spot_img
29 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiSiluanov: Yabancı yatırımcının Rusya’dan sermaye çıkarmasına izin vermeyeceğiz

Siluanov: Yabancı yatırımcının Rusya’dan sermaye çıkarmasına izin vermeyeceğiz

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, yabancı yatırımcılar için şubat sonunda getirilen sermaye kısıtlamalarının süreceğini belirtirken, “Batı ülkeleri, Rusya’nın uluslararası rezervlerini bize iade edene kadar yerleşik olmayanların sermaye çıkarmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Rusya Finans Üniversitesi’nde konuşan Siluanov, ekonomideki toparlanma ile birlikte ihracatçıların döviz kazancının zorunlu satışını kademeli olarak iptal ettiklerini hatırlatarak, bununla birlikte bireylerin yurtdışına para transferi limitlerini beş kat artırarak 50 bin dolara çıkardıklarını, sermaye çıkışına getirilen tüm kısıtlamaların kademeli olarak iptal edileceğini söyledi.

Öte yandan yabancıların Rusya’dan para transferlerine getirilen kısıtlamaların sürdüğüne işaret eden Maliye Bakanı, “Bize dost olmayan ülkelerden gelen yabancıların Rusya’da yaptıkları yatırımlar, altın ve döviz rezervlerimizi hukuksuzca alıkoyan bu ülkelerin rezervlerimizi bize geri vereceği zamana kadar ülkeden çıkarılmayacak. Buna izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Avrupa ülkelerinin altın ve döviz rezervleri ile birlikte büyük Rus şirketlerinin varlıklarını dondurmasına tepki olarak sermaye hareketine kısıtlamalar getirdiğini hatırlatan Siluanov, Rusya’ya dost olmayan ülkelerin eylemlerine aynı şekilde cevap verdiklerini, yabancıların Rusya’daki varlıklarını bu ülkelere götürmesine engel olacaklarını sözlerine ekledi.

Başkent Moskova’da bulunan Finans Üniversitesi’nde konuşan Siluanov,  mali teşvik paketleri için bu yıl 8 trilyon ruble harcayacaklarını söyledi.

Emeklilik maaşı ödemeleri için bu yıl 600 milyar ruble, gelecek yılsa 1 trilyon ruble gerektiğine işaret eden Siluanov, “Özel askeri operasyon yürütmek için de devasa mali kaynaklara ihtiyaç var. Bunlar oldukça büyük kaynaklar. Ekonomiyi ve vatandaşlarımızı desteklemek için bu kaynaklara ihtiyacımız var.” dedi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img