spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 4 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 4 Haziran 2022

Dün, 4 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin’den Batı’ya tahıl dersi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus devlet kanalı Rossiya-24’e verdiği demecinde, Ukrayna’nın küresel tahıl piyasasındaki payının abartıldığını belirterek, “Dünyada yılda 800 milyon ton tahıl ve buğday üretiliyor. Ukrayna’nın şimdi 20 milyon ton ihraç edebileceği söyleniyor. Küresel üretimle kıyaslandığında bu yüzde 2,5 pay demek.” şeklinde konuştu.

Rus lider, gıda alanında yaşanan sorunlar nedeniyle ABD’yi suçlayarak, “Şubat 2020’den 2021’in sonuna kadar, iki yıldan az bir sürede, ABD’deki para arzı 5,9 trilyon (dolar) arttı. Bu matbaanın eşi benzeri olmayan bir şekilde çalışmasıdır. Toplam para arzı yüzde 38,6 arttı.” dedi.

ABD’li bazı yetkililerin de kabul ettiği bu hatanın gıda fiyatlarını artırdığını anlatan Putin, ikinci sorunun da Avrupa’nın enerji alanında attığı adımlar olduğunu söyledi.

Putin, doğalgaz fiyatlarının artmasıyla, gazdan üretilen gübrenin de fiyatının arttığını belirterek, “Bunların yaşanacağı konusunda uyardık ve bu durumun Rusya’nın Donbass’taki askeri operasyonuyla ilgisi yok.” diye konuştu.

Rusya ve Belarus’un küresel gübre piyasasında yüzde 45 paya sahip olduklarına işaret eden Putin, “Bu devasa bir hacim. Dünya pazarında bizim gübremizin artık yer almayacağı belli olur olmaz hem gübre hem de gıda fiyatları hemen yükseldi, çünkü gübre olmazsa, gerekli tarımsal üretim hacmi de olmaz.” ifadesini kullandı.

Putin, tüm süreçlerin birbirileriyle bağlantılı olduğunu yineleyerek, “Rusya’nın bununla kesinlikle hiçbir ilgisi yok. Ortaklarımızın kendileri çok sayıda hata yaptı ve şimdi suçlayacak birini arıyorlar ve elbette bu anlamda Rusya bunun için en uygun aday.” değerlendirmesini yaptı.

Volodin: AB, Rusya’ya karşı uygulayabileceği tüm yaptırım imkanlarını tüketti

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’nın başkanı Vyaçeslav Volodin, Avrupa Birliği’nin (AB) yakın zamanda ilan ettiği 6’ıncı yaptırım paketiyle Rusya karşıtı yaptırım imkanlarının sonuna geldiğini açıkladı.

“AB, Rusya’nın gelişimini engellemek için kullandığı tüm cephaneliğini tüketti” diyen Volodin, bu yaptırımlar sonrası Rusya ekonomisinin artıya geçebileceğini dışlamadıklarını da ekledi.

Kişisel Telegram hesabından açıklama yapan Volodin, Rusya’nın Avrupa’ya petrol ihracatı yasağından kaynaklanan zararının yıllık 22 milyar doları bulabileceğini, ancak artan enerji fiyatları ve Rus petrolünün Asya’ya yeniden yönlenmesi nedeniyle ülkenin bu kayıpları tamamen telafi edebileceğini vurguladı.

Rusya’nın güneyine uçuş kısıtlamaları 21 Haziran’a kadar uzatıldı

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia), Güney ve Orta Rusya’daki bazı havaalanlarına uçuşların geçici kısıtlanmasının 21 Haziran’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Askeri operasyonun başladığı 24 Şubat’tan bu yana 17. Kez uçuş kısıtlamasını uzatan Rosaviatsia, açıklamasında, “21 Haziran 2022 tarihi ve Moskova saati ile 03:45’e kadar, 11 Rus havaalanına uçuşlardaki geçici kısıtlama rejimi uzatılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Sözü edilen havaalanları arasında Anapa, Belgorod, Bryansk, Voronej, Gelendcik, Krasnodar, Kursk, Lipetsk, Rostov-na-Donu, Simferopol ve Elista havalimanları yer alıyor.

Ukrayna, Rus topraklarına saldırdı

Rusya’ya bağlı Bryansk bölgesinde bir köy, Ukrayna topçu birlikleri tarafından bombalandı. Bölge valisi Aleksandr Bogomaz, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri birliklerinin Sluchevsk köyünü bombaladığını duyurdu. İki evde yangın çıkarken, bir kişi de yaralandı. Bombardımanın ardından çıkan yangın, öğle saatlerinde söndürüldü.

Promsvyazbank, Donetsk Halk Cumhuriyeti topraklarında bankacılık hizmetleri sunmaya başladı

Rusya’da faaliyet gösteren kredi kuruluşu Promsvyazbank, Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde şube açarak banka hizmeti vermeye başladı. Bölgedeki şubelerini genişletecek olan banka, kredi hizmeti de verecek. Mayıs ayı başlarında Promsvyazbank, Kırım’da ilk iki ofisini açmıştı

Rusya basınından kısa kısa

Rusya’da son bir günde COVID-19 nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısı bin 493 kişi olurken, bu sayının bir gün önceye kıyasla yüzde 28,7 daha az olduğu açıklandı.

Rusya, Almanya tarafından kapatılan eROSITA teleskopunu tekrar faaliyet geçiriyor. Rusya’nın uzay araştırmalarından sorumlu Federal Uzay Ajansı Roskosmos başkanı Dmitry Rogozin, Rus-Alman yörünge gözlemevi Spektr-RG’nin bir parçası olan cihazın tekrar çalışacağını duyurdu.

Iga Swiatek, Roland Garros’u ikinci kez kazandı. Swiatek, Amerikalı Corey Gauff’ı 6:1, 6:3’lük setlerle mağlup etti. Polonyalı tenisçi, 2020 başarısını turnuvayı kazanarak tekrarladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img