spot_img
11.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'da doların 2022'nin ikinci yarısında yükselmesi bekleniyor

Rusya’da doların 2022’nin ikinci yarısında yükselmesi bekleniyor

Ekonomi haberleriyle tanınan haber portalı Prime’a konuşan Otkritie Bank yatırım uzmanı Oleg Sırovatkin, rublenin güçlenmesinin 2022’nin ikinci yarısında sona erebileceğini belirterek dolar kurunu 80’in üzerine çıkabileceğini söyledi.

Analist, rublenin şu anda ihracatçıların döviz kazançlarının bir kısmını satma yükümlülükleri ve ithalat kısıtlamaları tarafından desteklendiğini kaydederken, yetkililerin döviz kontrollerini gevşetme politikası izlediğini ve bunun da ithalattaki artışla birlikte rubleyi etkilemesi gerektiğini hatırlatarak, “Tüm bu eylemler, yılın ikinci yarısında döviz arzı ve talebinin piyasa dengesini ciddi şekilde değiştirebilir. Doların adil döviz kurunun 80 rublenin üzerine çıkmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yakın zamanda açıklama yapan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, güçlü bir rublenin ekonomi için riskler yarattığını belirterek Rus ürünleri dış pazarda rekabet edemeyecek hale getirdiğini söylemişti.

Bakan, mevcut döviz kurunun ekonomi için problem teşkil ettiğini vurgularken, “Rublede reel efektif döviz kuru, son 5 yılda olduğundan yüzde 40 daha güçlü. Bu durumda ithalat kanallarını yeniden düzelten Rus üreticilerin için dış pazarda rekabet avantajı kalmıyor” diye konuştu.

Euro 11 Mayıs’tan bu yana ilk kez 71 rublenin üzerine çıktı

Rus rublesi, 27 Mayıs itibariyle Rusya Merkez Bankası’nın politika faiz oranını yüzde 14’ten yüzde 11’e düşürme kararının ardından dolar ve Euro karşısında değer kaybetmeye başlarken, Moskova Borsası’ndaki (MOEX) döviz işlemlerinde aynı gün Avrupa para birimi Euro, 11 Mayıs’tan bu yana ilk kez 71 rublenin üstüne çıkmıştı.

Mayıs ayında 57 rubleye kadar düşen ABD doları ise 27 Mayıs’ta 66,59 rubleye yükselmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img