spot_img
11.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin, Johnson'ın Rusya'ya karşı ittifak oluşturacağı iddialarını değerlendirdi

Kremlin, Johnson’ın Rusya’ya karşı ittifak oluşturacağı iddialarını değerlendirdi

 Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Kiev ile Rusya’ya karşı askeri ittifak kurma fikrine ilişkin iddiaları değerlendirdi.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, bu iddiaların yalnızca basında yer aldığını belirtirken, ancak gerçek olması durumunda bunun Avrupa Birliği’nin konumunu baltalayacağını ifade etti.

Daha önce, Corriere Della Sera gazetesi kaynaklara atıfta bulunarak, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’ye Rusya’ya karşı bir ittifak grubu olabilecek Avrupa Topluluğu kurmasını önerdiğini bildirmişti. Gazete, bu ittifakta Ukrayna, Polonya, Estonya, Letonya ve Litvanya’nın yanı sıra Türkiye’nin de sonradan dahil edilebileceğini yazmıştı.

Peskov, Corriere Della Sera’nın bir medya kuruluşu olduğunu hatırlatırken, gazete tarafından sunulan iddiaların birincil kaynak olarak ele alınamayacağını, bilgilerin doğru olup olmadığını kimsenin bilmediğini söyledi.

Ancak bu iddiaların gerçekten doğru olması durumunda Boris Johnson’ın girişiminin Avrupa Birliği’nin (AB) konumunu baltalayacağını söyleyen Kremlin Sözcüsü, “Yani İngiltere’nin kendi isteğiyle ayrıldığı AB’de yeni bir pan-Avrupa Birliği’nin konumu, AB’ye zarar verecektir. Ancak yine de bu bilgilerin ne kadar güvenilir olduğunu bilmiyoruz, bu yüzden takip etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yurtdışındaki Rus anıtlarının korunmasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Peskov, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın her gün bununla meşgul olduğunu vurgulayarak, mümkün olan tüm önlemlerin alındığını, ancak Rus anıtlarının bulunduğu yabancı ülkelerde Rusya karşıtı eylemlerin sayısının arttığını ifade etti.

Daha önce, Rusya’nın Avusturya Büyükelçisi Dmitry Lyubinsky’nin  Viyana’nın merkezinde kimliği belirsiz kişiler tarafından Avusturya’nın Nazizmden kurtuluşu sırasında ölen Sovyet askerlerinin anıtına milliyetçi bir sembol çizdiğini söylediği hatırlatılan Peskov, “Rusya Dışişleri Bakanlığı, her gün Rusya’ya karşı eylemlerle mücadele için çok sıkı çalışıyor ve benzer olayları engellemek için çok sıkı diplomatik çalışmalar yapıyor. Avrupa ülkelerindeki diplomatlarımız için şu an zaman hiç kolay bir zaman değil. Diplomatlarımızın bu tür durumlarda ülke yetkilileri ile iletişime geçmesinde bile sıkıntı yaşanıyor” diye konuştu.

Peskov Moskova ve Minsk’e karşı başlatılan ekonomik savaşın Avrasya Ekonomik Birliği’nin (AEB) gelişimine ve güçlenmesine müdahale etmeyeceğini de aktarırken, AEB’in çok gelişmiş bir entegrasyon hızına sahip olduğunu, Rusya ve Belarus’a karşı başlatılan ekonomik savaşla ilgili zorlukların olmasına rağmen AEB ülkelerinin gelişimini etkilemediğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img