spot_img
29 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRus AVM sahipleri, giden markaların yerini alması için Türkiye ile yeni müzakerelere...

Rus AVM sahipleri, giden markaların yerini alması için Türkiye ile yeni müzakerelere hazırlanıyor

Rusya Alışveriş Merkezleri Konseyi (RCSC) Başkanı Dmitry Moskalenko, TASS’a yaptığı açıklamada, ülkedeki Alışveriş Merkezi (AVM) sahiplerinin Rusya’dan ayrılan Batılı markaların yerini almaları için Türk şirketleriyle ikinci tur müzakerelere hazırlandıklarını ve daha fazla anlaşma beklediklerini söyledi.

Konsey yetkilileriyle birlikte bir dizi Türk firmaların temsilcileriyle ilk tur görüşmelerinin gerçekleştirildiğini söyleyen Moskalenko, “Türkiye’den gelen arkadaşlarımız, mevcut ekonomiyi de göz önünde bulundurarak teklifleri biriktiriyor ve Rusya pazarına girme olasılığını araştırıyorlar. Türk ortaklarla bir sonraki müzakerelerin tarihini bekliyoruz” diye konuştu.

İlk ilerlemenin şimdiden sağlandığını da sözlerine ekleyen RCSC Başkanı, ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren Türk şirketi FLO’nun spor giyim ve ayakkabı markası Reebok’ın Rus satış noktalarını satın aldığını vurgulayarak, “Bir dizi yeni anlaşma daha bekliyoruz. Bununla birlikte Rus iş dünyası da İran’la temas halinde. İranlı yetkililerle görüştük ve İran iş dünyasının Rusya pazarıyla ilgilenen oyuncuların belirleneceği müzakereleri düzenlemeye karar verdik” diye konuştu.

TASS’a konuşan AVM sahipleri, Çinli ortaklarla etkileşimin bu ülkede yeniden artan COVID-19 vakaları nedeniyle süresiz ertelendiğini belirtirken, Türkiye gibi diğer ülkelerle diyalogların daha hızlı sürdürüldüğünün altını çiziyor.

Moskalenko, birçok yabancı giyim markasının Rusya’daki faaliyetlerini sona erdirmesiyle AVM’lerin ziyaretçi sayısında yüzde 20’ye yakın düşüş kaydedildiğini vurgularken, Rusya Alışveriş Merkezleri Konseyi’nin tahminlerine göre çalışmalarını askıya alan ve ne zaman açılacağı belli olmayan mağazaların AVM’lerde işgal ettiği alanın 3 milyon metrekare olduğu, bunun da 430 futbol sahasına denk geldiği belirtiliyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img