spot_img
19.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 27 Mayıs 2022

Rusya’da dün neler oldu? 27 Mayıs 2022

Dün, 27 Mayıs 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Lavrov: Batı, Rus dünyasına savaş ilan ettiğini gizlemiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’nın Rus dünyasına karşı savaş ilan ettiğini gizlemediğini söyledi.

Çaykovski, Dostoyevski, Tolstoy ve Puşkin gibi dünya klasiklerini yasaklayan Batı’nın kültür ve sanat alanı dahil olmakla birlikte her alanda tüm Rus dünyasına topyekûn bir savaş ilan ettiğini belirten Lavrov, “Şimdi kimse bunu gizlemiyor. Rusya’nın kültürünü temsil eden dünyaca ünlü Rus yazar ve sanatçılarına zulüm ediyorlar” diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlene toplantıda açıklamalarda bulunan Lavrov, Batı’nın eşi benzeri görülmemiş Rus fobisinin (Rusya karşıtlığı) uzun süre devam edeceğinin altını çizerken, bundan 30 yıl önce Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonra evrensel insani değerler, demokrasi ve eşitlik sloganları atan Batı’nın gerçek tavrını ortaya koyduğunu, Rusya karşıtlığının uzun süreceğini ifade etti.

Kremlin, Johnson’ın Rusya’ya karşı ittifak oluşturacağı iddialarını değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Kiev ile Rusya’ya karşı askeri ittifak kurma fikrine ilişkin iddiaları değerlendirdi.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, bu iddiaların yalnızca basında yer aldığını belirtirken, ancak gerçek olması durumunda bunun Avrupa Birliği’nin konumunu baltalayacağını ifade etti.

Daha önce, Corriere Della Sera gazetesi kaynaklara atıfta bulunarak, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’ye Rusya’ya karşı bir ittifak grubu olabilecek Avrupa Topluluğu kurmasını önerdiğini bildirmişti. Gazete, bu ittifakta Ukrayna, Polonya, Estonya, Letonya ve Litvanya’nın yanı sıra Türkiye’nin de sonradan dahil edilebileceğini yazmıştı.

Siluanov: Askeri operasyon için devasa kaynaklara ihtiyaç var

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonu için devasa mali kaynaklara ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Başkent Moskova’da bulunan Finans Üniversitesi’nde konuşan Siluanov,  mali teşvik paketleri için bu yıl 8 trilyon ruble harcayacaklarını söyledi.

Emeklilik maaşı ödemeleri için bu yıl 600 milyar ruble, gelecek yılsa 1 trilyon ruble gerektiğine işaret eden Siluanov, “Özel askeri operasyon yürütmek için de devasa mali kaynaklara ihtiyaç var. Bunlar oldukça büyük kaynaklar. Ekonomiyi ve vatandaşlarımızı desteklemek için bu kaynaklara ihtiyacımız var.” dedi.

Siluanov, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyon şu ana kadar için ne kadar harcama yaptığına dair rakam vermedi.

Türk giyim markaları, Rusya pazarına hazırlanıyor

İzvestia gazetesi, emlak ve perakende alanındaki kaynaklardan alınan bilgilere dayandırdığı haberinde, adL (Adil Işık) Mudo, LTB, Twist ve İpekyol gibi birçok Türk giyim markasının Rusya pazarına girmeyi planladığını yazdı.

Bu markaların mağazaların açılması için şimdiden Rusya’daki Alışveriş Merkezi (AVM) sahipleri ile görüşmeye başladığı kaydedilen haberde, giyim mağazalarıyla birlikte ev ürünleri mağazalarının da Rusya’da mağaza açmak istediği belirtiliyor.

Türk perakende şirketlerine Rusya’da danışmanlık hizmeti sağlayan Surenkok Moskova Genel Müdürü Ömür Sürenkök, adL, Mudo, LTB, Twist ve İpekyol’un şu anda Rus AVM temsilcileriyle görüştüklerini doğrularken, konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Alışveriş Merkezleri Konseyi (RCSC) Başkanı Dmitry Moskalenko, “Rusya’da ürünlerini satma ve geliştirme potansiyeli gören Türk markaları, bize tekliflerle geldi. Örneğin, ev dekorasyonunda şu an faaliyetlerini sona erdiren İspanyol Zara Home için mal üreten Türk şirketinden bir teklif var. Şimdi onlarla müzakerelerimiz devam ediyor” diye konuştu.

