spot_img
15.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelApple, Rusya'da bazı mağazalarını kapatmaya başladı

Apple, Rusya’da bazı mağazalarını kapatmaya başladı

Kommersant gazetesi, Rusya’da Apple’ın resmi perakende satıcısı olan re:Store ağının ülkedeki  mağazalarını giderek kapatmaya başladığını yazdı.

Şirketin web sitesine göre Moskova’da sekiz, St. Petersburg’da dört, Kazan, Krasnodar ve Çelyabinsk’te birer mağazanın kapatıldığı gözlemlenirken, Rusya’da toplam kapatılan re:Store mağaza sayısının 87’ye ulaştığı

Konuyla ilgili Kommersant’a konuşan perakende sektörü temsilcileri, re:store’un yaptırımlar sonrası sona eren alışılmış lojistik sistemini yeniden inşa etmek için mağazaları üç aylığına kapatmaya karar verdiğini söylerken, şimdi perakendecinin mülk sahipleriyle pazarlık yaparak kira indirimi veya kira ertelemesi üzerinde yoğunlaştığını bildirdi.

Gazetenin atıfta bulunduğu bir başka kaynağa göre ise şirket, Rusya’da yasallaştırılan paralel ithalat imkanını kullanarak yeni tedarik kanalları açmak istiyor.

Uzmanlar, elektronik cihaz satış noktalarının kapanmasının ana nedenlerini bütün olarak ürün kıtlığı ve talepteki düşüşle açıklarken, nisan ayında akıllı telefon pazarının geçen yıla göre yüzde 30 daraldığını, Apple telefonların adet bazında satışlar açısından ilk üçe bile giremediğini belirtiyor.

1 Mart’ta Amerikan şirketi Apple, Ukrayna’daki askeri operasyon nedeniyle Rusya’ya kısıtlamalar getirerek resmi çevrimiçi mağazasındaki satışları durdurmuştu.

re:Store, ertesi gün mevcut durumu değerlendirmek için mağazalarını geçici olarak kapatma kararı aldığını duyurmuş, ancak 3 Mart’ta mağazaları yeniden açmaya karar vermişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img