spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, Nisan 2023'te dijital rubleyi test etmeye başlayacak

Merkez Bankası, Nisan 2023’te dijital rubleyi test etmeye başlayacak

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, Merkez Bankası’nın yarattığı dijital ruble platformunun gerçek müşteriler üzerinde yapılacak denemelerin Nisan 2023 itibariyle başlayacağını söyledi.

Dijital ruble kapsamındaki pilot projeye katılacak bankaların çoğunun ön testleri Merkez Bankası ile yürüttüğünü belirten Skorobogatova, “Önümüzdeki yılın nisan ayından itibaren gerçek müşteriler ve gerçek operasyonlar üzerinde pilot çalışma başlatabileceğimizi varsayıyoruz. Ayrıca, gelecek yılın nisan ayından itibaren dijital ruble ile ticarette akıllı sözleşmeleri kullanmayı denemek istiyoruz”

2024 itibariyle ise Rusya’da dijital rublenin resmi olarak kullanılmaya başlanması ve bireyler için dijital cüzdan sahibi olabilme imkanı tanıyacak olan Merkez Bankası, dijital ruble platformunun prototipinin oluşturulmasını geçtiğimiz yıl tamamlarken, Rusya’daki 12 banka, platformun test edilmesinde yer almak için başvuru yapmıştı.

Nisan ayında dijital ruble hakkında konuşan Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Batı yaptırımlarının zemininde dijital rublenin Rusya finans sistemi için yeni fırsatlar sağlayacağını söylerken, “Dijital rublenin prototipini hızla oluşturduk ve şimdi zaten bankalarla test ediyoruz. Önümüzdeki yıl dijital ruble ile reel ekonomide kademeli olarak pilot ödemeler gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Dijital ruble hakkında

Ekim 2020’nin ortalarında dijital ruble kavramını tanıtan Rusya Merkez Bankası, özel bir elektronik cüzdanda saklanacak benzersiz bir dijital kod biçiminde olacak dijital rublenin bir kullanıcıdan diğerine dijital kodun bir elektronik cüzdandan diğerine taşınması şeklinde gerçekleşeceğini açıklamıştı.

Dijital ruble sağlanmasında tek yetkili organın Merkez Bankası olacağı vurgulanırken, para sahipleri, dijital rubleleri nakite serbestçe aktarabilecek.

Merkez Bankası, Haziran 2021’de dijital ruble platformunu test etmek için 12 bankadan oluşan bir pilot grup oluştururken, seçilen bankalar arasında VTB Bank, Alfa-Bank, Sberbank, Tinkoff Bank, PSB ve Gazprombank gibi büyük bankalar yer alıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img