spot_img
28.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiYunanistan: Rusya'ya doğal gaz için astronomik ücretler ödüyoruz

Yunanistan: Rusya’ya doğal gaz için astronomik ücretler ödüyoruz

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Rusya’ya doğal gaz için çok yüksek bedeller ödendiğini belirtti.

İsviçre’nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomi Forumu kapsamında Borge Brende’nin sorularını özel oturumda yanıtlayan Miçotakis, Yunanistan ekonomisine ve bölgesel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Miçotakis, Avrupa Birliği’nin (AB), Rusya hidrokarbon kaynaklarına olan bağımlılığından bir an evvel kurtulması gerektiğini belirterek yenilenebilir enerji kaynaklarına vurgu yapılıp enerji çeşitliliğinin artırılması gerektiğini savundu.

Rusya’ya aşırı yüksek gaz bedeli ödüyoruz

AB’nin toplu doğal gaz alımı yapması gerekliliğine inandığını ifade eden Miçotakis, “Rusya’ya doğal gaz için astronomik ücretler ödüyoruz. Bunlar gaz piyasasının gerçeklerini yansıtmıyor.” dedi.

Miçotakis, Ukrayna savaşının ardından AB’nin savunmaya daha çok eğilmesi gerektiğini söyleyerek “Daha çok harcamamız gerek ancak daha akıllıca harcamalıyız. Savunma sistemlerimize bakmalıyız, daha çok müşterek çalışma imkanlarına sahip olmalıyız.” diye konuştu.

Yunanistan’ın, AB’nin stratejik bağımsızlığından yana olduğunu belirten Kiryakos Miçotakis, “Avrupa’nın NATO’nun katılımı olmaksızın kendi kendine hareket etmesi gereken zamanlar olacaktır.” ifadesini kullandı.

Miçotakis, AB’nin kendi savunmasını güçlendirmesinin, NATO’nun da güçlenmesi anlamına geleceğini söyledi.

Putin uyarmıştı

Ekim 2021’de Rusya Uluslararası Enerji Haftası Forumu’nun Genel oturumunda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ile daha karlı olan uzun vadeli gaz sözleşmelerini elinin tersiyle iten birçok Avrupa ülkesinin yaz aylarında yeraltı gaz depolarındaki rezervleri yenilemek için acele etmediğini, kış aylarına yaklaşırken ise Avrupa gaz piyasalarında büyük bir panik yaşandığını belirtirken, Rusya’yı Avrupa’daki yüksek gaz fiyatları nedeniyle suçlayanların aslında kendi hatalarını gizlemeye çalıştığını söylemişti.

Bu yılın nisan ayında Batı yaptırımları sonrası gaz fiyatlarındaki büyük artışa da değinen Rus lider, Rusya’dan enerji ithalatına karşı yapılan her ambargo açıklamasının küresel enerji fiyatlarında artışa yol açtığına işaret ederek, Avrupa ülkelerinin piyasayı istikrarsızlaştırdığını ve fiyatları kendi elleriyle şişirdiğini söyledi.

“Avrupa ülkeleri sürekli olarak Rus arzını reddedeceğini söyleyerek piyasayı daha da istikrarsızlaştırmak ve fiyatları şişirmeye çalışıyor. Herşeyden önce vatandaşlarını ne kadar düşündükleri belli oluyor” diyen Putin, Rusya’nın Batı’ya enerji ihracatının öngörülebilir gelecekte düşeceğini, diğer pazarlara yeniden yön verilmesi gerektiğini belirtti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img