spot_img
19.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın bu yılki tahıl ihracatı 40 milyon tonu aşacak

Rusya’nın bu yılki tahıl ihracatı 40 milyon tonu aşacak

Rusya Tahıl Birliği (RZS) Başkan Yardımcısı Aleksandr Kobut, “Et ve hayvan yemi endüstrisinde beklentiler” konulu konferansta yaptığı açıklamasında 1 Temmuz 2021 ila 30 Haziran 2022 tarihleri arasındaki mevcut tarım yılında Rusya’nın gerçekleştireceği tahıl ihracatının 40 milyon tondan fazla olacağını söyledi.

15 Şubat- 30 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında hükümet kararıyla uygulamaya konulan 8 milyon tonluk buğday ve meslin ihracatı kotasının tamamının dolacağını söyleyen Korbut, “Bu tarım yılı içerisinde 40 milyon tonun üzerinde tahıl ihraç ederek belirlenen buğday kotasını tamamen kapatacağız” diye konuştu.

Korbut, Rusya’nın bu ihracat değerleriyle dünyadaki buğday ihracatçıları arasında ilk sıralarda yer almaya devam edeceğinin altını çizerken, tedarikleri zora sokan yaptırımlara ve Rusya karşıtı politikalara rağmen tahıl ihracatının sürdürüldüğünü aktardı.

Yaptırımlar nedeniyle Rus buğdayına indirim isteniyor

Aynı zamanda Rusya’nın tahıl ihracatında bir takım sorunlarla karşılaştığına da değinen Korbut, “Rus tahılını satarken bir sorunla karşılaşıyoruz. Buğdayımız yaptırımların etkisiyle küresel buğday fiyatlarına kıyasla 25-50 dolar daha ucuza alınıyor. Bizim fiyatımız her zaman Fransa ve diğer büyük Avrupa ülkelerinde daha yüksekti. Çünkü genellikle daha kaliteli buğdaya sahibiz. Şimdi ise indirim isteniyor. Bu durum da tarımla uğraşan vatandaşlarımıza kayıp olarak geri dönüyor” ifadelerini kullandı.

Rusya Tarım Bakanlığı, 2021-2022 tarım yılında Rusya’dan tahıl ihracatının 45-48 milyon ton seviyesinde olacağını tahmin ederken, ihracat için oluşacak buğday arzı için henüz bir tahminde bulunmadı.

Öte yandan Tahıl Kalite Değerlendirme Merkezine göre, Rusya’nın buğday ihracatının bu yıl 37 milyon tona ulaşabileceği söylenirken, ülkenin geçen yılki buğday ihracatı 38,4 milyon tonu bulmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img