spot_img
15.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya'nın güneyine demiryolu ile yolcu trafiği ikiye katlandı

Rusya’nın güneyine demiryolu ile yolcu trafiği ikiye katlandı

Ukrayna’daki askeri operasyon nedeniyle Rusya’nın birçok güney ilinde havaalanlarının uçuşa yasak olması tatil yapmak isteyen Rusların demiryolu ile ulaşımı tercih etmesine yol açarken, mart ayı itibariyle Kırım’a demiryolu ile taşımacılıkta yolcu trafiği iki katına yükseldi.

Rusya’nın güneyindeki havaalanlarının faaliyetlerinin durması ile birlikte büyük talep görmeye başlayan demiryolu taşımacılığını muhtemelen yaz aylarında rekor talep artışı beklerken, Rus Demiryolları (RJD), yolcuları Rusya’nın güneyine taşımak için yaz aylarında en az 250 ek tren seferi başlatmayı planladığını duyurdu.

24 Mayıs itibariyle ülkenin güney tatil beldelerine 103 ek tren seferi organize eden RJD, bununla birlikte Moskova-Simferopol ve Moskova- Anapa güzergahlarında ek tren seferleri hazırlığı yapıyor.

Simferopol güzergahında demiryolu taşımacılığında yolcu trafiğinin yüzde 10’dan yüzde 30’lara çıktığı vurgulanan RJD açıklamasında, Rusya’nın güney bölgelerine ek tren seferleri kararı alındığı belirtilirken, bunun yanında trenlerin Kırım’a geçişi için ek hat döşenmesi ve tren seferlerinin coğrafyasının genişletilmesi için aktif çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia), Güney ve Orta Rusya’daki bazı havaalanlarına uçuşların geçici kısıtlanmasının 6 Haziran’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Sözü edilen havaalanları arasında Anapa, Belgorod, Bryansk, Voronej, Gelendcik, Krasnodar, Kursk, Lipetsk, Rostov-na-Donu, Simferopol ve Elista havalimanları yer alıyor.

Havayolu taşıyıcılarına Soçi , Volgograd, Mineralnye Vody, Stavropol ve Moskova havaalanlarını kullanarak alternatif rotalar oluşturmaları tavsiye ediliyor.

Bu bölgelere uçuş kısıtlamaları, Ukrayna’daki askeri operasyonun başlangıç tarihi olan 24 Şubat 2022’den beri sürerken, kısıtlamalar sonrası bölgesel havalimanlarında yolcu trafiği durmuştu.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) güney havalimanlarının uçuş kısıtlamaları nedeniyle 2 milyondan fazla yolcu kaybedebileceğini beklerken, 24 Şubat’tan bu yana hükümetin işletme maliyetlerini karşılaması için havalimanlarına tahsis ettiği fon miktarı 3 milyar rubleyi buldu.

Rusya’da faaliyet gösteren Tvil.ru seyahat servisinin araştırmalar, Ukrayna’daki durum nedeniyle halen uçuşlara kapalı olan ülkenin güney tatil beldelerine uçamayan tatilcilerin alternatif olarak hangi destinasyonları seçtiğini belirledi.

1 Haziran- 31 Ağustos 2022 tarihleri için yapılan otel rezervasyonlarına ilişkin verilere göre, bu alanda sıralamada ilk sırada Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale yer alırken, ikinci sırada Kaliningrad Bölgesi’ndeki Svetlogorsk, üçüncü sırada ise İrkutsk Bölgesi yer aldı.

En popüler şehirlerin listesinde aynı zamanda Rusya’da Vyborg, Pskov, Chemal ve Kafkaslar’da bulunan Mineralnye Vody olurken, alternatif tatil güzergahları arasında aynı zamanda Tula, Vladimir, Petropavlovsk-Kamchatsky ve Belarus’un başkenti Minsk’te yer alıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img