spot_img
15.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemAB ülkelerinin Rus doğalgazını rubleyle ödemeyi kabul ettiği bildirildi

AB ülkelerinin Rus doğalgazını rubleyle ödemeyi kabul ettiği bildirildi

Uluslararası finans, ekonomi verisi ve haber platformlarından ABD’li haber ajansı Bloomberg, Avrupa Komisyonu’nun tüm itirazlarına rağmen Macaristan’ın ardından diğer tüm Avrupa ülkelerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğalgazı ruble olarak ödeme talebine boyun eğdiğini yazdı.

Bloomberg tarafından yayınlanan makalede, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı kısıtlayıcı önlemler alma kabiliyetinin muhtemelen “sınıra ulaşmak üzere” olduğuna dikkat çekilirken, yüksek sesle açıklanan ve Rusya’ya karşı petrol ambargosunu içeren altıncı yaptırım paketinin onaylanamadığı belirtildi.

“AB ülkeleri,Rusya’nın kazançlı enerji endüstrisine ciddi bir darbe indiremediler” ifadelerine yer verilen Bloomberg makalesinde, Macaristan’ın yaptırımları desteklemeyi reddetmesiyle birlikte diğer tüm AB ülkelerinin Putin’in doğalgazı ruble olarak ödeme talebine boyun eğmeye başldığı, her ülkedeki gaz dağıtım şirketlerinin Avrupa Komisyonu’ndan gelen karışık uyarılara rağmen ruble hesaplarından Rus gazı satın aldığı vurgulandı.

Makalenin yazarları, AB’deki 27 üye ülkenin tümünün oybirliğini gerektiren altıncı yaptırım paketinin bir türlü onaylanmamasının AB’nin sert söylemlerini eylemleriyle desteklemekte ne kadar sınırlı olduğunu gösterdiğini açıklarken, bununla birlikte Batı Avrupa ülkeleriyle Doğu bloğundaki AB üyeleri arasında bir bölünmeye de yol açtığının altını çiziyor.

16 Mayıs’ta Bloomberg tarafından kaynaklara atıfta bulunularak paylaşılan haberde, cuma günü kapalı kapılar ardında gerçekleşen Avrupa Komisyonu (AK) toplantısında, AB’ye üye ülkelere bağlı gaz ithalatçılarının Gazprombank’ta ruble cinsi hesap açabileceği, ancak yalnızca dolar veya Euro cinsinden ödeme yapmaları gerektiği açıkça belirtilirken, daha sonra Gazprombank’ın bu dövizi nasıl kullanacağına kendisinin karar vereceği ifade edilmişti.

Avrupalı doğalgaz tedarikçilerinin dolar veya Euro cinsinden yapacağı ödemeleriyle sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmiş sayılacağı belirleyen Avrupa Komisyonu, ruble hesabı açılmasının yaptırım kapsamı dışında olduğunu, belirlenen koşullar yerine getirildiği takdirde şirketlerin eylemlerinin yaptırım ihlali olarak görülmeyeceğini netleştirdi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, yakın zamanda yaptığı açıklamasında Rus gazının en büyük ithalatçısı olan Almanya’nın şimdiden ruble olarak ödeme yaptığını aktarmış, çoğu AB ülkesinin de Gazprombank’ta zaten ruble hesabı açtığını belirtmişti.

Öte yandan Rusya’ya düşman politikalarıyla tanınan Polonya’nın İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa, Rus doğal gazını ruble ile ödeyen ülkelerin cezalandırması gerektiğini ifade etmişti.

AB liderleri, bugün Ukrayna, yaptırımlar, enerji ve gıda konularını görüşecek

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, Rusya-Ukrayna savaşı, Ukrayna’ya sağlanacak destek, Rusya’ya yaptırımlar, enerji, gıda güvenliği ve savunmayı içeren başlıkları görüşmek üzere bugün Brüksel’de toplanacak.

Brüksel’de AB üyesi 27 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla başlayacak AB Liderler Zirvesi, 2 gün sürecek.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in başkanlık edeceği toplantıya, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de katılacak.

Zirvenin bu oturumunda liderler, Rusya’ya yönelik uygulanması planlanan, ancak bir türlü üzerinde anlaşılamayan 6’ncı yaptırım paketini de değerlendirecek.

AB Komisyonu, bazı üye ülkelerin karşıt tutumu nedeniyle yaptırım paketi içeriğinde bazı değişiklikler yaptı.

Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya Rusya’dan petrol ithalatında ek süre tanındı. Söz konusu tavizlere rağmen Macaristan hala ikna edilemedi.

En son paketin Rusya’dan tankerlerle petrol alımını kapsaması, boru hatlarının yaptırım dışında tutulması teklifine de Macaristan ikna olmadı.

AB liderleri, oy birliği gereken bu konuda uzlaşı sağlamaya çalışacak.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img