spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin, Kiev'den ne beklediklerini açıkladı

Kremlin, Kiev’den ne beklediklerini açıkladı

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilerle yaptığı günlük basın toplantısında, Moskova’nın Kiev’den Rusya’nın dile getirdiği talepleri kabul etmesini ve oradaki mevcut durumu artık fark etmesini beklediğini söyledi.

Moskova’nın Kiev’den ne gibi tavizler beklediğine ilişkin soruyu yanıtlayan Peskov, “Moskova, Kiev’in Rusya’nın bir ay önce ilettiği taleplerini kabul etmesini ve Ukrayna’daki fiili durumla birlikte var olan gerçekleri fark etmesini bekliyor” diye konuştu.

Peskov, Rusya’nın beklentilerinin bölgesel tavizlerle ilişkili olmadığını vurgularken, Moskova’nın taleplerinin zaten herkes tarafından bilindiğini de sözlerine ekledi.

Tahıl sevkiyatlarını engelleyen Rusya değil

Kremlin Sözcüsü, Rusya’nın Ukrayna’dan tahıl ihracatını engellemekle ilgili suçlamaları kategorik olarak kabul etmediğinin altını çizerken, tahıl sevkiyatlarındaki durumun Batı’nın ablukaya yol açan kararları nedeniyle yaşandığını söyledi.

Batılı ülkelerin Rusya’yı Ukrayna topraklarından tahıl arzını engellemekle suçladığına değinen Peskov, “Bu suçlamaları kategorik olarak reddediyoruz. Tam tersine Batılı ülkeleri bu ablukaya yol açan bir dizi yasadışı eylemde bulunmakla suçluyoruz. Oradaki tahıl sevkiyatlarının engellenmesi, özellikle Afrika ülkelerini olumsuz bir şekilde etkiliyor” ifadelerini kullandı.

Peskov, Lugansk ve Donetsk Halk cumhuriyetlerinin bağımsız devletler olduğunu da vurgularken, giderek Kiev rejimini yarattığı tehlikelerden arındırılan bu cumhuriyetlerin şu anda büyük kalkınma sorunları olduğunu, yakın zamanda Birleşik Rusya Partisi Genel Sekreteri Andrey Turchak’ın Donbass’ta özel bir ekonomik bölge oluşturulması teklifini benimsediklerini ifade etti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img