spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 10 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 10 Haziran 2022

Dün, 10 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Merkez Bankası politika faizini yüzde 9,5’e düşürdü

Rusya Merkez Bankası, politika faizini yüzde 11’den yüzde 9,5’e düşürdüğünü duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamada, Rus ekonomisine yönelik dış koşulların zorlu kalmaya devam ettiği ve büyümenin önünde engel teşkil ettiği belirtildi.

Enflasyondaki artışın ise yavaşladığının kaydedildiği açıklamada, Rus rublesinin güçlendiği ve ekonomideki daralmanın ise beklenenden daha hafif yaşandığı ifade edildi.

Lavrov: NATO, artık Avrupa’nın kaderini belirleyemeyecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO’nun artık Avrupa’nın kaderine karar veremeyeceğinin herkes için netleştiğini söyledi.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılan Lavrov, toplantı sonrası yaptığı açıklamasında, NATO’nun Avrupa’nın kaderini belirleyemeyeceği gerçeğinin şimdiden herkes için netleştiğini vurgularken, bugün KGAÖ’nün Kuzey Atlantik İttifakı’nın gayri meşru eylemleri için dengeleyici bir faktör olarak hareket ettiğini de sözlerine ekledi.

Batılı ortaklarımız break dans tercih ediyor

Rusya’nın Batılı ülkelerle diyaloğa hazır olduğunu, ancak bu diyaloğa uygun bir niyet görmediklerini kaydeden Rusya Dışişleri Bakanı, “Biz hala diyaloğa açığız, ancak daha önce de söylediğimiz gibi tango iki kişiyle yapılıyor. Şimdilik Batılı ortaklarımız yalnız break dans yapmayı tercih ediyor” diye konuştu.

Scholz’dan Sırbistan’a Rusya uyarısı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği (AB) üyeliğine aday ülkelerden de Rusya’ya yaptırım uygulamasını beklediklerini kaydetti.

Belgrad’da Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüşen Scholz, ortak basın toplantısında Sırbistan’ın AB üyelik sürecini desteklediklerini belirtti.

Scholz, “Batı Balkanlar’ın AB sürecinde ilerleme kaydetmelerini temenni ediyorum. Cesaretle çalışmalarına devam etmelerini diliyorum. İnanıyorum ki bu çabaların sonucu güzel olacak.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna-Rusya savaşında Ukrayna’ya destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Scholz, “AB üyeliğine aday ülkelerden de Rusya’ya yaptırım bekliyoruz. Yaptırımlar oldukça etkili oluyor. Bunlarla durumun düzeleceğine ve Rusya’nın diyalog yoluna gireceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Belgrad-Priştine Diyalog Sürecini de değerlendiren Scholz, küçük adımlarla da olsa sonuca ulaşılacağını sözlerine ekledi.

 Sırbistan’dan Rusya’ya yaptırıma farklı tutum

Vucic de Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarını kınadıklarını ifade ederek, “Ancak yaptırım konusunda farklı düşünüyoruz. Bunların çok da faydalı olduğuna inanmıyoruz.” dedi.

Kosova ve Sırbistan arasındaki meselede AB’den ilk kez “karşılıklı tanıma” ifadesini duyduğunu söyleyen Vucic, “Bizler Priştine ile diyalogdan vazgeçmedik. Kosova’ya olan tutumumuz sizden farklı diye bize alınmayın. Ukrayna’daki toprak bütünlüğü sizin için ne kadar önemliyse, bizim için de Sırbistan’ın toprak bütünlüğü önemli.” değerlendirmesini yaptı.

Finlandiya, Rusya sınırına tel örgü çekecek

Finlandiya, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş üzerine, Rusya ile olan sınırına tel örgü çekmeye karar verdi.

CMS Times’ta yer alan habere göre, Finlandiya İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle hibrit tehditlerden korunmak amacıyla Rusya sınırındaki güvenliğin artırılacağı belirtildi.

Moskova’nın göçmenleri siyasi baskı uygulamak için kullanabileceğinden endişe duyan Helsinki, Rusya ile olan 1300 kilometrelik doğu sınırına daha sağlam tel örgülerin inşasını kolaylaştıracak yasal değişiklikler yapmayı planlıyor.

