spot_img
15.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 25 Mayıs 2022

Rusya’da dün neler oldu? 25 Mayıs 2022

Dün, 25 Mayıs 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Maliye Bakanlığı, dışarıya kamu borcu ödemelerini yapacak

Rusya Maliye Bakanlığı, tüm kısıtlamalara rağmen dış kamu borcuna yönelik ödemeleri gerçekleştirmeye devam edeceğini duyurdu.

Rusya Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, yaptırımlar ve ülkenin, kamu borcuna yönelik ödemelerde yaşadığı zorluklara ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

ABD Hazine Bakanlığının, yatırımcıları Rusya’nın kamu borcuna yönelik ödemelerden mahrum bıraktığına işaret edilen açıklamada, söz konusu adımların Batılı mali sisteme yönelik güveni zedelediği belirtildi.

Rusya’dan tahıl krizinin çözümü için “yaptırımları kaldırın” önerisi

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Ukrayna’dan tahıl ürünlerinin sevkiyatı için görüşmelere hazır olduklarını belirterek, “Gıda sorunu, Rusya’nın ihracatına ve ödemelerine yönelik yaptırımların kaldırılması dahil kapsamlı bir yaklaşım gerektiriyor.” dedi.

Rudenko, Ukrayna’daki tahıl ürünlerinin savaş nedeniyle sevk edilememesi ve bu nedenle derinleşen küresel gıda sorununa ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in, “Rusya’nın, gıda konusunu bir silah olarak kullandığına” yönelik suçlamasını değerlendiren Rudenko, “Tüm sorunlara barış yoluyla çözüm arayan herkesle görüşmeye hazırız. Von der Leyen’in açıklamasını kendi vicdanına bırakıyorum.” diye konuştu.

Zakharova: ABD, Ukrayna’daki çatışmayı daha kanlı hale getirmeye çalışıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, bugün düzenlediği günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD ve NATO müttefiklerinin Ukrayna’daki çatışmayı daha da kanlı hale getirmek için her şeyi yaptığını söyledi.

ABD ve NATO’nun Ukrayna’daki olayların seyrini mümkün olduğunca geciktirmek için her şeyi yaptığını vurgulayan Zakharova, “Ukrayna silahlı kuvvetlerinin tamamen Rusya’ya karşı yenilgisinden ve teslim olmasından korkan ABD ve NATO ülkeleri olmak üzere 30’dan fazla ülke, en kısa sürede Ukrayna’ya on milyarlarca dolarlık askeri yardım sağlayarak çatışmayı olabildiğince kanlı hale getiriyor” diye konuştu.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Yerhov’dan Türkiye’ye gelecek Rus turistlere çağrı

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerkhov, yaz sezonuyla birlikte Türkiye’ye gidecek olan Rus turistleri tatillerinde dikkatli olmaya ve bu ülkede dinlenirken diğer Ukrayna vatandaşları ile çatışmaya girmemeye çağırdı.

Rus remi haber kanalı Rossiya 24’e konuşan Yerhov, “Turistlerimize dikkatsiz olmamalarını ve herhangi bir tartışmadan kaçınmalarını tavsiye ediyoruz” diyerek, Ukraynalı Nazi milliyetçisi askeri birlik olan Azov’un sembollerini kullanarak Türkiye’de gösteri yapan Ukrayna vatandaşı olduğunu bildiklerini söyledi.

“Türkiye’nin özellikle güney tatil beldelerinde, Ukrayna’daki Azov taburunun sembollerinin görülebileceği sokak etkinlikleri oldukça sık bir şekilde düzenleniyor” diyen Büyükelçi, ancak genel olarak turist güvenliğinin Türk makamlar tarafından kontrol altında tutulduğunu ve ülkedeki durumun oldukça sakin olduğunu kaydetti.

Putin, asgari ücrette yüzde 10’luk zammı imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, asgari ücretle birlikte asgari geçim seviyesi ve emekli maaşlarına yüzde 10’luk zammı içeren kararnameyi imzaladı.

Buna göre 1 Temmuz’dan itibaren Rusya’da aylık asgari ücretler 15 bin 278 rubleye yükselirken, 1 Haziran’dan itibaren ise asgari geçim seviyesi 12 bin 919 rubleye, emekli maaşları da 19 bin 390 rubleye çıkacak.

Rusya’da sözleşmeli askerlik için yaş sınırı yükseltildi

Rusya’da parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi, sözleşmeli askerlik için yaş sınırının yükseltilmesine ilişkin yasayı onayladı.

Buna göre sözleşme ile askerlik görevini sürdürecek vatandaşlar için belirlenen yaş sınırı 18-40 yaş arası olacak.

Rus basını, sözleşmeli askerlikle orduya katılacakların aylık 350 bin ruble seviyesinde maaş alabileceklerini yazarken, yüksek maaş seviyesinin sözleşmeli askerlik başvurularında büyük artışa katkıda bulunacağını vurguladı.

Moskova’da COVID-19 affı ilan edildi

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, pandeminin başlangıcından sonra özellikle 2020’nin mart ayında ilan edilen tecrit uygulamasını ihlal ederek ceza ödeyenlere paralarının iade edileceğini duyurdu.

COVID-19 affını resmi kişisel sosyal hesabından duyuran Sobyanin, coronavirüs kısıtlamalarını ihlal edenler için ödenmemiş para cezalarıyla ilişkin takiplerin de sona ereceğini belirtirken, tüm cezaların silineceğini yazdı.

Belediye Başkanı, şimdiye kadar COVID-19 kısıtlamalarını ihlal eden Moskovalıların ve başkent işletmelerinin halihazırda ödedikleri cezaları iade edeceklerini bildirirken, ceza affı uygulamasının 1 Haziran 2022 itibariyle başlayacağının altını çizdi.

Marks & Spencer, Rusya’dan ayrılıyor

3 Mart’ta Rusya’daki faaliyetlerine ara veren ünlü İngiliz perakende giyim markası Marks & Spencer, Rusya pazarından tamamen ayrılma kararı aldığını duyurdu.

 Bu yılın ilk çeyreğine ait mali sonuçlarına ilişkin raporunu paylaşan şirket, Rusya’daki faaliyetlerini tamamen sonlandırma kararı aldığını vurgularken, Rusya’dan ayrılma faaliyetleriyle birlikte Ukrayna’daki faaliyetlerin askıya alınmasının şirkete 31 milyon sterline (38,9 milyon dolar) mal olacağını aktardı.

Marks & Spencer, Rusya’nın Avrupa Birliği (AB) sınırındaki düşmanlıkları ve yaşanan sorunlar nedeniyle franchise ortaklarına mal tedarikini 3 Mart’ta durdurduğunu hatırlatırken, ancak mümkün olduğu kadar Ukrayna’daki faaliyetlerini sürdürme çabasında olduğunu da ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img