spot_img
13.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRus sanayi üreticilerinin ürün fiyatlarında yüzde 6,3 zam yaptığı belirlendi

Rus sanayi üreticilerinin ürün fiyatlarında yüzde 6,3 zam yaptığı belirlendi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), ön verilere göre Nisan 2022 döneminde yerli sanayide üreticilerin ürün fiyatlarını bir önceki aya göre ortalama yüzde 6,3 artırdığını belirledi.

İç piyasaya teslimat verilerini analiz eden Rosstat, mineral, antrasit, taş kömürü üreticilerinin ürün fiyatlarına nisan ayında yüzde 42,3 zam yaptığını kaydederken, fiyatlardaki artış nikel konsantrelerde yüzde 41,7, doğal elmaslarda yüzde 32, tungsten konsantrelerde yüzde 27 ve çinko konsantre ürünlerinde yüzde 19,3’e ulaştı.

İmalat sanayide kok ve diğer petrol ürünleri fiyatlarında önemli bir artış kaydedilirken, sabit gaz kondensat ürünlerde nisan ayında yüzde 52,5, petrol ürünlerinde yüzde 37,3, petrol gazlarında yüzde 16,7, endüstriyel yağlarda yüzde 14,4 ve dizel yağlarda yüzde 13,5 oranında zam yapıldığı gözlemlendi.

Aynı zamanda Rusya’da akaryakıt fiyatlarının nisan ayında yüzde 21,9 ve motor benzini fiyatlarının yüzde 11,3 azaldığını tespit eden Rosstat, bu ürün fiyatlarındaki düşüşün kapalı dış pazarlar nedeniyle iç pazardaki arz ve talep dengesizliğine bağladı.

Gıda üretiminde ise hurma yağı ve rafine edilmiş yağlarda üreticilerin yaptığı zammın yüzde 62,6’lara ulaştığı belirlenirken, gıda üreticileri tarafından nisan ayında soya fasulyesi yağı ve rafine edilmemiş fraksiyonlarına yüzde 50,4, modifiye nişastalara yüzde 47,1, kavrulmuş kahveye yüzde 38,8, ve una yüzde 24,1 oranlarında zam yapıldığı aktarıldı.

Sanayi ürünlerindeki fiyat artış hızının nisan ayında yüzde 6,3 ile zirveye çıktığı ifade edilen Rosstat raporunda, böyle bir sıçramanın en son Ocak 1999 döneminde yüzde 6,9 ile kaydedildiği, Haziran 2020’de de yüze 6,1 ile karşılaştırılabilir bir yüksek oran gözlemlendiği eklendi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img