spot_img
19.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelYabancı mağazaların kapanmasıyla Rusya’daki AVM’lerin müşteri kaybı yüzde 15'e ulaştı

Yabancı mağazaların kapanmasıyla Rusya’daki AVM’lerin müşteri kaybı yüzde 15’e ulaştı

Mart ayı başı itibariyle Rusya’da bir dizi yabancı markanın faaliyetlerini askıya alması sonucu ülkedeki alışveriş merkezlerine (AVM) ziyaretçi sayısında ortalama yüzde 15 oranında düşüş yaşandığı açıklandı.

Haber ajansı TASS’a konuşan Rusya Alışveriş Merkezleri Konseyi (RCSC) Başkanı Dmitry Moskalenko, mart ayından bu yana AVM’lerde kepenk kapatan yabancı markaların zaten kira sözleşmelerini bozmaya yakın olduğunu söylerken, “Batı markalı mağazaların geçici olarak kapatıldığını duyurmaya başladığı mart ayının başlarında alışveriş merkezlerine ziyaretçi trafiği keskin bir şekilde arttı. Perakende satış noktalarında kuyruklar oluştu. Yabancı mağazaların kapanmasından sonra ise müşteri kaybı en az yüzde 15 olarak kaydedildi” diye konuştu.

Mağazaların kiralarının cironun yüzdesini içerdiğinden alışveriş merkezi sahiplerinin zarar ettiğinin altını çizen Moskalenko, zararın alışveriş merkezinin konumuna ve içinde kapatılan mağaza sayısına bağlı olduğu için her AVM için farklı olduğunu da sözlerine ekledi.

“Rusya’da mağazalarını kapatan yabancı şirketler, alışveriş merkezi sahipleriyle şu ana kadar kira sözleşmelerini feshetmedi” diyen Moskalenko, ancak faaliyetlerini askıya almayı sürdüren bazı yabancı şirketlerin böyle bir karara yaklaştıklarına dair bilgi aldıklarını da aktardı.

Kommersant gazetesinin daha önce bildirdiğine göre, Rusya’daki AVM’lerde yaşanan müşteri kaybı nedeniyle ülkedeki mobil operatörleri, dükkân kiralarında yüzde 50’ye varan indirim talep ederken, AVM işletmecilerinin bu talepleri reddetmesi durumunda mağazalarını kapatacakları konusunda uyardı.

Moskalenko, mağazalarda kira indirimi ile ilgili kararın perakende alanı sahipleri tarafından ayrı ayrı ele alınabileceğine işaret ederken, daha önce pandemi nedeniyle AVM ve perakendecilerin bu tür müzakerelerin yürütülmesinde zaten deneyim kazandığını söyledi.

Pandemi ile birlikte ciro ve müşteri kaybı başlayan AVM’lerde yaşanan ekonomik kriz, Batı yaptırımları sonrası ülkedeki faaliyetlerini askıya alan veya pazardan tamamen ayrılan yabancı markalar nedeniyle gittikçe derinleşirken, mart sonunda Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, AVM’lerin çalışmayı durduran mağazalarla sabit kiraya geçmesini önermişti.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Viktor Yevtukhov, ülkedeki alışveriş merkezlerinin Rusya’da çalışmayı durduran yabancı mağazalar için ortalama kira oranlarına göre sabit kira sözleşmesine geçmesini tavsiye etti.

Interfax’a konuşan Yevtukhov, bakanlık tarafından böyle bir teklifi içeren mektubun büyük alışveriş merkezlerine ve derneklere gönderildiğini doğrularken, “AVM sahipleri, kira sözleşmelerinin hükümlerini gözden geçirerek faaliyetleri askıya alan tüm kiracılar için sabit bir aylık kira tutarını içeren yeni kira sözleşmelerine geçebilir. Kira tutarlarının ayrımcılık yapılmadan yerli yabancı tüm katılımcılar için aynı koşullarda belirlenmesini uygun buluyor ve şiddetle tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img