spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 6 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 6 Haziran 2022

Dün, 6 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, Rusya ekonomisinin açık bir seyir izleyeceğini söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yakın zamanda St. Petersburg’da düzenlenecek olan Uluslararası Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) katılımcıları ve konuklarına hitaben verdiği mesajında, ülke ekonomisinin açıklık ve geniş uluslararası işbirliği yönündeki seyrini sürdüreceğini vurguladı.

Forum katılımcılarına hitaben Putin’in yazdığı telgraf, Kremlin resmi internet sayfasında yayınlanırken, Rus lider, mesajında, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun kuruluşunun 25. yıldönümü dolayısıyla organizatörlerini tebrik ederken, yaptırımların ve Batı’nın yıllarca süren ekonomik hatalarının küresel bir enflasyon dalgasına, tedarik zincirlerinin yıkımına ve gıda kıtlığına yol açtığını kaydetti.

Sırbistan gezisi engellenen Lavrov, NATO’ya ağır konuştu

Sırbistan ziyareti Karadağ, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’ın hava sahalarını kullanma izni vermemesi nedeniyle iptal edilen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, özellikle Karadağ ve Kuzey Makedonya’nın NATO’nun Rusya karşıtı şarkılarında yardımcı vokalist haline geldiğini söyledi.

Kuzey Atlantik İttifakı’nın NATO’ya üye ülkeleri kullanarak Avrupa’daki Rusya karşıtlığını sürdürdüğünü vurgulayan Lavrov, “Batılı ülkelerin Sırbistan ziyaretimizi neredeyse evrensel ölçekte bir tehdit olarak görmesi, Batı’da birçok şeyin oldukça kötü gittiğini zaten kanıtlıyor” diye konuştu.

Düzenlediği basın toplantısında, “Kuzey Makedonya ve Karadağ kimin güvenliğini güçlendirebilir?” diyen Lavrov, ancak NATO’nun Rusya’yı kontrol altına almak için bir araç olarak kullandığı bu ülkelerin büyük amcalarının yandaşları için işlerini oldukça iyi yaptığını aktardı.

Lavrov, Sırbistan ziyareti etrafındaki durumu düşünülemez olarak nitelendirerek, Avrupa Birliği ve NATO’nun uçuş izni vermeyi reddederken Belgrad’ı egemen bir dış politika izleme hakkından mahrum bıraktığının altını çizdi.

Türkiye ziyareti hakkında

Dışişleri Bakanı, yarın dışişleri heyetinin Türkiye’ye gideceğini de söylerken, bu görüşmelerde Ukrayna’daki tahıl kriziyle ilgili durumun ele alınacağını, tahıl ihracatının önündeki engelleri kaldırma mekanizmalarını ayrıntılı olarak çözebileceklerini umduklarını ifade etti.

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaklaşımlarını net bir şekilde ortaya koyarak birbirlerinin tutumlarına saygı duyduğunu belirtirken, iki ülkenin pozisyonlarının farklılaştığı konuları gündeme getirmek yerine ortak endişeleri üzerinde yoğunlaştıklarını kaydetti.

“Moskova ve Ankara, ilişkilerinde ortak endişelerine odaklanmaya çalışıyor” diyen Lavrov, iki liderin genel olarak bu doğrultuda son iki yılda Batı’nın gıda güvenliği alanında yarattığı ve düşüncesizce uyguladığı yaptırımları nedeniyle giderek ağırlaşan sorunlara ilişkin yakın zamanda bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, Rusya ve Türkiye’nin mevcut sorunları çözmekle ilgilendiğini vurguladı.

Kremlin, Lavrov’un Türkiye’de hangi konuları masaya yatıracağını açıkladı

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Sırbistan gezisi iptal edildikten sonra 8 Haziran’da yapacağı Türkiye ziyaretine odaklanan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, ziyaretinde Suriye’de planlanan askeri operasyonu da masaya yatıracağını söyledi.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Rusya cumhurbaşkanlığı sözcüsü Dmitry Peskov, Lavrov’un Ankara ziyaretinde Karadeniz’deki tahıl ihracatı meselesini yanında, Türkiye’nin Suriye’ye olası askeri operasyonunu da büyük olasılıkla ele alacağını ifade etti.

