spot_img
26.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiÇin markası Realme’nin satışları, Apple’ı solladı

Çin markası Realme’nin satışları, Apple’ı solladı

Çinli akıllı telefon markası Realme, daha önce Rusya pazarında ilk üçte yer alan Apple’ı geride bırakarak dördüncü sıraya düşürürken, Samsung ve Xiaomi ‘den sonra ilk kez üçüncülüğe yükseldi.

Nisan ayında genel olarak Rusya’da akıllı telefon satışları yüzde 30 düşerken, Apple iPhone ise satışlarda dördüncü sıraya geriledi.

Çinli şirket Realme, Rusya’da yeni nesil akıllı telefon duyurusunu ilk planlayan şirket olurken, tüm yaptırımlara rağmen telefon sevkiyatlarını sürdürürken, Kommersant gazetesi, ülkenin en büyük cep telefonu operatörlerinden olan MTS’in tahminlerine atıfta bulunarak nisan ayında akıllı telefon satışlarının parasal ve adet bazında yıllık yüzde 30 düştüğünü yazdı.

Analistlere göre, Oppo ve Vivo markalarının sahibi Çinli BBK Electronics’in Realme markası yüzde 11,2’lik satış payıyla ilk üçe girerken, birinci sırayı Pazar payı yüzde 26’ya ulaşan Samsung, ikinci sırayı ise yüzde 20’lik Pazar payıyla bir diğer Çin markası Xiaomi elde etti.

Akıllı telefon pazarında Apple’ın pazar payı yüzde 10,3’e gerilerken, beşinci sırada ise yüzde 5,7’lik Pazar payıyla Honor yer alıyor.

İstatistiklere göre nisan ayında 2021’de piyasalara sunulan akıllı cihazların ortalama tutarı 24 bin rubleyi bulurken, Rusya’nın en büyük elektronik perakende zincirlerinden Svyaznoy, nisan ayında Realme’nin Rusya’daki akıllı telefon pazarındaki payının 2021’de kaydedilen yüzde 4’ten adet olarak yüzde 11’e, parasal bazda ise yüzde 2’den yüzde 7’ye yükseldiğini bildirdi.

Apple’ın payı ise adet bazında yüzde 16’dan yüzde 10’a, değer bazında ise yüzde 44’ten yüzde 31’e düşerken, dev cep telefonu operatörü Megafon’un satış direktörü David Borzilov, Megafon satış mağazalarında Realme’nin mart ayından itibaren toplam akıllı telefon satışlarında üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

Rusya’nın en büyük M.Video-Eldorado’ya göre, nisan ayında akıllı telefon satışlarında bir düşüş yaşanırken, Rusların ucuz modelleri daha fazla talep ettiği bildirildi.

Svyaznoy Tedarik ve Geliştirme Başkan Yardımcısı Mihail Dogadin, genel olarak ülkedeki akıllı telefon satışlarının hem birim hem de parasal bazda nisan ayında yüzde 30 düştüğünü doğrularken, bu durumu tüketici taleplerindeki düşüşe bağlıyor.

“Tüketiciler tasarruflarına daha önem vermeye başlıyor” diyen Dogadin, satışların ekonomik ortam ve lojistikteki sorunlardan olumsuz etkilediğinin altını çizdi.

M.Video-Eldorado, bir önceki nesil iPhone’ların mağaza raflarında ve internette sunulduğunu ifade ederken, nisan ayında Rusya’ya akıllı telefon sevkiyatının yüz bin adedi geçmediğini, tahminlere göre pazarın yarı yarıya düştüğünü aktardı.

Uzmanlar, yakın gelecekte Rusya’da akıllı telefon satışlarında bir artış beklenmedğini vurgularken, ancak arzdaki artışla birlikte ürün yelpazesinin genişleyebileceğini ve bu sayede fiyatların düşebileceğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img