spot_img
18 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiReshetnikov: Rublenin aşırı değer kazancı, risk yaratıyor

Reshetnikov: Rublenin aşırı değer kazancı, risk yaratıyor

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, güçlü bir rublenin ekonomi için riskler yarattığını belirterek Rus ürünleri dış pazarda rekabet edemeyecek hale getirdiğini söyledi.

Bakan, mevcut döviz kurunun ekonomi için problem teşkil ettiğini vurgularken, “Rublede reel efektif döviz kuru, son 5 yılda olduğundan yüzde 40 daha güçlü. Bu durumda ithalat kanallarını yeniden düzelten Rus üreticilerin için dış pazarda rekabet avantajı kalmıyor” diye konuştu.

Euro 11 Mayıs’tan bu yana ilk kez 71 rublenin üzerine çıktı

Rus rublesi, Rusya Merkez Bankası’nın politika faiz oranını yüzde 14’ten yüzde 11’e düşürme kararının ardından dolar ve Euro karşısında değer kaybetmeye başlarken, Moskova Borsası’ndaki (MOEX) döviz işlemlerinde yerel saatle 10.19’da Avrupa para birimi Euro, 11 Mayıs’tan bu yana ilk kez 71 rublenin üstüne çıktı.

ABD doları ise 66,59 rubleye yükselirken, saat 10.51 itibariyle Euro/Ruble paritesi 70,98, Dolar/Ruble paritesi ise 66,78’den işlem görüyor.

Son iki gündür yeniden yükselişe geçen Moskova Borsa Endeksi ise saat 11.00 itibariyle yüzde 0,38’lik artışla 2,422 puana yükselirken, dolar bazlı RTS Endeksi ise yüzde 3,60 düşüşle 1,132 puana geriledi.

Brent petrolün varil fiyatı 113,90 dolar

Dün 118 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.17 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,24 düşüşle 113,90 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 113,80 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki hareketlilikte, küresel petrol piyasalarındaki arz daralması endişeleri ve dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de yaklaşan seyahat sezonuyla artan güçlü talep beklentileri etkili oldu.

 AB ülkeleri liderlerinin gelecek hafta yapacakları toplantıda Rusya’dan petrol tedarikinin durdurulmasını içeren pakette anlaşacağı beklentilerine yönelik açıklamalar arz daralması endişelerini destekliyor.

 AB Komisyonu, ay başında üye ülkelere Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi taslağını göndermişti. Pakette, Rusya’dan ham petrol tedarikinin 6 ay içinde, rafine ürün tedarikinin de yıl sonuna kadar aşamalı olarak durdurulması yer alıyor.

 AB Komisyonu, bazı üye ülkelerin karşıt tutumu nedeniyle yaptırım paketi içeriğinde bazı değişiklikler yapmış, Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya Rusya’dan petrol ithalatında ek süre tanımıştı. Söz konusu tavizlere rağmen Macaristan hala ikna edilemedi.

Son olarak Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB Konseyi Başkanı Charles Michel’e yazdığı mektupta, AB’nin Rusya’ya karşı bugüne kadar masaya getirdiği tüm yaptırım tekliflerini kabul ettiğini ama 30-31 Mayıs’taki AB Konseyi’nde gündeme getirilmesi planlanan yeni yaptırım paketini kabul etmeyeceğini belirtti.

ABD’de 30 Mayıs Anma Günü’nden eylül ayına kadar devam edecek yoğun seyahat sezonunun yaklaşması da petrol talebinde yükseliş beklentilerini artırıyor. Bu durum arz daralması endişelerinin yaşandığı küresel piyasalarda fiyatların yükselişini destekliyor.

Dünyanın ikinci en büyük petrol tüketicisi Çin’de devam eden COVID-19 tedbirleri ise fiyatları baskılamayı sürdürüyor. Başkent Pekin ve ülkenin ticaret merkezi Şanghay başta olmak üzere nüfusu yoğun, kritik sanayi ve iş kollarına ev sahipliği yapan büyük şehirlerindeki kısıtlamalar, ekonomi üzerinde etkili oluyor. Buna rağmen, petrol fiyatları küresel piyasalarda son iki ayın en yüksek seviyelerinde seyrediyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img