Kremlin Sözcüsü, Türkiye’nin planladığı operasyonun Suriye’deki birkaç şehirde bulunan mevzilerin güçlendirilmesini de içereceği sorularına verdiği yanıtında, Suriye’nin egemen bir devlet olduğunu kaydetti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Rusya’nın Belgrad Büyükelçisi ile görüştü

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rusya’nın Belgrad Büyükelçisi Aleksandar Bocan-Harcenko’yu kabul etti.

Sırbistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Vucic ve Büyükelçi Bocan-Harcenko’nun, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, bazı ülkelerin uçağına hava sahası engeli koyması nedeniyle iptal olan Sırbistan ziyareti hakkında konuştuğu belirtildi.

Açıklamada, Vucic’in görüşmede, Lavrov’un ziyaretinin iptal olmasından duyduğu memnuniyetsizliği ve ülkesinin “her şeye rağmen” siyasi kararlar almada bağımsızlığını koruyacağını, tüm ülkelerle geleneksel dostluk ilişkilerini muhafaza ederek Avrupa Birliği (AB) yolunda ilerleyeceğini dile getirdiği kaydedildi.

Rusya, Türkiye ve Venezuela, ödeme sistemleri alanında işbirliğini görüşecek

15-18 Haziran tarihleri arasında St. Petersburg’da düzenlenecek olan Uluslararası Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) organizatörü Roscongress tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ve Venezuela merkez bankalarının temsilcilerinin forum sırasında Rusya ile ödeme sistemleri alanında işbirliğini masaya yatıracaklarını duyurdu.

Roscongress tarafından yapılan basın açıklamasında, “Türkiye ve Venezuela Merkez Bankaları temsilcilerinin Rusya Merkez Bankası yetkilileriyle St. Petersburg’da MIR sistemi ulusal ödeme sistemleri alanında uluslararası işbirliğini ve alternatifleri görüşeceği bildirildi.

Yakın zamanda Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye’deki kredi kuruluşu DenizBank’ın Rusya’nın ulusal ödeme sistemi MIR logolu kredi kartlarını kabul eden dördüncü bankanın ortaya çıktığını duyurmuştu.

Rusya’nın Ulusal Refah Fonu’nda artış kaydedildi

Rusya Maliye Bakanlığı, uzun zamandır kazandığı petrol ve gaz gelirlerini kara günler için sakladığı Ulusal Refah Fonu’nun (FNB) mayıs ayında 1,47 trilyon ruble artarak 12,5 trilyon rubleye çıktığını bildirdi.

Bakanlık tarafından yayınlanan mesajda, 1 Haziran 2022 itibariyle Rusya’nın Ulusal Refah Fonu hacimlerinin 12 trilyon 475 milyar 931 milyon 900 bin rubleye ulaştığı, mevcut FNB hacminin 2022 için Rusya’da öngörülen GayriSafi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yüzde 9,4’üne denk geldiği belirtildi.

Rusya Ulusal Refah Fonu hacminin mayıs ayında dolar bazında 42,771 milyar dolar artarak 197,725 milyar dolara ulaştığı aktarılırken, Merkez Bankası hesaplarındaki likit varlıkların hacminin 9,229 trilyon ruble olduğu, bu hacimlerin 146,276 milyar dolara eşdeğer olduğu eklendi.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Sırbistan ziyareti, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’ın Lavrov’un uçağına geçiş izni vermemesi nedeniyle iptal edildi.

Amerika Birleşik Devletleri Rusya Büyükelçisi John Sullivan, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’nın olağanüstü yetenekli bir ekonomi yöneticisi olduğunu vurgularken, “Rubleyi geçici olarak, hatta belki de aşırı derecede güçlendirmek konusunda mükemmel bir iş çıkardı” diye konuştu.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) tarafından paylaşılan verilere göre, bu yılın ilk çeyreğinde ülkedeki sabit varlıklara yapılan yatırım hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12,8 artışla 3,995 trilyon ruble olarak gerçekleşti.

Rusya’da otomobil satışları, mayısta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83,5 azalarak 24 bine geriledi.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Rus petrolüne alternatif bulmak için Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile görüştüklerini belirtti.

Rusya’da Nisan 2020’den bu yana COVID-19 vakalarında en düşük rakamlara ulaşıldı. Son bir günde coronavirüs tespit edilen kişi sayısı 3 bin 349 olarak kaydedildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, bugüne kadar Ukrayna’ya ait 190 uçak, 129 helikopter, 3 bin 424 tank ve zırhlı aracın yok edildiğini bildirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img