spot_img
23.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 9 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 9 Haziran 2022

Dün, 9 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, ihracatçıların döviz gelirlerinin yüzde 50’sini satma zorunluluğunu kaldırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ihracatla uğraşan Rus şirketlerin dış ticaretten elde ettiği döviz kazançlarının yüzde 50’sini iç piyasada satma zorunluluğunu iptal eden kararnameyi imzaladı.

Hükümetin remi yasal bilgi portalında yayınlanan kararnamede, dış ticaret faaliyetleri bulunan yerli şirketlerin sahip olduğu dövizin yüzde 50’sinin iç piyasalarda satılması zorunluluğunun iptal edildiği belirtilirken, ancak satış miktarını belirleme hakkının hükümet komisyonu tarafından verileceğinin de altı çizildi.

Rusya Maliye Bakanlığı, 8 Şubat’tan itibaren ihracatla uğraşan Rus şirketlerin dış ticaretten elde ettiği döviz kazançlarının yüzde 80’ini iç piyasada satma zorunluluğu getirmiş, 23 Mayıs’ta ise bu oranı yüzde 50’ye düşürmüştü.

Lavrov, Kiev’i tahıl ihracat sürecini ertelemeye son vermeye çağırdı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kiev rejiminin Ukrayna’daki tahıl yüklü gemilerin serbest bırakılması sürecini ertelemeye son vermesi gerektiğini belirterek, Batı’ya Ukrayna’nın tepeden tırnağa silahlandırması çağrılarının ters teptiğini söyledi.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’ı ziyaret eden Lavrov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Rus ordusunun Karadeniz limanlarını terk etmek için bekleyen herhangi bir kargo gemisinin tehdit edilmeden kullanabilecekleri güvenlik koridorları açmaya hazır olduğunu yinelerken, ancak Ukraynalıların kıyı şeridindeki mayınları temizlemesi gerektiğini aktardı.

“Türk meslektaşlarımızın da Kiev’i bu süreci uzatmaya son verilmesi gerektiğine ikna etmeye çalışmasını çok olumlu buluyorum” diyen Lavrov, Kiev yönetiminin bu sorunu belirtilen temelde çözmekten başka bir alternatifi olmadığını anlayacağını umduğunu ifade etti.

Rusya’nın Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerindeki normalleşme sürecini memnuniyetle karşıladığının da altını çizen Lavrov, bu ilişkilerin normalleşmesinin bölgedeki genel durumun iyileşmesine büyük katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Kremlin: Türkiye ile henüz bir tahıl sevkiyatı anlaşması yok

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye ile Ukrayna tahılının ihracatı konusunda henüz kesin anlaşmalara varılmadığını belirterek, bu yöndeki çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Gazetecilerin katılımıyla düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, gazetecilerin Melitopol’den Ukrayna tahılının Türkiye ile ihracı konusunda halihazırda resmi anlaşmalar olup olmadığı sorusuna verdiği yanıtta, “Şu ana kadar kesin bir anlaşmaya varılmadı. Çalışmalar devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Daha önce Zaporozhye bölgesinin geçici askeri-sivil yönetiminin başkanı Evgeny Balitsky, tahıl yüklü 11 vagonun Melitopol’den ayrıldığını ve bu tahılın Türkiye’ye veya Orta Doğu’ya gönderileceğini söylemişti.

Rus doğalgazının sevkiyatına yönelik yeni rubleyle ödeme sisteminin uygulamaya geçtiğini anımsatan Peskov, söz konusu sistemi reddeden ülkelere doğalgaz sevkiyatının durdurulduğunu belirterek, “Doğalgaz için rubleyle ödeme sistemini reddeden ülkelere sevkiyatlar durduruldu. Daha fazla kesinti yapılmayacak. Sistem ayarlandı ve çalışıyor. Gazı alanlar, Rusya Devlet Başkanı’nın ilgili kararnamesinde belirtilen yeni sisteme göre çalışıyorlar.” dedi.

Rusya’da yıllık enflasyon, düşüşünü sürdürüyor

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 28 Mayıs- 3 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 17,35’ten yüzde 17,02’ye geriledi.

Bakanlık tarafından paylaşılan raporda, 28 Mayıs- 3 Haziran 2022 döneminde haftalık enflasyonda sadece yüzde 0,01 artış yaşanırken, bir hafta önce yüzde sıfır düşüş gerçekleştiği hatırlatılarak bu durumun 16 Ağustos 2021’den bu yana ilk kez gerçekleştiği vurgulandı.

Rus e-ticaret sektörü Türk ürünlerini bekliyor

Rusya’nın önde gelen e-ticaret platformu Ozon Global Direktörü Stepan Gusamov, Türk sanayisinin tekstilden teknolojiye birçok alanda meşhur olduğunu belirterek, “Dolayısıyla burada önemli bir sinerji görüyoruz. Odak noktamız şu anda Türk ürünlerini Rus pazarına getirmek.” dedi.

