spot_img
13.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, yarın politika faiziyle ilgili olağanüstü toplanıyor

Merkez Bankası, yarın politika faiziyle ilgili olağanüstü toplanıyor

Rubledeki yükselişi son günlerde aldığı tedbirlerle durdurmaya çalışan Rusya Merkez Bankası, 26 Mayıs Perşembe günü politika faizleri ile ilgili olağanüstü yönetim kurulu toplantısı düzenleyeceğini duyurdu.

Toplantının ardından yapılacak olan basın açıklamasının Moskova saatiyle 10:30’da yayınlanacağı belirtilen bildiride, olağanüstü toplanma kararına neden olan sebepler hakkında herhangi bir yoruma yer verilmezken, ancak bundan kısa bir süre önce Merkez Bankası, mayıs ayına ilişkin enflasyonist beklentilerde düşüş yaşandığını belirtmiş, bu durumun da politika faizlerini düşürmek için gerekli bir ön koşul olduğunu teyit etmişti.

Bu haftanın başında gazetecilere konuşan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Zabotkin, ekonomide yeni bir faiz indirimi için sinyaller olduğunu vurgularken, mevcut fiyat artış hızının önemli ölçüde yavaşladığını, bu dinamiklerin 2015’te olduğundan daha hızlı gerçekleştiğini paylaşmıştı.

Rusya Merkez Bankası tarafından belirlenen mevcut politika faiz oranları yüzde 14 ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz oranlarıyla aynı seviyede yer alıyor.

Merkez Bankası tarafından Rusya’da ihracatçılar için getirilen döviz kazançlarının yüzde 80’inin rubleye çevrilmesi zorunluluğu sonrası sürekli değer kaybeden ABD doları, Moskova Borsası’nın (MOEX) dünkü açılışında Mart 2018’den bu yana ilk kez 57 rublenin altına gerilemişti.

Aynı gün Rus rublesinin son zamanlarda dolar ve Euro karşısında aşırı değer kazancını engelleme kararı alan Rusya Maliye Bakanlığı, Rus ihracatçılarının döviz kazançlarındaki mecburi satış oranını yüzde 80’den yüzde 50’ye düşürdü.

Dolar, 56 rubleye doğru

Moskova Borsası’nda 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü yerel saatle 10,24 itibariyle Dolar/Ruble paritesi düşüşünü sürdürerek 56,12 rubleye ulaşırken, Euro/Ruble paritesi ise 58,25 rubleden işlem gördü.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img