ‘Kalibr’ yüksek hassasiyetli füzelerle imha edildi.” dedi.

Konaşenkov, son 24 saatte havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle 15 askeri alanın vurulduğunu, bu saldırılarda “Buk M-1” hava savunma füze sistemi, radar ve roketatar bataryalarının yok edildiğini söyledi.

“Rus taktik birliklerinin, 150 Ukraynalı milliyetçi, 6 tank, 5 topçu teçhizatı ile 10 özel aracı imha ettiğini” belirten Konaşenkov, Ukrayna ordusuna ait 3 “Su-25” tipi savaş uçağı ve 8 insansız hava aracının düşürüldüğünü kaydetti.

Sberbank tüketici kredileri ve mevduat faiz oranlarını düşürdü

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, tüketici kredisi faiz oranlarını 1 puan düşürerek yüzde 14,9’a indirdiğini duyururken, ruble cinsinden mevduatlardaki maksimum faiz oranlarını da yüzde 8’e indirdiğini açıkladı.

Yeni oranların 12 Haziran’dan itibaren geçerli olduğu ifade edilen basın açıklamasında, 7 aya kadar vadeli ruble cinsinden mevduat oranının yüzde 7, bir yıla kadar vadeli mevduatların ise yüzde 7,5 faiz oranlarına sahip olacağı, Dört aya kadar çevrimiçi açılan vadeli mevduatlarda da yüzde 8’lik faiz oranlarının sunulacağı aktarıldı.

Mevduat ürünlerinde mevcut faiz oranlarının 100 bin ruble ve üstü meblağ için geçerli olacağı da eklendi.

12 Haziran’dan itibaren herhangi bir amaç için alınacak  tüketici kredileri için asgari faiz oranını yüzde 14,9 olarak belirleyen Sberbank, SberPrime+ müşterileri için ilk ayda kredilerde faiz oranlarının yıllık sadece yüzde 6,9 olacağını, diğer tüm müşteriler için ise kredilerde ilk ay yıllık yüzde 8,9 vade imkanı tanınacağını vurguladı.

Rus basınından kısa kısa

Rus bayan tenisçi Ekaterina Aleksandrova, Hollanda’nın ‘s-Hertogenbosch kentinde düzenlenen Kadınlar Tenis Birliği (WTA) turnuvasının finalinde Belarus temsilcisi Arina Sobolenko’yu mağlup ederek turnuvadaki 10’uncu şampiyonluğuna ulaştı.

Max Verstappen, Formula 1 Azerbaycan Grand Prix’sini kazandı. Önceki gün sıralama turlarında en iyi dereceyi gösteren Ferrari’nin pilotu Charles Leclair, ön verilere göre motordaki problemler nedeniyle yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img