Gusamov, yaptığı açıklamada, Rusya’dan ayrılan çeşitli yabancı markalar nedeniyle oluşan yeni fırsatlarla ilgili Türkiye’de bir ofis açtıklarını ve çok sayıda şirketle temasa geçtiklerini anlattı.

Dolar, yeniden 59 rublenin altına düştü

Merkez Bankası tarafından daha önce getirilen döviz kısıtlamalarının kademeli olarak yumuşatılmasına rağmen rubleye karşı değer kaybını sürdüren ABD doları, 25 Mayıs’tan bu yana ilk kez 59 ruble seviyesinin altına geriledi.

Bir önceki seansı 59,40 rubleden kapatan dolar, Moskova Borsası’nın (MOEX) dünkü açılışında gerçekleşen döviz işlemlerinde 58,63 rubleye gerilerken, Euro ise 62,11’den işlem görmeye başladı.

Moskova Borsa Endeksi, saat 10.25 itibariyle yüzde 1,12 düşüşle 2,292 puanda yer alırken, dolar bazlı RTS Endeksi ise yüzde 1,14 düşüşle 1,217 puana geriledi.

İsim değiştiren McDonald’s, yeni logosunu seçti

Daha önce Rusya’daki faaliyetlerine son vererek tüm restoranlarını yerli yatırımcılara devrettiğini açıklayan Amerikan restoran zinciri McDonald’s’ın yeni logosunu seçtiği aktarıldı.

Buna göre logonun yeşil bir arka plan üzerinde turuncu bir burger ve iki sarı patates kızartması şeklinde olacağını yazan İzvestia, McDonald’s’ın yeni logo ve ismiyle bugün yeni restoran zinciri için bir reklam kampanyası başlatacağını, ancak adının henüz bilinmediğini vurguladı.

Macaristan’da Rusya-Ukrayna gerilimi nedeniyle ilan edilen “acil durum” uzatıldı

Macaristan’da, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle 24 Mayıs’ta ilan edilen acil durum uygulamasının 1 Kasım’a kadar uzatılmasına karar verildi.

Adalet Bakanı Judit Varga tarafından Ulusal Meclise sunulan ve hükümete, kanun hükmünde kararname çıkarabilme ve bazı kanunların uygulanmasını askıya alma yetkisi tanıyan acil durum uygulaması, 43’e karşı 116 oyla kabul edildi.

Rus basınından kısa kısa

Donetsk Halk Cumhuriyeti mahkemesi, bölge halkına karşı saldırılarda Ukrayna tarafından yer alan ve sonrasında yakalanan üç yabancı paralı askeri ölüme mahkûm etti. İngiliz Aiden Aslin ve Sean Pinner ile Donbass’ta teslim olan Faslı Brahim Saadoun, iktidarı ele geçirmeye ve Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin anayasal düzenini devirmeye yönelik eylemlerde bulunmaktan suçlu bulundu. Yetkililer, ölüm cezası alan suçluların kurşuna dizileceğini duyurdu.

Yabancı paralı askerlerden Aiden Aslin, daha önce Türk ordusuna karşı YPG/PKK saflarında yer almıştı.

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’nda hükümet binalarının yakınında miting ve gösterileri yasaklayan yeni yasa tasarısı ele alınıyor. Kitlesel gösterilerin yasaklanacağı noktalar arasında tren istasyonları, okullar ve kamu kurumlarının yakınları da yer alıyor. Duma, aynı zamanda Rusya’ya karşı eylemlerde bulunan ve ‘yabancı ajan’ statüsü taşıyan Rus ve yabancıların ülkedeki herhangi bir kurumda öğretmenlik yapmasını da yasaklıyor.

Rusya Soruşturma Komitesi, Azovstal Metalurji Fabrikasında bulunan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı 200’den fazla subayın sorgulandığını bildirdi. Komite, yeni deliller ve tanıkları dikkate alarak soruşturmayı sürdürecek.

Rusya’nın yerli otomobil markası AvtoVAZ, Tolyatti’deki fabrikasının montaj bölümündeki faaliyetlerin durdurulduğunu söyledi. Bu karar, bileşenlerin eksikliği nedeniyle verilirken, montaj hatlarında Lada Largus, Lada Xray ve Niva otomobillerinin montajı yapılıyordu.

Rusya’daki ilk ve orta öğretim okullarında 1 Eylül 2022 itibariyle haftanın ilk günü olan pazartesi günleri bayrak kaldırılarak milli marş okunacak.

Rus atlet Maria Lasitskene, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’a açık mektup göndererek Rusya’dan yaptırımları kaldırma cesareti göstermediği için sitem etti. Yüksek atlamada olimpiyat şampiyonu Lasitskene, Bach’ı verdiği kararı sonrası yalnızca “Rus sporcular için endişe ediyorum” açıklamalarıyla örtbas etmemeye çağırdı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img