spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 5 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 5 Haziran 2022

Dün, 5 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, ABD’nin Ukrayna’da silahlı çatışmayı uzatmayı amaçladığını söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Kiev’e çoklu fırlatma sistemleri tedarik amacının, Ukrayna’daki silahlı çatışmaları uzatmak olduğunu belirtti.

Rossiya-1 devlet kanalına ABD’nin Ukrayna’ya çoklu fırlatma sistemleri tedarikiyle ilgili açıklamalarda bulunan Putin, ABD’nin çoklu fırlatma roket sistemlerinin Ukrayna’ya tedarikinin esasen hiçbir şeyi değiştirmediğini belirtirken, Ukrayna ordusunun daha önceden bu tür Rus ve Sovyet yapımı Grad, Smerç, Uragan gibi çok namlulu roketatarlara sahip olduğunu hatırlattı.

Bu tür silahlarda menzilin sistemin kendisine değil, kullanılan füzelere bağlı olduğuna dikkat çeken Putin, Ukrayna’ya tedariki söz konusu olan füzelerin tipine göre uçuş mesafesinin 45-70 kilometre olduğunu, halbuki Grad, Smerç ve Uragan çok namlulu roketatarlarda, atılan füzelerin de 40-70 kilometre mesafeye sahip olduğunu ifade etti.

Dolayısıyla bunun yeni bir şey olmadığının altını çizen Putin, ABD ve diğer ülkelerden Ukrayna’ya yapılan bu tür silah teslimatlarının sadece Kiev’in askeri teçhizat kayıplarını telafi etmekle ilişkilendirilebileceğini dile getirdi.

Putin, “Genel olarak ek teslimat etrafındaki tüm bu yaygaranın bence tek amacı var: Silahlı çatışmayı mümkün olduğunca uzatmak.” ifadesini kullandı.

Lavrov, Bosnalı Sırp lider Dodik’in Rusya’nın dostu olduğunu söyledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sırp Cumhuriyeti Radyo Televizyonu’na (RTRS) yaptığı açıklamada, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik’in Rusya’nın dostu olduğunu bildirdi.

Lavrov, Sırbistan ziyareti öncesi RTRS’ye “Batı’nın Bosna Hersek’teki etkileri” hakkında konuştu.

Dodik’in “Putin’in adamı” olduğu yönündeki iddiaların gerçeği asla yansıtmadığını ifade eden Lavrov, “Dodik bizim dostumuz, biz de onun dostuyuz ancak Batı, Balkanlar’da hiçbir ülkenin ya da siyasinin bağımsız olduğunu düşünmez.” şeklinde konuştu.

Lavrov konuşmasında, Batı’nın Saraybosna’nın dış politika kararlarında, Sırp Cumhuriyeti’nin görüşleri alınmadan, yasa dışı şekilde teşviklerde bulunduğunu ve bunun Dayton Barış Anlaşması’nın “ağır ihlali” anlamına geldiğini belirtti.

Bosna Hersek’te uzun süre devam eden ve sonuç alınamayan “seçim reformu yasası” hususuna da değinen Lavrov, “Batı, Bosna Hersek’teki Hırvatları, Boşnakların ya da Boşnakların siyasi görüşüne yakın kişilerin temsil etmesi için her şeyi yapıyor.” diye konuştu.

Rusya, Ukrayna’ya ait Mig-29 savaş uçağı ve AN-26 askeri nakliye uçağını düşürdü

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’ya ait bir Mig-29 savaş uçağı ile silah ve askeri teçhizat taşıyan AN-26 model askeri nakliye uçağını düşürdüklerini söyledi.

Rus askeri birliklerinin taarruzlarının sürdüğünü belirten Konaşenkov, Rus hava kuvvetlerinin havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle Kiev’in eteklerindeki bir vagon tamir işletmesinde bulunan Doğu Avrupa ülkelerinden gönderilmiş T-72 model tanklar ve diğer zırhlı araçları imha ettiğini bildirdi.

Arap Birliği Temas Grubu, Rusya-Ukrayna gerilimindeki son gelişmeleri görüştü

Arap Birliği Temas Grubu, Rusya- Ukrayna savaşındaki son gelişmeleri, savaşın enerji ve gıda güvenliği açısından Arap ülkelerine etkilerini değerlendirdi.

Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Arap Birliğinin Rusya-Ukrayna savaşından sorumlu Temas Grubu, dışişleri bakanları düzeyinde Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmelerin ele alındığı çevrim içi bir toplantı düzenledi.

Rusya basınından kısa kısa

Norilsk’teki Komsomolsky madeninde yangın meydana geldi. 300’den fazla maden işçisi tahliye edildi.

İspanyol raket Rafael Nadal, 14. kez Roland Garros şampiyonu oldu. Yıldız tenisçi, finalde Norveçli tenisçi Casper Ruud’u 6:3, 6:3, 6:0’lık skorlarla yendi.

Kazakistan’da Anayasa değişikliği referandumu yapıldı. Değişikliklerin ana kısmı olan başkanlık sisteminden güçlü bir parlamentoya sahip yönetim modeline geçiş için yapılan referanduma katılım yüzde 50’ye ulaştı.

Rusya, bölge valilerinin etkinliğini hesaplama metodolojisini değiştirdi. Değişiklikler, çevre düzenlemeleri, altyapı ve dijital gelişim dahil olmak üzere altı göstergeyi etkileyecek. Çevre kalitesi göstergesinde atık yönetimi gereksinimleri artırılacak.

Tovstonogov Tiyatrosu’nun eski sanat yönetmeni Rusya ve Gürcistan Halk sanatçısı Temur Chkheidze hayatını kaybetti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img