Rusya, 5 Hırvat diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Hırvatistan’ın Moskova Büyükelçiliğinde çalışan 5 diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hırvatistan’ın Moskova Büyükelçisi Tomislav Car’ın Bakanlığa çağrılarak, Hırvatistan’ın Kiev’e askeri yardımda bulunması ve Hırvat yetkililerinin Ukrayna’da savaş suçlarıyla Rusya’yı itham etme girişimlerinin protesto edildiği aktarıldı.

Rusya’da dost ülkelerdeki şirket hisselerine yatırım serbest bırakıldı

Rusya Merkez Bankası, ülkedeki vatandaşların dost ülkelerdeki şirketlerin hisselerine yatırım yapmalarını serbest bıraktı.

Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, yaptırımlar nedeniyle uygulamaya konulan denizaşırı bazı mali işlemlere yönelik uygulamaların hafifletildiği belirtildi.

Açıklamada, dost ülkelerdeki şirketlerin hisselerine yönelik yatırımların, ruble veya söz konusu ülkenin para birimi üzerinden olmak kaydıyla serbest bırakıldığı kaydedildi.

Dost ülkelerdeki şirketlerin hisselerine yatırım limitini 10 milyon ruble olarak belirleyen Merkez Bankası, bu limitin üstünde gerekli hisse yatırımı için Merkez Bankası’nın özel izninin alınması gerekeceğini ekledi.

Reshetnikov: Rublenin aşırı değer kazancı, risk yaratıyor

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, güçlü bir rublenin ekonomi için riskler yarattığını belirterek Rus ürünleri dış pazarda rekabet edemeyecek hale getirdiğini söyledi.

Bakan, mevcut döviz kurunun ekonomi için problem teşkil ettiğini vurgularken, “Rublede reel efektif döviz kuru, son 5 yılda olduğundan yüzde 40 daha güçlü. Bu durumda ithalat kanallarını yeniden düzelten Rus üreticilerin için dış pazarda rekabet avantajı kalmıyor” diye konuştu.

Merkez Bankası, hafta sonu döviz kurlarını belirledi

Merkez Bankası tarafından hafta sonu ve pazartesi günü için belirlenen resmi dolar kuru, 4,35 ruble artışla 66,40 rubleye yükseltilirken, Euro da 4,99 ruble artışla 69,43 rubleye yükseldi.

Rusya Federasyonu Merkez Bankası, bir sonraki günler için geçerli resmi döviz kurlarını Moskova Borsası’ndaki (MOEX) döviz işlemlerindeki piyasa kurlarını kullanarak belirliyor.

Moskova’daki inşaat şirketleri için yüzde 9’luk kredi imkanı geliyor

Moskova Belediyesi Başkanı Sergey Sobyanin, reel sektör ve inşaat şirketleri için yüzde 9’a varan belediye destekli imtiyazlı kredi programını içeren kararnameyi imzaladığını duyurdu.

Belediyenin resmi internet sayfasında yapılan açıklamada, daha önce reel sektör için yüzde 11, inşaat firmaları için ise yüzde 12’lere varan tercihli kredilerde faiz oranlarının yüzde 9’a indirilerek sabitleneceği bildirilirken, imzalanan kararname ile başlayan imtiyazlı kredi programını hem yeni kredilerdeki hem de önceden onaylanmış kredilerdeki oranlar için geçerli olacağı aktarıldı.

Rusya’nın uluslararası rezervleri düşüşünü sürdürüyor

Rusya Merkez Bankası, ülkenin uluslararası rezervlerinin 20 Mayıs 2022 itibariyle yüzde 0,4 düşerek 583,4 milyar dolara gerilediğini bildirdi.

Üst üste beş haftadır düşen uluslararası rezervlerde, son bir haftada 2,3 milyar dolar düşüş yaşandığı kaydedilirken, 13 Mayıs’ta açıklanan rakamlar 585,7 milyar dolardı.

Rusya, Odessa’da Ukrayna’ya ait Mig-29 savaş uçağının düşürüldüğünü bildirdi

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Odessa bölgesinde Ukrayna hava kuvvetlerine ait 1 adet Mig-29 savaş uçağının düşürüldüğünü söyledi.

Ukranda’da devam eden operasyonlardaki son durumla ilgili bilgi veren Tümgeneral Konaşenkov, Donetsk bölgesinde Bahmut civarında Ukrayna ordusunun 10. Dağ Muharebe birlikleri pozisyonlarını havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle vurduklarını, bu saldırılar sonucunda 7 komuta ve gözlem noktası ile 13 askeri alanın yok edildiğini dile getirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img