Nabiullina: Petrol ihracatı düşerse enflasyon baskısı artacak

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rusya’da enflasyon baskısının, Avrupa’nın ambargosu nedeniyle Rus petrol ihracatının önemli oranda düşmesi halinde artacağı uyarısında bulundu.

Nabiullina, başkent Moskova’da düzenlediği toplantıda, Rus ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ülkedeki enflasyona ilişkin iyimser yorumlarda bulunmak için erken olduğuna işaret eden Nabiullina, “Son haftalarda gördüğümüz düşük fiyat artış oranları, kalıcı düşük enflasyon olarak kabul edilemez. Bu büyük ölçüde mart ayındaki keskin artışın ardından fiyat düzeltmelerine bağlıydı. Enflasyon yanlısı riskler hala güçlü durumda.” ifadelerini kullandı.

Nabiullina, Rus petrol ihracatındaki olası düşüşlerin enflasyonu olumsuz yönde etkileyeceğini vurgulayarak, “Enflasyon baskısı, Avrupa’nın ambargosu nedeniyle Rus petrol ihracatının önemli oranda düşmesi halinde artacak. Çünkü ticaret dengesi bozulacak ve ruble zayıflayacak.” diye konuştu.

Bankaların döviz hesaplarına komisyon uygulaması takip altına alınıyor

Rusya Merkez Bankası, resmi internet sayfasından yayınladığı açıklamasında, ülkedeki kredi kuruluşları tarafından müşterilerin döviz hesaplarına getirilen komisyon uygulamalarını incelemeye alacağını duyurdu.

Açıklamada, bu tür komisyonlar getirildiğinde bankaların mevcut müşterilerinin koşullarını daha da kötüleştirmemesi gerektiğinin altı çizilirken, gerekirse denetim önlemleri almaları gerektiği ifade edildi.

“Rusya Merkez Bankası, döviz hesaplarına komisyon getirilmesini incelemekte, gerekirse denetim tedbirleri almayı düşünmektedir” ifadelerine yer verilen açıklamada, yaptırımlar sonrası bankaların dövizle çalışmanın riskleri konusundaki endişelerinin anlaşılabilir olduğu, ancak mevcut müşterilerin hizmet şartlarını kötüleştirmemeleri gerektiği kaydedildi.

Rusya, Ukrayna ordusuna ait Su-25 ve Mig-29 tipi savaş uçaklarını vurdu

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus hava savunma sistemleriyle Ukrayna ordusuna ait Su-25 ve Mig-29 tipi savaş uçaklarının vurulduğunu söyledi.

Rusya’nın 3 aydan fazla devam eden askeri operasyonu konusunda bilgi veren Konaşenkov, Dnipro’daki askeri havaalanında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ait havacılık ekipmanlarının havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle imha edildiğini belirtti.

Konaşenkov, “Kharkov bölgesinde silah ve askeri teçhizatının onarımını yapan üretim tesisleri imha edildi. Ayrıca, havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle 2 yönetim merkezi, asker ve askeri teçhizatın bulunduğu 27 bölge, 5 topçu atış pozisyonu ve 2 çok namlulu roketatar bataryası, 5 mühimmat deposu vuruldu.” dedi.

Rus hava muharebe taktik birliklerinin 46 askeri alanına yönelik saldırı düzenlediğini aktaran Konaşenkov, bu saldırılarda “150 Ukraynalı milliyetçi güç, 6 tank, 4 topçu teçhizatı ve 2 Grad çok namlulu roketatarın” yok edildiğini ifade etti.

Rusya basınından kısa kısa

Doğal Kaynakların denetiminden sorumlu federal servis olan Rosprirodnadzor eski başkan yardımcısı Oleg Mitvol, Krasnoyarsk’ta tutuklandı. Rosprirodnadzor’un verilerine göre, Mitvol, Vnukovo’da gözaltına alındı. Devlet Duması milletvekili Aleksandr Khinshtein, Mitvol’un 900 milyon rubleden fazla parayı zimmetine geçirme davasında suçunu kabul ettiğini ve soruşturma komitesiyle anlaşma yaptığını söyledi.

Spartak’ın yeni teknik direktörü 33 yaşındaki İspanyol Guillermo Abascal oldu. Antrenörlük kariyerine Sevilla genç takımında başlayan Abascal, en son İsviçre’nin Basel takımını çalıştırıyordu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img